Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět na všechny články

Voda je živel! Užijte si ji, ale s respektem

  • 1 minuta čtení
voda
Voda je živel, což znamená, že její splouvání vyžaduje jistou přípravu před vyplutím a obezřetnost přímo na místě. Stejně jako z nebe nepadají žádní učení, nepadají z ní ani zkušení vodáci. Každý se někdy posadil do lodě poprvé a sotva věděl, jak se drží pádlo. Každý musel zažít svoje první „udělání“. Pokusím se vám dát několik rad, které vaše vodácké začátky trochu usnadní.

Než vyrazíme

Mohlo by se zdát, že „voda“ začíná ve chvíli, kdy usedneme do lodi a odrazíme se od břehu, ale pokud jsme alespoň trochu zodpovědní, není to tak úplně pravda. Voda začíná už dříve – třeba výběrem vhodné řeky nebo vhodné lodě. Nebudu zabíhat do úplných podrobností, ale jako vodáci začátečníci určitě raději zvolíme klidnější řeku, na které se naučíme ovládat loď, a až později vyrazíme na něco peřejnatějšího. Lovit lodě v peřejích je sice zábava, ale jen občas, když se náhodou někdo „práskne“, a ne pořád dokola. Podobné to je i s volbou lodi. Do začátku se hodí vybrat nějakou stabilnější kánoi nebo třeba loď nafukovací.

S výběrem vhodného terénu i lodě dnes dokážou poradit vodácké portály www.raft.cz či www.padler.cz, ale také webové stránky zavedených vodáckých půjčoven, které už mají jako součást služeb i call centra, kde je možné se o volbě terénu a vhodného vybavení rovněž poradit.

Kontrola před vyplutím

Řeku jsme vybrali, loď a pádla máme. Teď už tedy vyrazíme na tu vodu? Ještě než vyplujeme, je dobré si zkontrolovat, zda má loď všechny náležitosti a je v pořádku. Okoukneme, zda nejsou poničená madla, polámané nebo špatně uchycené sedačky a zda není loď někde poškozená nebo dokonce děravá. Součástí lodě by měly být šňůry na přídi a zádi, takzvané koňadry, které nám výrazně usnadní manipulaci s lodí okolo jezů či na mělčinách. Zde upozorním, že u provazů je třeba dbát na správné uložení, aby se nemohly samovolně odmotat, protože pak mohou být pro posádku nebezpečné (typicky při plavání okolo převržené lodi). Když si koňadry nevezmete, zásadní průšvih to nebude, ale zaručuji vám, že na druhém nebo třetím jezu si na ně vzpomenete.

Stejně tak před vyplutím zkontrolujeme, zda máme v lodi řádně uchycenou bagáž, ať už to jsou plastové sudy nebo lodní pytle. Vše by mělo být vodotěsně uzavřeno a uchyceno k lodi, abychom o to při případném převržení nepřišli.

Kontrolu provedeme také u pádel a dalšího vodáckého vybavení, které si na vodu bereme.

V peřejnatých úsecích a na jezech mají všichni vesty a děti i helmy. F. David Sodomka
Po cvaknutí na jezu se musíme dostat co nejdřív do bezpečí. - F. Lodní Servis Strakonice
Na vodu nikdy nejezdíme sami. Pomoc kamarádů se může hodit třeba při lovení převrácené kánoe. - F. Půjčovna lodí Samba
Na jezy se vždy jdeme nejdříve podívat. F. Berounsko, z. s_

Ustrojení

Co se týká vodáckého oblečení, opět platí pár jednoduchých pravidel, která nám pomohou vyhnout se maléru nebo jeho vznik minimalizovat. Vezměme to odspodu.

