Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět na všechny články

Jak pohodově proplout sezónou letních festivalů

  • 1 minuta čtení
festival
Jen si to představte. Právě jste zjistili, že váš oblíbený interpret bude hrát na letním festivalu a už se vidíte, jak si užíváte koncert a pohupujete se do rytmu. Pojďme se podívat na to nejdůležitější, co při několikadenním kulturním zážitku není radno podcenit.

Příprava na festival

Správná příprava je základem radostného prožití jakéhokoliv letního festivalu. Většina z nich má několikadenní program, takže promysleme, jestli jedeme na víc dní, nebo lidově řečeno „na otočku“.

🎫 Vstupenky

Vstupenky si zajistěme ideálně v předprodeji. Nejde ani tak o čekání ve frontě, jako spíš o fakt, že v předprodeji se vstupenky dají koupit levněji a máme jistotu, že nebude vyprodáno. Obzvlášť si dejme pozor na překupníky, kteří se snaží prodat vstupenky před vstupem do areálu. Obchodováním s překupníkem se pouštíme do neoficiálního obchodu, na který nelze vztáhnout žádná záruka a riskujeme tak, že přijdeme o své peníze.

⛺ Stan × 🏨 Hotel

Vícedenní festivaly mají v areálu vyhrazený prostor pro kempování návštěvníků. Stanová městečka mívají svůj typický kolorit. Hudba, alkohol a veselí do brzkých ranních hodin je spíše pravidlem než výjimkou. Pokud chceme klid, volme raději hotel v blízkosti areálu, kde se festival koná.
Stanová městečka vyjdou oproti nocování v hotelu daleko levněji, zároveň jsme programu festivalu stále na dosah bez nutnosti cestování. Často ale musíme zanechat své věci ve stanu bez hlídání a riziko krádeže nebo poškození majetku je značné. Neberme si proto s sebou cennosti ani jiné věci, o které bychom neradi přišli.

V případě spaní ve stanu je třeba si dobře sbalit – i uprostřed léta se hodí teplý spacák, karimatka nebo deky, abychom nespali přímo na zemi. Velmi důležité je zabalit si s sebou lékárničku, kterou budeme potřebovat obzvlášť tehdy, pokud se potýkáte s alergií.

🧳 Vybavení

Jak si sbalit na festival, aby nám nic nechybělo a zároveň abychom nejeli vybavení jako na roční cestu kolem světa? Věčná otázka! Začněme u předpovědi počasí a mysleme na to, že festivaly bývají často na rozlehlých plochách, aby se na koncerty dostalo pohromadě co největší množství lidí. Díky tomu se většinu dne budeme pohybovat pod širou oblohou, ať bude pálit slunce nebo pršet. Předpověď nám v tomto případě napoví, jestli balit plavky anebo GORE-TEX větrovku. Opalovací krém je lepší mít a v případě deště ho nevyužít, než ho nemít a riskovat spálenou kůži.

  • 👟 Samostatnou kapitolou výbavy je obuv. Je dobré zabalit si několik různých párů. Na fungování u stanu jsou super sandály nebo žabky, ale do kotle na koncert volme raději pevnou obuv, ve které nebude tolik vadit, pokud nám v tlačenici někdo šlápne na nohu.
  • 💰 Jak budeme na festivalu platit? Hotově? Kartou? Nebo má festival vlastní způsob, jak probíhá placení v areálu? Je prima mrknout na webové stránky festivalu, kde bude o možnosti placení určitě zmínka.
  • 🔋 Kde si nabijeme telefon, foťák apod.? Další otázka, kterou si stojí za to položit ve fázi příprav. Na některý festival se bude hodit powerbanka, jinam stačí přijet jen s telefonem a nabít se v zóně, která je určená přímo k nabíjení telefonů. Nápovědu najdeme opět na webovkách festivalu.

Seznam festivalových nezbytností

  • Průkaz pojištěnce
  • Občanka
  • Peníze
  • Platná vstupenka
  • Léky
  • Opalovací krém
  • Pláštěnka
  • Pokrývka hlavy a sluneční brýle
  • Plavky
  • Toaletní papír
  • Hygienické potřeby
  • Spacák

U zahraničních festivalů nepodceňujte náhodu a zařiďte si včas cestovní pojištění.

Co když se něco semele?

Ve většině případů se nic mimořádného nestane, ale co když budeme mít štěstí (smůlu) na nestandardní situaci?

📢 Důležité kontakty

Pokud prozkoumáme webové stránky festivalu, nejspíš objevíme i seznam kontaktů pro případ, že by se něco zvrtlo. Nemusí se přitom jednat pouze o záchranné složky, užitečný může být i např. kontakt na pořadatelskou nebo bezpečnostní službu. Uložme si tyto kontakty do telefonu, ať je v případě potřeby nemusíte nikde hledat. Obzvlášť důležitý je tento krok tehdy, pokud se chystáme na festival do zahraničí.

