Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět na všechny články

Prsty, kotníky, kolena, paty… na co dávat pozor při výběru běžeckých bot

  • 1 minuta čtení
UVODKA_Prsty, kotníky, kolena, paty… na co dávat pozor při výběru běžeckých bot
Výběr bot na běhání se může zdát jako jednoduchá věc. Budeme-li však vybírat pouze podle vzhledu, může se nám to rychle vymstít. Pojďme si tedy říci, na co bychom měli myslet při výběru běžeckých bot, abychom se vyhnuli plantární fascitidě, zánětu achillovky nebo bolesti kolenou.

Na asfaltu, nebo na lesních cestách?

Nejčastěji vybíráme boty podle toho, kde plánujeme běhat. Jestli po chodnících a jiných zpevněných cestách (klidně i štěrkových), sáhneme po silničních botách. Mají dobré tlumení a hladkou podrážku, která je odolná a lépe přilne k rovnému povrchu. Na lesní cesty nebo na trávu se však lépe hodí trailové (krosové) boty s výraznější strukturou podrážky, což dokáže běžci lépe zajistit stabilitu na nezpevněném povrchu. Svršek je zpravidla pevnější a užší, aby co nejvíc zafixoval nohu v botě. Podrážka může být měkčí, protože se na lesních cestách či na trávě neničí tak rychle jako na silnici.

Nohy do „X“, nebo do „O“ – na tvaru záleží

Tvar nohou má při běhu vliv na došlap a správné zapojení chodidla. Měli bychom si proto zkontrolovat, zda nemáme nadměrnou rotaci kotníku při došlapu směrem ven, nebo dovnitř (odborně supinaci, nebo pronaci). S nadměrnou pronací mohou pomoci tzv. pronační boty, jestliže ji však nemáme příliš velkou, mohou nám spíše uškodit. Vyplatí se proto zajít do specializované prodejny, kde nám pronaci změří a doporučí nejvhodnější obuv.

typ nášlapu nohy

Technické, nebo minimalistické boty, na závod, nebo na trénink?

Technické boty nám dobře poslouží, když běháme technicky správně. Mají silnější podrážku a více chrání patu při dopadu. Minimalistické boty mají oproti technickým velmi tenkou podrážku a více se přizpůsobují tvaru nohy. Díky nim víc posílíme svaly chodidla, ale hrozí v nich častější zranění. Spolu s technikou běhu bychom měli také zvážit, zda v botách chceme trénovat, nebo závodit. Tréninkové boty jsou těžší a více vydrží, závodní jsou sice velmi lehké, ale kdybychom je používali na každodenní běhání, budeme si za měsíc muset pořídit nové.

Pozor na palce

Volte boty o číslo až dvě větší. Při běhu se chodidlo natahuje a v případě přesné velikosti vás mohou prsty tlačit. O modré nehty po 5 km běhu určitě nestojíte.

A jak často měnit boty na běhání?

Běžně se udává, že bychom měli měnit boty po každých 700–900 km. Nicméně je potřeba myslet na faktory, které zkracují životnost boty – např. nadměrná pronace nebo časté běhání po silnici a jiných tvrdých površích. Kdy tedy poznat, že si máme pořídit nové?

  • Jedna nebo obě boty mají opotřebovanou podrážku až do mezipodešve (na podrážce vykukují světlejší, často bílé části).
  • Když je postavíme na rovnou podložku, boty (nebo jedna bota) se trochu naklání.
  • Jedna bota je opotřebovanější než druhá.

Tip 👇

Vyzkoušejte diagnostiku došlapu v některých specializovaných obchodech (neboli „běžecké speciálce“).

Nejčastější rizika v případě špatného výběru bot:

  • vznik syndromu patní ostruhy (plantární fascitida),
  • bolest klenby,
  • bolesti kolen a kyčlí,
  • plochá chodidla (příčně i podélně),
  • zánět Achillovy šlachy,
  • výron kotníku,
  • slézání nehtu.