Petr Jirout
5 otázek pro Petra
Jak se ti žije v Kooperativě?
Líbí se mi, že v rámci IT máme chuť na sobě pracovat a zlepšovat to, jak děláme svoji práci. Zároveň máme od našeho vedení velkou míru volnosti v tom, jakým způsobem rozvíjíme námi svěřené oblasti. Tato důvěra nám umožňuje otisknout do pojišťovny naši vizi a znalosti a tím pomáhat interním klientům a miliónům našich zákazníků, kteří na nás spoléhají.
Jaké je IT v pojišťovně pro roli „Enterprise architekta“?
Práce Enterprise Architekta v rámci našeho IT je zajímavá, složitá a velmi pestrá. Každý den je nutné rozhodovat a vyvážit spoustu protichůdných aspektů, jako je například cílová koncepce rozvoje, tlak na rychlou implementaci, adopci nových technologií, podporu legacy řešení a mnoho dalších - a to vše v tak velké a komplexní organizaci. V rámci EA musíme zajistit, aby naše společnost nejenom neustále inovovala a rozvíjela se, ale aby i stále držela a zlepšovala kvalitu služeb, které dodání (interně i externě). Baví mě, jak mohu oscilovat mezi strategickými otázkami typu míra adopce cloudu a detailem, jako je pomoct kolegům vybrat vhodný integrační vzor. Právě tato rozmanitost mě velmi naplňuje.
Jak se rozvíjíš v Kooperativě?
Do Kooperativy jsem nastoupil na pozici Architekta inovací, kde jsem měl na starosti inovační projekty z pohledu architektury a projektového řízení. Po roce jsem přijal výzvu vybudovat kompetenci Enterprise Architektury (EA) a Solution Architektury pro společnosti VIG ČR. Po celou dobu se učím a získávám nové poznatky z oblasti pojišťovnictví, EA, či vedení lidí a to jak od interních kolegů, tak od našich externích partnerů. Významnou částí vzdělávání jsou pro mě i konference, odkud se snažím čerpat aktuální trendy.
Jaké technologie tě baví, v čem vidíš budoucnost?
Hodně mě baví téma integračních platforem. Vnímám, že se vzrůstající komponentizací, modularizací a využitím SaaS, mají čím dál důležitější roli pro udržitelný rozvoj aplikačního portfolia. Je klíčové skloubit správné využití konkrétních technologií a reálných požadavků na implementaci - například synchronní integrace (pro které využíváme centrální API Gateway - WSO2) versus event-driven architektura (pro kterou nyní chystáme Kafku). Osobně očekávám velký rozvoj v této oblasti a těším se, kam nás v oblasti architektury nové technologie zavedou.
Co děláš, když nepracuješ?
Nejlépe si vyčistím hlavu na túrách a při manuální práci, kdy za sebou můžu brzy vidět výsledek.