Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět na všechny články

Vyběhněte do hor: Je to výzva, ale čekají vás úžasné výhledy a pořádná porce endorfinů

  • 1 minuta čtení
shutterstock_636676552
Výběhy do hor představují pro mnohé milovníky pohybu a běhu jedinečnou příležitost k objevování nádherných míst. Navíc jsou pro běžce dostupné převážně jen v létě, i tak je ale vhodné mít na paměti, že se jedná o výzvu, kterou je třeba brát vážně. Aby výběh dopadl úspěšně a hlavně bezpečně, přinášíme několik užitečných tipů, jak se co nejlépe připravit.

⛅ Zkontrolujte počasí

Počasí v horách je samo o sobě ukázkou nepředvídatelnosti. Proto je jeho důsledné sledování základ, který vám umožní se lépe vybavit a připravit na měnící se podmínky. I když je v údolí jasno, na hřebenech vás může čekat něco úplně jiného. Rychlost změny horského počasí se dá přirovnat k aprílové. Buďte tedy připraveni téměř na cokoliv.

Jak počasí průběžně sledovat

  • Pokud máte chytré hodinky, tak na většině z nich lze sledovat vývoj tlaku (vyšší znamená předpoklad jasného počasí, nižší naopak přináší srážky).
  • Případně je vhodné mít v telefonu staženou aplikaci s detailním přehledem o počasí.  

🗺️ Naplánujte trasu

Trasu plánujte podle vašich schopností a zkušeností. Zohledněte:

  • délku trasy,
  • obtížnost terénu
  • a nadmořskou výšku.

Tip pro pohodovější běh

Při plánování trasy si předem najděte místa, odkud byste si v případě nutnosti svůj běh mohli zkrátit či jinak urychlit.

Nezapomeňte, že 10 km po rovině ve městě není jako 10 km v horách. V horském terénu se řiďte spíše podle času – pokud jste zvyklí zvládnout zátěž do hodiny, na horách tomu může být jinak. V horských podmínkách se vyčerpání zpravidla dostaví dříve. Zohledněte také schopnosti ostatních členů vaší skupiny – tempo by se mělo řídit podle nejslabšího. Případné rozdělení skupiny plánujte tak, aby nikdo nezůstal sám.

Vyrazte vždycky minimálně ve dvou

Do hor byste se neměli nikdy vydávat sami. I když jdete na krátký výběh, informujte své blízké o své trase a za jak dlouho se vrátíte. Toto pravidlo by měli dodržovat i ti, kdo si myslí, že jsou již v horském terénu zkušení.

☝️ 🛟Nepodceňujte bezpečnost

Při delších běžeckých výletech horským terénem se mohou stát různé nepříjemnosti, je lepší na ně být připraven a mít s sebou zabalenou i základní lékárničku, kde by neměla chybět:

  • dezinfekce,
  • náplast na puchýře,
  • obvaz
  • a případně i krém proti opruzeninám (nebo vazelína).

Před tím, než vyrazíte, si uložte kontakty na místní Horskou službu a na Zdravotní záchrannou službu, dobře poslouží také aplikace Záchranka, která složky záchranného systému propojuje a usnadňuje komunikaci i lokalizaci v případě nouze. Ale přesto – základ je myslet pozitivně.

🍫 Vyzbrojte se svačinou a pitím

Nezapomeňte si s sebou vzít dostatečné občerstvení. Také si na trase vytyčte body, kde se můžete osvěžit (horské boudy a studánky) a zkontrolujte, jaké jsou mezi nimi rozestupy.

Na výběh delší než hodinu je vlastní občerstvení nezbytností. Kromě sportovních doplňků, jako jsou energetické gely a tablety, doporučujeme také iontový nápoj, případně hořčík proti křečím či energetické tyčinky. V horských podmínkách je důležité udržovat především správnou hydrataci. Pravidelným doplňováním energie si zpříjemníte a prodloužíte celý výběh. Více informací se dočtete na SvetBehu.cz v článku Jak při běhu doplnit maximum energie.