⚡ Bouřka, silný vítr, přívalový déšť

Dodržujme pokyny pořadatelské služby a je-li vyhlášena evakuace, klidně a spořádaně opusťme areál. Dál je potřeba chovat se adekvátně podle konkrétního jevu, tedy při bouřce se neshlukovat a nezdržovat se ve větších skupinách ani v blízkosti kovových předmětů, při větru se vyhněme stromům a výškovým konstrukcím, a hlavně nesahejme a ani se nepřibližujme ke spadlým drátům vysokého napětí. U deště je zase dobré schovat se do úkrytu a nepohybovat se v přímém proudu tekoucí vody.

⚠️ Podezřelý předmět, požár, krádež, zdravotní problémy

V těchto případech je ze všeho nejdůležitější co nejdříve informovat pořadatele o vzniklé události. Nesnažme se situaci vyřešit sami, ve většině případů bude nutná přítomnost odborníka. Při zdravotních problémech a kolapsech nezapomeňme poskytnout první pomoc a vyčkat na místě do příjezdu profesionálních zdravotníků.

Jak se chovat v areálu festivalu

⛺ Pokud jsme se rozhodli pro přespání ve stanovém městečku, ze všeho nejdřív postavíme stan. Místo vybereme tak, abychom k němu trefili i za tmy. Mysleme také na fakt, že až se městečko zaplní, může místo vypadat úplně jinak. ❗ Ve stanu nikdy nenecháváme cennosti ani jiné důležité věci.

🛂 Při cestě na koncert budeme muset projít osobní kontrolou, protože pořadatel zodpovídá za to, aby návštěvníci nevnášeli dovnitř nepovolené předměty. Problém bude nejspíš i s vlastním pitím a jídlem. ℹ️ Doporučujeme napřed zajít ke vstupu do areálu zjistit, co se smí vnášet do areálu.

👟 Při pohybu v areálu dbejme pokynů pořadatele. Je vhodné zvolit pevnou obuv, aby nám tlačenice spojená s nekontrolovaným šlapáním po nohou nezpůsobila zranění. Žabky nebo sandály raději necháme ve stanu.

🧑‍🤝‍🧑 Pokud jdeme na koncert ve více lidech, řekneme si, jak se najdeme. U velkých festivalů, kdy je v areálu několik tisíc lidí najednou, je velice snadné ztratit se v davu – obzvlášť u malých dětí jsou tyto situace velmi kritické. Ze všeho nejlepší je stanovit si čas a místo, kde se potkáme, pokud všechno ostatní selže. Mobilní telefony se občas vybijí v ten nejmíň vhodný okamžik, signál může zlobit nebo se prostě neuslyšíme kvůli velkému hluku. Promysleme situaci dopředu a vytvořme plán B. Pro jistotu.

☎️ Není ani úplně od věci napsat dětem své telefonní číslo na místo, kde ho bezpečně najdou. Nikdy ale nepíšeme na dlaň ruky. Toto místo je náchylné k pocení, které jakýkoliv nápis brzy učiní nečitelným.

🚰 Nezapomínáme doplňovat tekutiny a občas něco sníme, abychom se vyhnuli kolapsu organismu. Pozor, do pitného režimu se nepočítá alkohol. Nikdy nepijeme ani nejíme potraviny a nápoje, které najdeme bez dozoru, i když jsou zdánlivě netknuté. Pozor si také dáme na vlastní nápoje při pohybu v cizí společnosti.

Bezpečná cesta autem

Autem nemusíme jet jen domů. Občas je potřeba zajet do města pro zásoby a pak se vrátit zpátky do areálu festivalu. Ať už jedeme kamkoliv, mysleme na 0 % alkoholu v krvi, a obzvlášť pozor dejme na zbytkový alkohol. Nejen že je jízda pod vlivem extrémně nebezpečná, a riskujeme tak velké problémy. U festivalů se také počítá s tím, že návštěvníci konzumují alkohol ve velkém a v okolí areálů hlídají posílené policejní hlídky, které kontrolují řidiče jako na běžícím páse. Pro tento účel je dobré mít s sebou alkohol tester a před usednutím za volant se ujistit, že jsme na 0.

Pro více tipů mrkněte na web Platformy VIZE 0, jejíž misí je zajistit 0 mrtvých a těžce zraněných na českých silnicích.

Pozor na pískání v uších 👂

S pískáním v uších se občas setkává asi každý z nás. Často je to právě po hudebních festivalech, kde hlasitost hudební produkce bývá nebývale silná. Ve většině případů pískání rychle odezní, ale může se také stát, že se nám projeví tzv. tinnitus neboli chronické pískání v uších.

A jak se proti tinnitu chránit?

Do těsné blízkosti reproduktorů vstupujme se špunty do uší, od věci nejsou ani ochranná sluchátka. Dnes už je na trhu možné sehnat spousty různých druhů špuntů do uší. Pokud chceme chránit svůj sluch, ale zároveň si užít festivalovou hudbu v plné parádě, volme špunty určené pro hlasitou hudbu. Ty tlumí hlasitost, ale přesto zachovají kvalitu hudby. Navíc se vyrábí tak, že v uchu nejsou téměř vidět. Rozhodně se tedy není za co stydět.

Špunty do uší ocení i ti, kteří zvolí nocování ve stanovém městečku. Tady nicméně postačí i obyčejné pěnové za pár korun.