Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět na všechny články

Jak si v létě chránit pokožku: Praktické tipy pro bezpečný pobyt na slunci

  • 1 minuta čtení
Opalovaní_uvodka
O prázdninách přichází doba výletů, koupání a opalování. Slunce nás nabíjí energií a zásobuje vitamínem D i dobrou náladou. Když si ho ale užíváme moc dlouho, a navíc se ani nenamažeme opalovacím krémem, můžeme si přivodit nejrůznější zdravotní nepříjemnosti.

Za to, že se na sluníčku spálíme, můžou ultrafialové (UV) paprsky. Musíme se proto před nimi chránit.

UV záření dělíme na tři druhy:

  • UVA záření: proniká hluboko do kůže, urychluje její stárnutí a přispívá ke tvorbě vrásek. Na rozdíl od UVB záření projde například i sklem.
  • UVB záření: hlavní příčina spálené pokožky. Může též poškodit DNA v kožních buňkách. Ještě víc než UVA záření zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže.
  • UVC záření: nejnebezpečnější z celé trojice, ale naštěstí neprojde ozónovou vrstvou.

Japonci slunce neradi

Češi opalování milují. Některé národy mu ale příliš neholdují. Například v Japonsku, kde je ideálem krásy bělostná pleť, se především ženy často v moři koupou v oděvu zakrývajícím většinu těla a nosí slunečníky. A když není po ruce slunečník, stejně dobře poslouží obyčejný deštník.

Jak se chránit?

Nejlepší a nejjednodušší řešení představují opalovací krémy. Mají různý ochranný faktor SPF (Sun Protection Factor), jehož číselná hodnota říká, kolikrát déle oproti tomu, kdybychom žádnou ochranu nepoužili, můžeme pobývat na slunci, aniž bychom se spálili. Platí to samozřejmě za podmínky, že krému naneseme dostatečné množství na všechny odhalené části pokožky. Ochrannou vrstvu bychom měli alespoň každé dvě hodiny obnovovat. Když se koupeme, tak samozřejmě častěji. Pokud si budeme na namazané části těla něco oblékat, je lepší chvíli počkat a nechat krém zaschnout, abychom na oblečení neměli mastné fleky.

Nejsme-li si jistí, jestli si koupit sprejový, mlhový či klasický krém, řídíme se podle typu své pokožky. „Když máme mastnější pleť, je lepší se podívat po nějakém spreji bez přidaných olejů, jen pozor, abychom ho rovnoměrně nanesli na pokožku. Pro suchou pleť si raději pořídíme hydratační krém. Mlha má po aplikaci kratší výdrž, takže není jako základní ochrana příliš vhodná,“ vysvětluje majitelka kosmetického salónu Denisa Juchelková. 

Opalovací krémy

  • SPF 15 blokuje 93 % UVB záření – my Středoevropané bychom na tyhle krémy měli radši zapomenout
  • SPF 30 blokuje 96,7 % UVB záření – můžeme využít pro delší pobyt na slunci, které není úplně intenzivní
  • SPF 50 blokuje 98 % UVB záření – ochrana před intenzivním sluncem (u moře, vodní sporty, sporty obecně), měli by po něm sáhnout i lidé, kteří mají tendenci se spálit, tedy se světlým fototypem
  • SPF 50+ blokuje 99 % UVB záření – hodí se do extrémního podnebí (tropy, vysoké hory) nebo pro lidi s citlivou kůží nebo s kožními problémy

Denisa Juchelková i dermatologové ze spolku Loono připomínají, že opalovací krémy bychom měli používat celoročně. Na podzim a v zimě (pokud nejsme na horách) stačí 30 SPF. Když se ale blíží léto, přejdeme na SPF 50 a to i když je zataženo. Slunce je totiž v létě tak silné, že mraky prosvítí. Na horách se mažeme krémem s SPF 50 po celý rok.

Co když už se spálíme?

Pokud k téhle nepříjemnosti dojde, zbývá nám ještě v rukávu pár es, které nám pomohou zmírnit bolest a podpoří hojení. Když se ale objeví horší příznaky, jako jsou puchýře, silná bolest nebo horečka, je lepší na nic nečekat a jít k doktorovi.

  • Chladit pokožku: Co nejdřív aplikujeme na postižené místo studenou vodu. Můžeme si dát ledovou sprchu nebo použít obklady. Podle Denisy Juchelkové je na zchlazení pokožky nejlepší výtažek z aloe vera, dermatologové ze spolku Loono doporučují nějaký produkt s kyselinou panthetonovou a vitamíny skupiny B.
  • Dobře promazat: Po ochlazení mažeme spálenou pokožku hydratačním krémem s aloe verou nebo heřmánkem, které mají zklidňující účinky.
  • Co nejvíc pít: Dostatečný přísun tekutin pomůže našemu tělu se co nejdřív zotavit. 
  • Přebývat ve stínu: Dokud se pokožka nezahojí, chráníme ji před přímým sluncem. Nosíme volné oblečení, které zakryje spálené oblasti. 
  • Pomohou i léky: Proti bolesti i případnému zánětu se hodí i volně prodejné léky jako Nurofen nebo Ibalgin.

Pitný režim

Pozor na mastné přípravky

Oleje nebo mastné krémy, jako je vazelína, nám sice chvilkově uleví od bolesti, zároveň ale zadržují teplo v pokožce. To může zhoršit následky spálení a zpomalit hojení.

V létě se žije jinak

Abychom si bez následků užili letní slunečné dny, vyplatí se spolu s opalovacími krémy,  nosit také klobouky s širokými okraji, ochranné sluneční brýle a oblečení, které zakrývá co nejvíc pokožky. Hodí se mít neustále u sebe v peněžence nebo v kabelce malé balení (vzorek) opalovacího krému. Pokud to jen trochu jde, měli bychom se vyhýbat přímému slunci v době, kdy je na obloze nejvýš, tedy mezi 11 a 15 hodinou. Tehdy totiž UV záření působí nejsilněji. Vůbec proto neuškodí najet o dovolené na životní styl jihoevropských přímořských národů, kde se pomalu obědvá a po obědě se dlouho odpočívá.

Užijte si parádní léto.

Tento článek vznikl ve spolupráci s organizací Loono.

Tým mladých lékařů, studentů medicíny a dalších profesionálů. Skrze workshopy, školení a webináře ve školách a firmách vzdělávájí veřejnost o důležitosti prevence onkologických (#prsakoule) a kardiovaskulárních (#zijessrdcem) onemocnění, reprodukčním (#doledobry), duševním zdraví (#dobrenitro) a důležitosti zdravého životního stylu.