
Dvě plná zavazadla
Díky zkušenostem ze svého prvního studijního pobytu ve Švýcarsku jsem už sice měl určitou představu, co všechno bude potřeba zařídit, ale Afrika je oproti Evropě úplně jiný svět. Mohlo mě tu překvapit úplně cokoliv. S přípravou jsem začal už několik měsíců předem. Udělal jsem si seznam aktivit, které bych rád během semestru podnikl, a míst, která bych rád navštívil. Obsahoval surfování, turistiku, focení, safari, národní parky a cestování po okolních zemích, jako jsou Namibie, Lesotho, Botswana a Zimbabwe.
V ceně letenky jsem měl výjimečně dvě odbavená zavazadla po pětadvaceti kilech. Většinu té váhy tvořila fotografická technika (fotoaparát, stativ, blesk a objektivy). Díky dalšímu zavazadlu jsem si také mohl zabalit kompletní turistickou a kempingovou výbavu. Afriku sice máme asi všichni spojenou především s horky, ale i tady existuje pár míst, kde sněží. Některá z nich jsem se chystal navštívit, takže jsem se potřeboval vybavit na rozmezí teplot -5 až 44 °C. Navíc jsem do JAR dorazil v zimním období a dostatek teplého oblečení jsem ocenil hned první den, kdy jsem dorazil na kolej a zjistil, že okna profukují a topení dost často nefunguje. Koupil jsem tedy těsnicí pásku do oken a spal pod spacákem a dekou.
Bez pojištění ani ránu
Už když jsem začal svou cestu plánovat, mi bylo jasné, že rozhodně nesmím podcenit cestovní pojištění. Myšlenka, že bych přišel o fotografickou techniku, na kterou jsem dlouho šetřil, mě děsila natolik, že jsem byl připraven si za pojištění připlatit. Porovnal jsem tedy nabídky všech cestovních pojištění a nejvíc se mi líbilo Kolumbus Plus od Kooperativy. Za standardní cenu totiž obsahovalo nadstandardní krytí zdravotních nákladů a pojištění zavazadel. Další velkou výhodou bylo, že jsem se nemusel připojišťovat na rizikové sporty, protože Kooperativa jako jedna z mála pojišťoven nabízí surfování a turistiku už v základním balíčku. Když jsem vzal v potaz své požadavky, dostal jsem se na cenu o 35–40 % nižší, než bych zaplatil jinde.
Špatná pověst se zatím nepotvrdila
Jihoafrická republika nemá nejlepší renomé z hlediska kriminality, proto jsou tu bezpečnostní opatření vidět na každém kroku. Školní kampus projíždí nepřetržitě několik vozidel najaté bezpečnostní služby a každý student si je může zavolat, aby ho ochranka dovezla domů, když se vrací z vyučování po setmění. V našem městečku je jedna monitorovaná (bezpečná) ulice, kterou mohou studenti dojít z kampusu na kolej. Zbytek ulic nám bylo doporučeno po setmění nenavštěvovat a ideálně se všude pohybovat ve skupinách. I když ta bezpečnostní opatření vypadají hrozivě, zatím jsem v Jihoafrické republice žádný problém neměl ani po setmění. Když se člověk řídí několika základními pravidly, jako je vyhýbat se určitým lokalitám a nechodit sám, nemusí se ničeho bát. Ani v okruhu mých přátel se zatím – až na jeden vykradený byt – nic nestalo.
O autorovi článku
Ondra pracuje jako fotograf a strojní konstruktér na zkrácený úvazek v Drážďanech. Většinu času se pohybuje mezi Prahou (studium), Libercem (rodina) a Drážďanami (práce). Miluje turistiku, cestování a hodně sportuje. V minulosti se věnoval na špičkové úrovni karate.
Potíže s elektřinou
Celá země se potýká s energetickou krizí, která se v poslední době zhoršuje. Elektrárny nejsou schopné vyrobit dostatek elektřiny, a tak zde dochází k plánovaným blackoutům. Každý má na telefonu aplikaci, z níž se dozví, kdy budou v následujících osmačtyřiceti hodinách výpadky proudu. Každý den si tak musím naplánovat, kdy budu vařit a nabíjet veškerá zařízení. Ještě že jsem si před odjezdem koupil velkou powerbanku, ze které nabíjím i počítač. Složité je tady hlavně uchovávání potravin, když nejde polovinu dne lednice, musí člověk chodit na jídlo do restaurací. Přitom jen některé restaurace mají vlastní generátor, takže i výběr jídel je dost omezený.
Svézt se na vlně, vylézt na horu
Jihoafrická republika nabízí surfařům parádní podmínky, můžete tu vyzkoušet jak Atlantský, tak Indický oceán. V okolí Kapského Města jsou tři lokality pro začínající surfaře. Nejznámější z nich je Muizenberg, ale já mám nejradši lokalitu Big Bay, kde bývají větší vlny a zároveň se můžete kochat výhledem na Stolovou horu. Oproti ostatním vyhlášeným surfařským oblastem je tu studenější moře a člověk se neobejde bez neoprenu.
Kapské Město je sice známé především plážemi, ale nacházejí se v něm také hory. Nejznámější treky přímo v centru města vedou na vrchol Lions Head (669 metrů) nebo na ikonickou Table Mountain (1 086 metrů). Podařilo se mi zdolat oba výšlapy za východu slunce, což mi v kombinaci s inverzí dole pode mnou přineslo úchvatný vizuální zážitek. Skvělá je i horská oblast Jonkershoek Nature Reserve s velkým množstvím zeleně a vodopádů ležící asi hodinu cesty autemod Kapského Města. I v blízkosti velkoměst je tu bohatá fauna i flora, klidně tu potkáte třeba divokého chameleona.
Skvělí lidé s těžkým životem
Přijel jsem do země, která má své stinné stránky v podobě vysoké míry kriminality, diskriminace, chudoby nebo neexistující veřejné dopravy, ale zároveň je neuvěřitelně bohatá na nepřeberné množství divokých zvířat, přírodních parků, hor, moře a přátelských lidí. Každý, s kým se tady člověk dá do řeči, se naprosto otevřeně baví o veškerých radostech, ale i starostech, které prožívá. Proto jsem nadšený, že jsem si pro studium v zahraničí vybral právě tento kout světa.
Ondřejovy tipy, jak si užít adrenalin v klidu
- Po prostudování cestovního pojištění jsem před odletem nafotil veškerý obsah zavazadel, aby bylo poznat jednotlivé položky a v případě ztráty zavazadla nebo jeho poškození byl proces vypořádávání jednodušší.
-
Na cestu jsem si vzal tenkou ledvinku, která se dá schovat pod triko, a do ní jsem uložil doklady, kartičku pojištění a telefon. Minimalizuji tak riziko, že mě někdo okrade.
-
Dostatek teplého oblečení.
-
Doporučuji číst aktuální zprávy. Celý týden tu probíhala stávka řidičů taxi, kteří blokovali dálnice, zapalovali auta a autobusy, a zemřelo při ní několik lidí. Číst takové zprávy nahání hrůzu, ale stačí vědět, kde a kdy se něco děje, a daným místům se vyhnout.
-
Těsně před odletem jsem si koupil velkou powerbanku, bez které se tu člověk kvůli blackoutům neobejde.

Sdílejte článek: