Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět na všechny články

14 vychytávek od cestovatelů, které nám pomůžou zvládnout (nejen) dlouhý let

  • 1 minuta čtení
400_24_Cestovani_Uvodka
Během prosince odlétá do zahraničí přes 100 tisíc Čechů a Češek. Během celého roku pak Letiště Praha odbaví přibližně 16 milionů cestujících. Dlouhý let si neužívá snad nikdo, možná kromě cestujících v první třídě. Čeká nás stísněný prostor, hluk, suchý vzduch a nekonečná nuda. Přinášíme tipy zkušených cestovatelů, jak let v klidu přežít.

1. Udělejme check-in online

Většina leteckých společností umožňuje online check-in. Snížíme tím čekání ve frontě, sami si vybereme místo a ušetříme i peníze (za check-in na letišti se často platí). Pokud máme v jedné rezervaci více letenek, vyplatí se je vytisknout. Nestane se nám, že stojíme u kontroly a nervózně překlikáváme letenky nebo si předáváme mobil.  

2. Strategicky si vyberme sedadla

Taktizovat se vyplatí, zejména když cestujeme ekonomickou třídou. Vybírejme sedačky v zadní části. Letadlo se často zaplňuje zepředu a vzadu bývá volněji. Mnoho cestovatelských dvojic nechává mezi sebou volné místo, do takových skulin letištní personál usazuje pasažéry naposledy. Někdy bývají sedadla přidělena automaticky, a pokud si chceme vybrat konkrétní místo, je třeba si připlatit

3. Využijme aplikaci letecké společnosti

Mnoho společností nabízí aplikaci se všemi důležitými informacemi – od uloženého palubního lístku přes důležité časy a možnost upravit let až po informace o změně zpoždění. Pokud společnost aplikaci nenabízí, uložme si v mobilu vše do jedné složky.

Aby cesta neskončila dřív, než začne. Aneb co nezapomenout:

  • Pas a občanka. Platnost by měla přesáhnout dobu pobytu minimálně o 6 měsíců.
  • Víza. Na webu ministerstva zahraničí zkontrolujme, zda je potřebujeme do cílové destinace i zemí, kterými budeme projíždět (pokud opustíme letiště).
  • Mezinárodní řidičský průkaz. Zařiďme si, pokud si chceme půjčit auto či motorku.
  • Očkování. Při cestování do exotických zemí často potřebujeme speciální očkování. Někdy je třeba více dávek v rozestupu několika týdnů. 
  • Měna. Vyhledejme si, jakou měnu potřebujeme a zda si peníze můžeme vyměnit už v Česku. Často získáme lepší kurz než na místě.
  • Bezpečnost. V případě exotické země předem na webu Ministerstva zahraničních věcí zjistíme aktuální bezpečnostní situaci.
  • Nabíječka. Je dobré si předem zjistit, zda v dané zemi nebudu potřebovat adaptér pro nabíjení telefonu a jiné elektroniky. 

4. Změnit jídlo v letadle nebývá problém

Pokud máme speciální stravovací omezení či požadavky, vyplatí se zkontrolovat nabídku občerstvení předem. Mnoho společností nabízí například vegetariánská nebo bezlepková jídla, pokud je objednáme předem.

5. Pohodlné oblečení a pěkně vrstvit je základ

Do letadla se oblékneme pohodlně a hlavně teple. Vypnout klimatizaci nejde. Letíme z chladného počasí do tepla? Není třeba celou dovolenou s sebou vozit zimní bundu. Díky vrstvení zvládneme cestu na letiště i bez ní. Vezmeme si několik triček, svetr a mikinu, tedy oblečení, které následně využijeme. A ponožky a svršek s dlouhým rukávem přibalme i v létě.

6. Vlastní vodu si vezmeme s sebou

Na letišti i v letadle je pití drahé. Ostřílení cestovatelé přes kontrolu přenesou prázdnou láhev, kterou si následně v pítku doplní. Po bezpečnostní kontrole už tekutiny nikdo neřeší. To stejné můžeme udělat i cestou zpátky. Je třeba ale zjistit, zda je voda pitná.

7. Kdy nastupovat? Na začátku, nebo na konci?

To je otázka za zlatého bludišťáka. Vše má své pro a proti. Na začátku musíme stát brzy ve frontě, na konci se může přihodit, že nemáme kam uložit své příruční zavazadlo. Určitě je lepší, aby nastupovali nejprve cestující z prvních řad a lidé sedící u nouzových východů, kteří musí mít zavazadla ve schránkách nad hlavami. Malá zavazadla jako duty free, batůžky a kabelky mohou ostatní dát pod sedadlo před sebou, potom ale máme méně místa na nohy.