  • Na nohy rozhodně nepatří žabky, kroksáče, sandály a další obutí, které nemá pevnou patu ani špičku a snadno si v něm můžeme přivodit vymknutí kotníku, ukopnutí palce a podobná nepříjemná (a zcela zbytečná) zranění. Ideální jsou neoprenové botky, které jsou na vodu přímo určené, ale poslouží třeba i starší šněrovací tenisky. V případě chladnějšího počasí jsou skvělým doplňkem neoprenové ponožky, které stojí pár korun, ale poskytnou službu k nezaplacení.
  • Kalhoty nebo šortky jsou lepší umělé, lehké, ideálně z materiálu, který snadno schne.
  • O oblečení na horní polovinu těla platí to samé. Pro případ deště je dobré mít po ruce pláštěnku a pro případ chladu nějakou teplejší vrstvu – opět raději něco lehčího a rychleschnoucího než huňatý svetr.
  • Proti slunci se chráníme pokrývkou hlavy, při dobrém upevnění můžeme použít i sluneční brýle a neopomeneme se namazat opalovacím krémem.
  • V souvislosti se sluncem a horkem také dbáme na pitný režim, do kterého nepatří alkohol!

Že je to už všechno? Tak to teda není, holenkové. To zásadní teprve přichází. Plovací vesta! Tu máme oblečenou v nejideálnějším případě po celou dobu plavby. V méně ideálním případě si ji sundáváme na klidných úsecích, takzvaných volejích. U dětí platí zásada číslo jedna: vesta oblečená neustále! Ještě doplněná o radu, aby měly vestu na sobě i při pobytu poblíž řeky. Jak u dětí, tak u dospělých dbáme na správné upevnění vesty na tělo a na dotažení všech přezek. Součástí výbavy by měly být i přilby, které nasazujeme v peřejnatějších úsecích a na splouvání jezů.

A pádlujeme!

Konečně jsme vypluli. Kdo si ale myslí, že si lehne do lodě a bude se opalovat, ten se mýlí. Voda pořád někam teče a my musíme dávat pozor, abychom neskončili na kamenech nebo ve vrbičkách či jiných porostech, a taky vyhlížíme peřeje a jezy. Peřeje na turistických řekách většinou zvládneme splout bez prohlížení. U jezů vždy zastavujeme, jdeme se podívat, co nás čeká, a teprve potom volíme mezi splutím a obnesením. Pamatujte si, že obnést není nikdy ostuda, i kdyby do jezu vjížděla jedna loď za druhou. Na mnoha jezech jsou pomníčky těch, kteří by raději obnesli, ale už nemůžou.

Také sledujte počasí. Silná letní bouřka nebo několik deštivých dnů dokážou pěkně zacvičit s vodním stavem a je veliký rozdíl plout po řece za ideálního vodního stavu a za stavu, který se blíží povodňovému stupni. V takovém případě raději s další plavbou počkejte, až se živel vydovádí.

Závěrem

Vodáctví je krásná aktivita v přírodě, kterou lze navíc velmi dobře kombinovat s pěší turistikou a poznáváním všemožných krás kolem řek. Když se člověk zaměří na dodržování pár výše zmíněných bezpečnostních pravidel a doporučení, určitě si vodu nesmírně užije (to mohu slíbit) a za čas se z něj stane zkušený vodák. Když se přidáte do party, kde už zkušení vodáci jsou, všechno odkoukáte rychleji a mnohdy i zábavnější formou.

Tak AHÓÓÓJ!

O autorovi článku

Petr se věnuje vodáctví už od prenatálního stavu. S jízdou na kajaku spojil ještě své cestovatelské choutky a snaží se s lodí navštěvovat exotické destinace, třeba Gruzii, Nepál, Indii, Ekvádor, ruský Altaj nebo Turecko.

snizak-612x612
Šéfredaktor časopisu Pádler

Petr Snížek

Tento článek vznikl ve spolupráci s časopisem Svět outdooru.

Nejčtenější magazín pro horaly a vyznavače outdooru, který zvedne od stolu a inspiruje k dalším dobrodružstvím.