Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět na všechny články

17 tipů, jak ušetřit na ubytování, letenkách a jídle na dovolené

  • 5 minut čtení
uvodka.jpg
Dovolená může být stresující maraton, nebo vzrušující hra. Mrkněte na vychytávky zkušených cestovatelů, které šetří čas, nervy i peníze.

Letenky za babku

1. Kdy nakupovat? Letenky na Vánoce je dobré pořídit už rok dopředu. U nízkonákladovek bývají ceny nejnižší 6–8 týdnů před odletem. U zbytku společností cca 2–4 měsíce předem. Vždy se hodí hledat v anonymním režimu nebo promazávat cookies. Ty se ukládají v prohlížeči, ukazují náš zájem a může kvůli nim růst cena letenek.

2. Některé vyhledávače letenek nabízejí cenový alarm. Třeba na Google Flights si můžeme nastavit upozornění na cenové změny, protože ceny letenek se vyvíjí v čase. A někdy dočasně o dost klesnou.

3. Dovolená v Thajsku? Nejlepší je kouknout se i na lety do okolních zemí – Vietnamu, Malajsie, Singapuru nebo na Filipíny. Kratší lety po Asii je totiž možné sehnat za pár stovek nebo tisíc. A navíc si kromě Thajska uděláme krátkou zastávku třeba zrovna v Singapuru.

Cestujete letadlem? Přečtěte si triky zkušených cestovatelů

4. Pokud to jde, je lepší koupit letenky přímo u leteckých společností, a ne na webech, které je přeprodávají. Hodí se to zejména, když nastane nějaký problém. U přestupů třeba aerolinky garantují návazný let při zpoždění. Přeprodávací portály ne.

5. Při nákupu letenky se vyplatí zkusit změnit na stránkách letecké společnosti měnu (např. na argentinské peso nebo thajský baht). Někdy to sníží cenu.

6. Do letadla se vyplatí si vzít svačinu. Ceny na palubě bývají přehnané.

7. To samé platí pro vodu. Přes bezpečnostní kontrolu ji sice neproneseme, ale prázdnou PETku ano. A ta se dá naplnit v speciálních fontánkách (nebo na toaletách) před nástupem do letadla. Lahev s filtrem se hodí do zemí, kde si pitnou vodou nemůžeme být úplně jistí.

8. Pozor na odvoz z letiště. Bývá hodně drahý a šikne se vědět, jestli jezdí MHD nebo levné autobusy. Nebo zda je třeba cestu předem rezervovat.

Extra tip:

Využijte letenky s dlouhým přestupem (třeba 16 hodin). Bývají levnější a navíc si během času na přestup můžete prohlédnout další exotické místo.

Kolik stojí jídlo a pití v letadle? Tipy, jak ušetřit.

Booking, Airbnb, nebo ubytko napřímo?

9. Booking a Airbnb jsou pohodlné a výhodné. I u nich se ale dá dost ušetřit. Například Booking nabízí nejlepší nabídku, když máme založený účet a už jsme si přes platformu pokoje rezervovali. V mobilní aplikaci jsou ceny navíc často nižší než na webu.

10. Při nákupu se nenechme stresovat poznámkami typu „na toto ubytování se teď dívá dalších 23 lidí“ nebo „poslední volný pokoj“. Jde o marketingový trik, abychom hned rezervovali.

11. Hotely nedávají všechny své pokoje na portály. Máme-li trochu času, najděme si web ubytování a zkusme to napřímo. A to i když jsou pokoje k dispozici. Cena ubytování napřímo může být v samotných hotelech a penzionech levnější.

Storno ubytování a letenky

V podmínkách ubytování nebo letecké společnosti zjistíme, kdy máme právo na vrácení. Pokud chceme mít jistotu, že nám peníze nepropadnou, je třeba zařídit si Pojištění storna zájezdu, a to hned po zaplacení zájezdu, letenky či ubytování. V případě Kooperativy nejpozději do 3 pracovních dnů. A pozor, dovolená se musí zrušit z některého z důvodů, které mají pojišťovny v podmínkách, např. kvůli nemoci.

12. Někdo své skvělé ubytování přes velké ubytovací platformy vůbec nenabízí, protože jim nechce platit provizi. Kouzelné vyhledávací zaklínadlo do Googlu zní „Apartment rental [město] direct booking“.

13. Vždycky se vyplatí přečíst si podmínky ubytování. Někde například chtějí extra příplatek 100 eur za pozdní check-in po 19. hodině.

Pro tip: Tyhle ubytovací weby stojí za pozornost:

  • Hotwire: Často i luxusní hotely zaplňují volné kapacity na poslední chvíli. Při rezervaci neznáme jméno hotelu, jen přibližnou polohu, počet hvězdiček, vybavení pokoje a fotky. Teprve po zaplacení se nám ukáže, o které ubytování jde.
  • Home Exchange: Proč si s někým ze zahraničí nevyměnit domovy a mít ubytování zdarma? Jak to funguje: Založíme si profil a nabídneme náš byt či dům v termínech, kdy bude volný. Co když se nám nechce do země zájemce? Necháme ho u nás bydlet, posbíráme tzv. guest body a ty uplatníme na ubytování, kam chceme jet.
  • Bezkempu: Pro nenáročné lidi, kteří rádi kempují. Majitelé nabízí zahrady, louky a jiné soukromé pozemky, kde si můžeme za drobné peníze postavit stan, auto nebo karavan. Někdy nabízí i možnost, kde se umýt.

Anketa

Kde hledáte ubytování na dovolené?

Levné jídlo a další věci, které se na dovolené vyplatí

14. Díky Google Maps offline nebo aplikaci MAPS.ME je člověk v obraze, i když nemá signál. Skvělé mapy pro pěší výlety pak nabízejí offline Mapy.cz.

15. V mnoha městech a zemích fungují aplikace na zachráněné jídlo jako Too Good To Go, kde restaurace na konci dne levně prodávají nespotřebované jídlo.

Dětské jídlo zadarmo

V Americe a Evropě některé restaurace nabízí dětské menu zdarma, když si objednáte jídlo pro dospělé. Hledejte na Google „kids eat free [město]“. Věděli jste, že jídlo zdarma dostanou děti ve všední den třeba i u Gordona Ramsayho?

16. Při delším pobytu v exotice se rozhodně hodí koupit lokální SIM kartu. Vyhneme se roamingovým poplatkům a máme levnější internet. V současné době existují eSIM karty, které se dají zařídit během chvilky online.

17. Karty se slevami na atrakce, jako je Sommercard v Rakousku, Lisboa Card, London Pass, Paris Pass se vyplatí, pokud plánujeme zkouknout víc památek nebo oběhat víc atrakcí najednou. Některé koupíme na internetu, jindy je dostaneme v ubytování.

Cestovní pojištění si domluvíme na pár kliknutí

Spoléhat se na kartičku pojištěnce v zahraničí se nevyplácí. Naopak vždy mysleme na cestovní pojištění. To si zvládneme sjednat online v mobilu za pár minut.

0
hlasů
Líbil se vám článek? Dejte plus.
Napište nám,
co můžeme zlepšit