Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět na všechny články

Lezení na skalách je teprve to pravé lezení. Na co se připravit, a hlavně na co se těšit?

  • 1 minuta čtení
Uvodka_Lezeni_skala
Slanění může být pro začátečníky z umělé stěny zcela novou aktivitou
Lezte s helmou
Kontrolní odsednutí
Dolez ke slaňáku
V přírodě, narozdíl od umělé stěny, nenajdeme barevné chyty. Orientovat se tedy budeme kromě zraku i citem a hmatem. Dále počítejme s tím, že na skalách je jen málo věcí podle normy. Postupové jištění může být rozmístěné nepravidelně nebo není vůbec. Budou se nám také hodit zkušenosti se slaňováním a připravme se i na to, že slaňáky mohou být za hranou.

První lezení na skále

Vybereme si pro začátek vhodnou oblast. Nastudujeme si v průvodci četnost jednotlivých obtížností tak, abychom v oblasti vůbec našli takové, na které stačíme. Raději s lezením začneme na cestách o jeden až dva stupně obtížnosti lehčích, než jsme schopni přelézt na umělé stěně. Lezeme nejprve jednodélkové cesty dlouhé 10 až 25 metrů, které jsou dobře odjištěny. To znamená takové, kde jsou fixní jisticí body od sebe vzdáleny méně než tři metry. Podle popisu v průvodci nebo názvu na skále najdeme cestu, kterou chceme lézt, a prohlédneme si celou linii. Najdeme očima fixní jištění včetně vratného bodu či slaňáku. Zkusíme celou cestu projít vizuálně i mentálně.

Jištění a bezpečnost

Stejně jako na stěně i ve skalách praktikujeme vzájemnou kontrolu lezců (partner check). Před cestou důkladně zkontrolujeme řádné zapnutí úvazku, správné a úplné navázání, založení lana do jisticí pomůcky, zajištění karabiny a uzel na konci lana.

Vzájemnou kontrolu (Partner Check) provádějte při lezení na skalách i na lezecké stěněVzájemnou kontrolu (Partner Check) provádějte při lezení na skalách i na lezecké stěně.

U některých cest nelze spoléhat jen na fixní jisticí body, je potřeba umět založit vlastní dočasné jisticí prostředky. Nebo případně zvládnout i další úkony, které v tělocvičně nejsou běžné, jako jsou slanění nebo jištění druholezce z jisticího stanoviště na konci cesty. Pro takové případy bychom měli dodržovat následující zásady:

  • Stojíme na správném místě: Jistič by si měl najít vhodné místo na jištění. Místo pod nástupem by mělo být co nejrovnější. Tomu, kdo jistí, by neměl hrozit pád někam do hlubin či jakékoliv ohrožení seshora.
  • Nezapomínáme na uzel: Při jištění i při slanění děláme na konci lana uzel. Jistič vždy drží lano i pod jisticí pomůckou a ví, jak se takové jistítko používá.

Zajištěná karabina, založené lano a jistící ruka pod jistítkemZajištěná karabina, založené lano a jistící ruka pod jistítkem.

  • Pozor na tření lana: Prodlužujeme mezijištění tak, aby lano vedlo co nejpříměji. Tření lana může lezce zle potrápit a proměnit pohodový zážitek v posilování, nebo dokonce v horor.
  • Domluvíme si komunikaci: Ještě před vlastním lezením si ujasníme povely. Dohodneme se, jestli se prvolezec nechá spustit, bude dobírat druholezce, či bude slaňovat. Ne vždycky se dá na skalách domlouvat v průběhu lezení, protože lezec může odlézt tak, že ho nevidíme a někdy ani pořádně neslyšíme.
  • Nepodceňujeme kontrolní odsednutí: Na lezení i jištění se koncentrujeme! Po dolezení cesty nebo před slaněním vždy provádíme kontrolní odsednutí, které eliminuje chybu při těchto činnostech. Dělá ho i Chuck Norris!

Kontrolní odsednutí patří k základním dovednostem začátečníka a rutině pokročilého lezceKontrolní odsednutí patří k základním dovednostem začátečníka a rutině pokročilého lezce.

Kvalitní vybavení a péče o něj

Určitě bychom při lezení měli mít na hlavě přilbu. Ty moderní jsou lehoučké a téměř si ani nevšimneme, že je máme na hlavě. Na cestu nahoru bychom si měli vzít dostatek materiálu (expresek a karabin) včetně dostatečně dlouhého lana, které by mělo mít alespoň 60 metrů (vystačí nám na cesty dlouhé až 30 metrů). Na lano používáme ochranný vak či plachtu, přemotáváme ho a dáváme pozor na zauzlování. Na umělé stěně je to nepříjemnost, ale vždy se dá odsednout nebo přelézt do lehčí cesty, na skále to může znamenat pěkně krušné chvilky.

Rada na závěr

Hlavně pro začínající skalní lezce platí, že by neměli být zklamaní, když nějakou cestu nevylezou, přestože na ni papírově podle cest v tělocvičně měli. Lezte dál, nechte si poradit a pomoci od zkušenějších (třeba horských vůdců), vyzkoušejte jiné cesty, objevujte nové oblasti a zkrátka si lezení v přírodě užívejte. A mějte na paměti, že když se pohybujeme v přírodě, měli bychom být ohleduplní a respektovat pravidla chování v lezeckých oblastech. To znamená, že dodržujeme dobu lezeckých omezení, parkujeme na povolených místech, udržujeme pořádek, na písku nepoužíváme magnezium apod. Spoustu užitečných a aktuálních informací najdete na stránkách Českého horolezeckého svazu.

V případě, že druholezec leze na top rope (s horním lanem) a vybírá během výstupu mezijištění, ujistěte se, že nevybere i to poslední (vratný bod). Umístěte tam nejlépe dvě šroubovací karabiny, aby ho to trklo. V případě, že sdílíte s jinou dvojicí vratný bod (zpravidla slaňák na konci cesty), dbejte na to, aby se vaše lana v tomto bodu nedotýkala a nedošlo tak k jejich propálení.

Doporučené vybavení na skály

  • jednoduché lano dlouhé alespoň 60 m uložené nejlépe v obalu na lano s plachtou

  • dostatek expresek nebo karabin

  • dočasné jisticí prostředky (vklíněnce, na písek smyčky a šťáradlo)

  • normovanou jisticí pomůcku, nejlépe kyblík k jištění i slaňování

  • karabinu s pojistkou zámku

  • šitou smyčku 80 cm pro sebejištění a karabinu s pojistkou zámku

  • šitou smyčku 120 cm pro zajištění na stromě či hrotu

  • pojistný prusík (1,5 m, průměr 6 mm) pro sebejištění při slaňování

  • horolezeckou přilbu

  • lezečky

  • lékárničku a čelovku

  • repelent

Doporučené vybavení na skály

O autorovi článku

Po horách leze od svých patnácti let. Než se však vydal na hory s prvními nadšenci, musel sám ujít dlouhou cestu, na jejímž konci bylo mezinárodně platné razítko licence UIAGM, nejvyšší kvalifikace na světě pro vedení lidí v horách, ať už při lyžování, lezení nebo alpinismu.

www.alphaguide.cz

SO1-2024-editorial-LS.jpg (1)
Horský vůdce UIAGM

Vojtěch „Watt“ Dvořák

Tento článek vznikl ve spolupráci s časopisem Svět outdooru.

Nejčtenější magazín pro horaly a vyznavače outdooru, který zvedne od stolu a inspiruje k dalším dobrodružstvím.