S respektem k přírodě

Při turistice v horách respektujte prostředí, ve kterém se nacházíte, a dodržujte pravidla ochrany přírody – zjistěte si předem, zda se v dané lokalitě lze pohybovat mimo značené stezky případně mimo stezky úplně. Jste zde jen návštěvníkem, tak ať to po vás vypadá stejně, jako před vaším vstupem. Neodhazujte odpadky, choďte pouze po značených trasách a nevstupujte na chráněná území.

🏃 Vyberte vhodné vybavení

Správná obuv je základ, zajistěte si kvalitní a pohodlné boty s dobrou přilnavostí a vzorkem pro různé typy terénu. Důležité je znát předem aspoň přibližně, jaký povrch vás na horské stezce čeká. V českých horách to může být velmi různorodé – od kamenitých technických cestiček, přes rovinaté zpevněné úseky, až po asfaltové cesty. Pokud plánujete běžet delší běh, je dobré myslet hlavně na tlumení. Nárazy, které vás čekají v sebězích mohou vaše nohy pěkně potrápit. Naopak pokud si jdete tréninkové vyběhnout sjezdovku, bude pro vás zásadní hluboký a přilnavý vzorek s menší vrstvou tlumení, které by vás na krátkých rychlých úsecích zbytečně destabilizovalo.

Z oblečení volte takové, které co nejlépe odvádí pot od těla a rychle schne. Váš pohyb bude mnohem intenzivnější než při běhu po cyklostezce. Ve stoupání se rychle zapotíte, naopak v sebězích vám může být až chladno. Proto je důležité mít s sebou také kvalitní, lehkou, nepromokavou a větru odolnou bundu, která dobře zabrání prochladnutí a budete ji mít v případě potřeby při ruce.

V terénu vaše tělo zapojuje více svalových skupin, proto je zvážit jejich podporu pomocí kompresního prádla – kompresní podkolenky, případně i stehenní návleky, které zamezí nadměrným otřesům a poničení svalových vláken. Díky nim svaly následně rychleji zregenerují a budete schopni běhat déle, případně i další dny. 

Pro delší běhy volte běžeckou vestu, do které si dáte všechny nezbytnosti. Ta vám musí především perfektně sedět. To platí pro veškeré oblečení a vybavení, jelikož i malá odřenina v podpaží či v tříslech může pokazit celý výběh. 

➕ Co ještě s sebou

Kromě všeho výše zmíněného, je dobré myslet i na případné krizové scénáře a nespoléhat se na mobil, který se může vybít nebo nemusí mít signál. Je fajn s sebou mít papírovou mapu pro zorientování, lépe se podle ní plánuje a lehce orientuje. Je samozřejmě možné mít stažené i offline mapy, abyste se zorientovali i v místech datovým signálem nepokrytých. Mobil si nezapomeňte dobít a pokud vybíháte odpoledne, vezměte si s sebou pro jistotu čelovku s baterií. Určitě zvažte i ochranné prostředky proti slunci – sluneční brýle, pokrývku hlavy a opalovací krém.

Od mládí z lyžařských a dalších výcviků mám zafixováno, že v případě krizové situace je v horách důležité se především udržet v teple, a to platí i v létě! Když běžíte a jste zahřátí pohybem, tak vám to může připadat úsměvné, ale znáte to, jak rychle tělo vychladne po doběhu a že vám je následně mnohem větší zima než všem okolo. To je díky únavě a hladu. Pokud se rychle nepřevléknete, dojde k rychlému prochladnutí. Taková situace nastane celkem snadno. Stačí, že si špatně zvrtnete kotník, a je na světě. Pak je fajn mít schované oblečení, které vás udrží aspoň trochu v teple. Může to být bunda, izotermická folie nebo třeba i suché ponožky. I když si to nikdo nepřeje, je dobré, aby aspoň jeden ve skupině vždy myslel a balil i na krizové scénáře.

mg_beh
Běžkyně a autorka časopisu Svět běhu

Michaela Gladišová

Tento článek vznikl ve spolupráci s časopisem Svět outdooru.

Nejčtenější magazín pro horaly a vyznavače outdooru, který zvedne od stolu a inspiruje k dalším dobrodružstvím.