Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět na všechny články

Posviťme si na běh ve tmě. Jak si zajistit bezpečí na každém kroku?

  • 1 minuta čtení
24_398_Behani_ve_tme_Uvodka
Běhání ve tmě má specifickou atmosféru. Užít si můžeme větší klid, kdy spoustu věcí nevidíme, přijít může i zlepšení výkonu. Jedna britská studie přišla s překvapivým zjištěním, že maratonci ve tmě běhají rychleji. Proč? A jak na to, aby se nám nic nestalo?

Proč běžci utíkají ve tmě často rychleji? Ani vědci neznají přesnou odpověď. Možná se lidé ve tmě více bojí, a tak běží rychleji. Snad se více soustředíme, kam šlapeme, a běhu tolik nevěnujeme pozornost. Anebo se v noci lépe vstřebávají živiny, a tak se nám zkrátka běží lépe.

Ať už poběžíme rychleji, nebo raději zvolníme tempo, vždy je třeba se zaměřit na správné vybavení a naši bezpečnost.

Běhejme s čelovkou

Pravidlo číslo jedna zní: vidět a být viděn. Dobré je proto pořídit si na hlavu čelovku. Nutností by měla být kdekoliv, pokud zrovna neběháme po chodníku pod dobrým pouličním osvětlením. V terénu, setmělém parku, na špatně osvětlených stezkách nebo na silnici díky ní nepřijdeme k úhoně.

S sebou ji vezměme, i když vyrážíme před setměním. Nikdy totiž nevíme, zda se nám běh neprotáhne a nebudeme se vracet za tmy.

Vybíráme čelovku

  • Aby dobře držela. Vždy volíme čelovku s nastavitelnými popruhy, která nám nesjíždí z hlavy a netlačí. Lepší než čelenka je čelovka se středovým popruhem.
  • Aby byla lehká. Za takové se berou čelovky do 125 gramů.
  • Aby dobře svítila. Do města na osvětlenou stezku stačí minimální výkon 100 lm a dosvit 50 metrů. Pro běh v terénu a na neosvětlených trasách volme výkon nad 300 lm a s delším dosvitem.
  • Aby šla sklopit. Díky naklopení světla nebudeme tolik oslňovat ostatní běžce a dobře uvidíme na cestu. Kloub by měl být dostatečně pevný, aby se při běhu neuvolňoval.
  • Aby se dobře nabíjela. Ideální je nabíjení přes USB kabel.

Buďme nepřehlédnutelní

Správně zvolené oblečení s reflexními nebo světelnými prvky je zásadní. Ty je dobré rozmístit po celém těle, abychom je měli vpředu, vzadu i na bocích. A hodí se dát je na kotníky a zápěstí, které se při běhu hýbou.

Díky čemu nás ostatní uvidí?

  • Reflexní prvky. Dnes jsou běžnou součástí běžeckého oblečení. Dají se dokoupit i samostatně ve formě přívěsků, pásků, nálepek či reflexních vest.
  • LED pásky a blikačky. Jsou vidět, i když na ně nedopadá světlo, protože samy svítí. Blikačky se dají pořídit i ve formě kolíčku, který jednoduše připneme, kde je potřeba.
  • Sunfibre. Jde o svítící pásky, které září až do vzdálenosti 3 km. Česká firma Equiray s nimi zásobuje nejen sportovce, ale například také záchranáře. Jejich vesty si mohli vyzkoušet třeba běžci a běžkyně na letošním ročníku Vltava Run.

Vltava Run

['id']

Pro zobrazení obsahu je nutné povolit cookies sociálních sítí.

Vše si dobře naplánujme

U pohybu ve tmě je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Na co bychom měli myslet?

1) Běhejme po známé trase. Trénink za tmy rozhodně není vhodná příležitost pro objevování nových míst. Kvůli nižší viditelnosti a horšímu prostorovému vnímání by měl člověk znát terén, ve kterém poběží, i cestu, jak se v případě nesnází dostat zpět.

2) Neběhejme se sluchátky. Jde o speciální výzvu pro naše vnímání. Ve tmě hůř vidíme, je proto potřeba, abychom pořádně slyšeli, co se kolem nás děje. Vyhneme se tak například střetu s přijíždějícím cyklistou.

3) Mějme s sebou mobil. Hodí se při nenadálých událostech k přivolání pomoci. A využijeme ho i jako náhradní světlo v případě, že přestane svítit čelovka.

4) Běhejme ve více lidech. Přidá to na bezpečnosti a zároveň si můžeme užít společný čas například s přáteli. Pokud nemáme mezi kamarády běžce, můžeme vyhledat běžecké skupiny ve svém okolí.

Aby se ženy při běhu nebály

Zejména běžkyně se někdy bojí běhat potmě a radši se přesouvají na pásy. Jak minimalizovat riziko? Tady jsou tipy pro případ, že běžíme venku samy:

  • Měníme čas a trasy běhu. Zmenšíme tak riziko, že si nás někdo vyhlédne a někde si na nás počká. Opět platí, že každou ze zvolených tras předem známe.
  • Trasy nesdílíme veřejně. Pokud si běh měříme pomocí aplikace, je rozhodně lepší nevystavovat své výsledky a trasy veřejně. Vyhlédnout si nás totiž může někdo i online.
  • Volíme bezpečné trasy. Vyhýbáme se odlehlým místům, odkud se dá špatně utéct a kde se těžko dovoláme pomoci (například podchody, úzká zarostlá místa).
  • Dáme o sobě vědět. Řekneme někomu blízkému nebo doma necháme zprávu, kudy poběžíme a kdy se zhruba vrátíme. Pořídit si můžeme i aplikaci, ze které se dá zjistit naše poloha.
  • Jsme všímavé. Pokud se nám nějaký člověk nebo místo nezdá, raději se mu obloukem vyhneme.
  • Běžíme se psem. Pokud máme mazlíčka, je to ideální parťák.
  • Vezmeme si s sebou pepřák. Existují pepřové spreje určené přímo na běh, které mají poutko (některé dokonce reflexní) pro upevnění na paži. Ideální jsou ty, které mají soustředěný proud nebo gel. Ty by nám neměly ublížit ani ve větru. Lepší je pořídit pepřáky dva, jeden zkušební a druhý s sebou na trasu.

Nižší stres a lepší spánek

Podle některých vědeckých studií (třeba té z Harvardu) můžou být večerní běh i jiné cvičení pro spánek a celkové zdraví prospěšné. Po běhu se nám lépe usíná a zdřímnutí je kvalitnější. Večer bychom ovšem neměli podstupovat náročné tréninky a doběhnout bychom měli nejpozději hodinu před ulehnutím. V opačném případě nám příliv endorfinů v usnutí naopak brání.