Kolečkové lyže versus brusle: najděte rozdíly a užijte si pohyb naplno
- 1 minuta čtení
Do sněhu se lépe padá
Pro kolečkové lyže v podstatě platí, že na nich jezdí stejní lidé, které v zimě potkáme v běžkařské stopě. Však také česká reprezentantka v běhu na lyžích Katka Janatová radí nepouštět se na kolečkové lyže, dokud nezvládáme běžecké lyžování na sněhu. „Každý na začátku bojuje s rovnováhou a koordinací. Pokud ztratíme kontrolu, pád do sněhu není tak bolavý,“ upozorňuje Katka. U bruslí už to tak jednoznačné není, našli bychom docela dost bruslařů, kteří začínali rovnou na kolečkách a na ledě třeba ani nikdy nestáli.
Nejtěžší je zabrzdit
Ať už se vypravíme na brusle, nebo na lyže, v obou případech se jako začátečníci musíme co nejrychleji seznámit především s technikou brzdění.
Kolečkové lyže – u lyží s kolečky můžeme plužit nebo přešlapávat, ale rozhodně na nich není možné elegantně zastavit v podstatě na místě, jak to známe z klasických běžek. Rozjetý kolečkový lyžař potřebuje k zabrzdění dlouhou dráhu a v nouzi nejvyšší má k dispozici jen řízený pád.
Kolečkové brusle – jednoduché to však není ani na bruslích. Ty sice bývají vybaveny brzdou na zadním konci jedné brusle, ale zkušenější bruslaři ji obvykle sundávají, protože jim překáží při přešlapování. Účinněji se stejně brzdí tzv. téčkem, kdy zadní nohu obrátíme příčně proti směru jízdy (váha je na přední noze, a čím víc chceme brzdit, tím víc tlačíme do zadní nohy).
Co si pořídit
Kolečkové brusle
„Na trhu dominují už několik let tříkolečkové inline brusle, i když stále se ještě hodně dělají čtyřkolečkové,“ říká Radomil Dojiva, zakladatel sportovního klubu Black Ice. „Tříkolečkové mají jen výhody. Začátečník by se měl poohlédnout po kratších rámech a menších kolečkách. Jsou sice pomalejší, ale lépe ovladatelná,“ zdůrazňuje. Důležitá je kvalitní značka, ne laciné napodobeniny, a bota, která podrží kotník. Buď tvrdá, nebo vložená do pevného rámu.
Kolečkové lyže
„U nás pořídíte tři typy lyží – na klasickou jízdu, na bruslení a terénní s většími kolečky, ty jsou také vhodné pro techniku bruslení,“ říká manažer brněnské prodejny a půjčovny Sun Sport Michal Vank. Začátečníkům radí klasiku – lyže mají širší kolečka a jsou méně náročné. Je potřeba vybrat ty se správnou nosností. Nejčastější jsou aluminiové nebo kompozitní, k nezbytné výbavě patří také hůlky a helma.
Jak dojet ve zdraví
Kolečkoví lyžaři jedou na rovině zhruba rychlostí 20 km/h, z kopce až 60 km/h, nejrychlejší bruslaři mohou jet po rovině 40 km/h a z kopce až 70 km/h. Rychlosti to jsou tedy značné a rozhodně bychom se neměli do podobného dobrodružství pouštět bez náležité výbavy.
Je bruslař a lyžař na silnici spíše chodec, nebo cyklista? Ze zákona vyplývá, že by měl dodržovat pravidla jako chodec. V praxi to však bývá jinak. „Lyžař by se měl pohybovat na okraji protisměrného pruhu silnice jako chodec. Bohužel je to však nebezpečné a neznám žádného lyžaře, který by se tímto pravidlem řídil,“ říká reprezentant v běhu na lyžích Michal Novák. Nejlepším způsobem, jak toto dilema vyřešit, je vyhýbat se silnicím a držet se na cyklostezkách.
Lyže posilují víc svalů, kalorií spálíme zhruba stejně
Oba sporty jsou výborné na posílení fyzické kondice. Při svižné jízdě v obou případech vydáme zhruba 500 kcal/hod., což je skoro stejný výdej jako při běhu a vyšší než při jízdě na kole. Kolečkové brusle i lyže nám zpevňují střed těla a svaly na hýždích, stehnech a lýtkách, u lyží navíc díky tomu, že používáme hůlky, víc posilujeme i horní polovinu těla. V podstatě při jízdě nějakým způsobem zapojujeme zhruba 90 % všech svalů v těle.
A jak to vidí čeští reprezentanti Katka Janatová a Michal Novák
Zatímco jízda na inline bruslích patří k velice rozšířeným a oblíbeným sportům, na kolečkových lyžích nejčastěji vidíme lyžaře, kteří trénují na zimu. Je to i případ českých reprezentantů Michala Nováka a Katky Janatové. Co jim kolečkové lyže dávají? „Pocit volnosti a svobody pohybu,“ odpovídá Michal Novák, „ta volnost je pro mne významnější než třeba při jízdě na kole, kde je podstata v kole samotném. Při běhu na lyžích je tím hlavním mé vlastní tělo.“ Katka s ním souhlasí, jen ještě dodává, že stejně jako na klasických běžkách i na těch kolečkových oceňuje, že jí umožňují pohyb v hezkém prostředí.
Sdílejte článek: