Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět na všechny články

Kinesio tejpy: Revoluce v léčbě bolesti, nebo přeceňovaný trend? Zjistěte, jak fungují a kdy je (ne)použít

  • 1 minuta čtení
Klasický fixační tejp se v našich končinách používá už dlouho. Má především zpevnit nestabilní oblasti a zamezit přílišnému pohybu. Fixují se jím klouby; tedy lokty, ramena, kolena a nejčastěji kotníky. Pružný (a obvykle barevný) kinesiologický tejp však funguje jinak.

Naše těla teď čím dál častěji zdobí barevné elastické pásky. Nenosíme je pro parádu, ale abychom ulevili bolavým svalům a kloubům. A přestože kinesiologické tejpování vypadá jako novinka, tato podpůrně léčebná metoda vznikla už v 70. letech v Japonsku, odkud se rozšířila do celého světa.

Kinesio tejp je pásek z polymerového elastického vlákna s příměsí bavlny a akrylového lepidla, který se lepí na bolavé části těla

Rozproudí krev a lymfu

Důležité je, že kinesio tejp nadzdvihne vrchní vrstvu kůže. Tím uvolňuje napětí v podkoží a zlepšuje cirkulaci krve a lymfy, což má pozitivní vliv na fungování svalů a do jisté míry kompenzuje i kloubní potíže. Tento druh tejpu také pomáhá odvádět z těla nadbytečnou tekutinu a ovlivňuje i centrální nervovou soustavu, proto nás zatejpované místo méně bolí. 

Pro jaké typy obtíží je kinesiologický tejp vhodný

  • přetížené svaly
  • nestabilní klouby
  • otoky
  • oslabené svaly

Kdy ho nepoužívat

  • otevřené rány, alergie a velké pihy – hrozí poškození kůže
  • cévní onemocnění a hluboká žilní trombóza – riziko uvolnění krevní sraženiny v důsledku zrychleného toku krve
  • akutní, život ohrožující stavy
  • horečnaté stavy – jsou často příznakem boje těla proti infekci a stimulací lymfatického a krevního oběhu bychom mohli šíření infekce nechtěně podpořit

Tejpování obličeje jako prevence vrásek

V kosmetických a dermatologických studiích je aktuálně velkým hitem tejpování obličeje jako příjemnější alternativa botoxu nebo klasického faceliftu. Určitě však nedoporučujeme začínat s tím doma podle YouTube.

Funkční doplněk léčby, nikoliv lék

V místě, kde tejp zvrásní a nadlehčí vrchní vrstvu kůže, se vytvoří přehrazený prostor, odkud může tělo lépe odvádět nahromaděné škodlivé látky a rozpouštět zánětlivá ložiska. Mějme však na paměti, že tejpování není samostatnou léčbou. Stimulací nervového systému a urychlováním lokálního metabolismu může významně přispět k celkovému hojení, ale neměli bychom ho brát jako hlavní, nebo dokonce jediný prostředek řešení zdravotního problému (např. zánětu). 

Tejpy nám na těle vydrží přibližně 3 dny. Jsou voděodolné, takže se s nimi klidně můžeme koupat. 

Kdo může tejpovat 

Striktnější část odborníků je přesvědčena, že aplikaci tejpů máme svěřit jen do rukou certifikovaných a speciálně vyškolených profesionálů. Jiní, mezi něž patří i koordinátor Fyzio zóny Kooperativy na akcích Kolo pro život Vojtěch Žák, zastávají názor, že kompetenci dobře nalepit tejp má širší spektrum profesionálů (trenéři, maséři, zdravotní personál). „Domnívám se, že je podstatné, aby měl člověk základní povědomí o anatomii ošetřovaného místa a znal správné způsoby používání tejpu. V takovém případě může tejp úspěšně použít i dobře zaučený laik,“ míní Vojtěch. 

Podle Michala Peroutky, prvního certifikovaného instruktora v ČR a člena mezinárodního výzkumného týmu zakladatele kinezioterapie, Dr. Kenza Kaseho, je také důležité zvolit materiál certifikovaný Mezinárodní asociací kinesio tapingu. Ta se právě vývojem kinesio tejpů a ověřováním jejich klinických účinků zabývá.

Zakladatelem metody kinesioterapie a Mezinárodní asociace kinesio tapingu (KTAI) je japonský vědec Kenzo Kase. Metodu i složení materiálu jednotlivých pásek má autorsky chráněné. Úkolem asociace je jednak vývoj a testování nových druhů tejpů, jednak školení certifikovaných instruktorů a dohled nad udržováním jednotného formátu výuky na celém světě. 

Proč jsou kinesiologické tejpy barevné?

Není na to jednotný názor. Jedna z teorií hovoří o tom, že barevné provedení vychází z východních přístupů k medicíně a psychologii barev. Jiná však barvám nepřikládá jiný než marketingový význam, čemuž nahrává i to, že kromě barvy se tejpy svými vlastnostmi nijak neliší. Je tedy úplně jedno, jakou barvu tejpu zvolíme.

Fyzio zóna Kooperativy na závodech Kolo pro život

Najdete ji na každé letošní akci projektu Kolo pro život hned vedle Technického servisu Kooperativy. V provozu je od 8:30 do 16:00 a vezmou si vás tam do parády zkušení fyzioterapeuti.