Na Vánoce do ciziny

  • Během prosince vycestuje na zahraniční dovolenou okolo 200 tisíc Čechů
    Z toho 100 tisíc lidí cestuje letecky
  • Češi na Vánoce a Silvestra míří především k moři a na hory.
    Pobyty u moře směřují do exotických destinací. U CK vedou destinace z Blízkého východu jako Spojené arabské emiráty a Omán, Egypt a Kanárské ostrovy. Ze vzdálené exotiky vedou Maledivy, Zanzibar a Thajsko.

8. Špunty do uší pomohou se spánkem

Na hlasité či chrápající spolucestující vyzrajeme pomocí sluchátek s filtrací rušivých zvuků. Pokud si chceme v letadle pouštět filmy na obrazovce, je potřeba mít klasická sluchátka s aux kabelem. Do výbavy bychom měli přihodit i špunty do uší, masku na spaní a polštářek kolem krku. Když se nám ještě podaří alespoň trochu sklopit sedadlo, můžeme tak prospat i 8 hodin.

9. Nabitý mobil, čtečka, notebook. Ale bez internetu

Mít 100% nabité elektronické zařízení je základ. Powerbanka nám navíc zaručí nabitý mobil i na ten nejdelší let. Pokud jsme zvyklí hudbu nebo filmy streamovat online, vše si postahujme. V oblacích není signál a při snaze vyhledat internet by se nám zařízení zbytečně vybilo.

10. Co si vzít do příručního zavazadla

Kromě dokladů a cenností by tam neměly chybět věci, které nesmí být v odbaveném zavazadle, jako elektronické přístroje s baterkami nebo baterie. Určitě by neměl chybět kartáček na zuby, pasta, léky a spodní prádlo pro případ, že nedorazí odbavené zavazadlo. 

11. Dejme si pozor na zdravotní omezení

Cestování letadlem je vždy spojené s určitými zdravotními riziky. Lidé trpící nemocí by se měli poradit s lékařem, stejně jako těhotné ženy. Ty by si měly zjistit, do kolikátého týdne je letecká společnost vezme na palubu. Osoby trpící špatnou srážlivostí krve by měly myslet na léky a kompresní podkolenky. Když se nám dělá špatně, zachrání nás prášky jako Kinderyl.

Do letadla si můžeme vzít léky a inzulin, doporučuje se mít potvrzení od lékaře. Na létání zapomeňme, pokud trpíme infekčním onemocněním (neštovice, chřipka apod.). Pozor na létání se zlomeninou, ta může pod sádrou změnou tlaku natéct. A také je třeba letět nejdříve 24 hodin po potápění s přístrojem kvůli hrozící dekompresní nemoci.

12. Nezapomeňme se protáhnout

Každých 60 minut bychom si měli dát malou rozcvičku. Například malou procházku po letadle nebo pár cviků na protažení. Kružme rukama, nohama a krkem, protřepávejme ruce a prsty, předklánějme se ke kolenům. Když máme prostor, postavme se a protáhněme se celí. Pro naši bezpečnost je dobré být po zbytek cesty připoutaní.  

13. Jak zvládnout jet lag

Žádný univerzální návod neexistuje. Některým cestovatelům pomáhá po příletu si jít lehnout, vynechat procházky po městě i práci. Nastavit si budík na další den jako kdykoliv jindy a nepřemýšlet, že je zrovna doma večer. Další osvědčenou možností je přizpůsobit se předem. Pár dní před odletem přenastavit režim jako v cílové destinaci.

14. Cestování s dětmi

Na každého potomka platí něco jiného. Doporučuje se vzít dětem jídlo ve formě kapsiček či přesnídávek, nějaké nové nebo neokoukané hračky na zabavení. V letadle často není mikrovlnka, vlastní jídlo personál ohřeje maximálně ve vodě nebo troubě. Kočárek se vyplatí mít v ochranném pytli.

Cestovní pojištění si domluvíme na pár kliknutí

Spoléhat se na kartičku pojištěnce v zahraničí se nevyplácí. Naopak vždy mysleme na cestovní pojištění. To si zvládneme sjednat online v mobilu za pár minut.