Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět na všechny články

Začněte chladný den s chutí. Tipy na ranní rituály i snídaně, které vás zahřejou

  • 1 minuta čtení
399_Jak_nastartovat_rano
Vykročit na podzim a v zimě z vyhřáté postele bývá náročné. Mnoho z nás proto hledá nové ranní rituály. Tím nejdůležitějším je pořádná snídaně – teplá a výživná. Přinášíme pár tipů, co si v sychravých dnech dopřát k snídani, jak usnadnit ráno dětem a co konkrétně funguje houslistovi Čechomoru nebo profi běžkařům.

Dejme si teplé jídlo na zahřátí a sezonní pochoutky

V chladných dnech zapomeňme na jogurt z ledničky se studeným džusem. Naše tělo potřebuje prohřát, vyživit a nabudit imunitu. Radši volme zdravé teplé snídaně. 

Obilné kaše dodají tělu vlákninu, z vaječné omelety získáme bílkoviny. Dopřát si můžeme i jídla, která nejsou typicky ranní, třeba polévky. Posilní nás polévka z červené čočky, dýňová se semínky nebo řepná s jablky. A co trocha exotiky? Imunitu nabudí asijská miso polévka.

Pro tělo jsou přirozené lokální a sezonní potraviny. Ze zeleniny se hodí dýně, řepa či veškerá kořenová zelenina. Z ovoce pak typicky jablka, hrušky a švestky. Tepelně upravené ovoce, zelenina a obiloviny tělu dodají vlákninu, kterou potřebuje ke správnému trávení. Tím podpoříme naši imunitu, která sídlí ve střevech. A to se v boji s podzimními rýmičkami hodí.

Není kaše jako kaše

Existuje mnoho druhů – klasická ovesná, pohanková, jáhlová či rýžová. Připravit ji můžeme také ze superpotravin, jako je amarant nebo quinoa. Vybranou obilovinu svaříme s mlékem, jeho rostlinnou variantou nebo vodou. Dobu ranní přípravy si zkrátíme, když obilovinu namočíme přes noc. Jáhly nejdříve spaříme horkou vodou, aby nebyly hořké. Kaši si oslaďme medem nebo sirupem (např. javorovým, agávovým, datlovým), doplňme ovocem, ořechy a kořením, třeba skořicí.

Okořeňme si podzim

Koření je v chladných dnech skvělým doplňkem. Nejen že jídlu dodá šmrnc. Skořice, kurkuma, muškátový oříšek nebo závor tělo přirozeně ohřívají. Ve slaných snídaních stejně poslouží česnek, zázvor, chilli, tymián, libeček a majoránka. Nebojme se experimentovat a objevovat nové kombinace.

Koření můžeme použít i v nápojích. Pro extra zahřátí si do čaje přidejme kousek čerstvého zázvoru a kapku medu. Ranní kávu si zase můžeme okořenit špetkou skořice.

Inspirace na lahodné podzimní snídaně

Dýňové lívance – Do těsta přimícháme pro zvláčnění dýňové pyré, dochutíme skořicí, zázvorem nebo muškátovým oříškem. Podáváme s medem a kouskem másla.

Jablečné lívance – Místo dýňového pyré použijeme jablečné. Podáváme s javorovým sirupem, posypané skořicí a ořechy.

Zapečené tousty s hruškou – Tousty poklademe na plátky nakrájenou hruškou a zapečeme. Poté zakápneme medem a posypeme ořechy. Můžeme si připravit i variantu naslano, kdy ke hrušce přidáme třeba kozí sýr nebo nivu.

Jáhlová kaše – Spařené jáhly povaříme s mlékem. Kaši osladíme medem a posypeme skořicí. Podáváme se švestkami. 

Pečená ovesná kaše – V míse smícháme rozmačkaný banán, med, ovesné vločky, nasekané lískové oříšky a nastrouhané jablko a hrušku. Přilijeme mléko a promícháme. Směs přendáme do zapékací misky a pečeme zhruba 20 minut na 180 °C.

Ranní rituály, které nám zlepší chladný den

Co když je pro nás vstávání obzvláště těžké? Máme další tipy, jak si zpříjemnit ráno:

1) Začněme ráno příjemně – Zařaďme malou radost, pusťme si například oblíbenou hudbu či podcast. Nebo si dejme pět minut v klidu sami pro sebe s šálkem ranní kávy. 

2) Budiž světlo – V zimě ztěžuje vstávání nedostatek světla. Zainvestovat můžeme do budíku se simulací východu slunce nebo do světelné lampy s přirozeným světlem. 

3) Rozpohybujme se – Bohatě postačí pár minut na protažení. Zkusme třeba jógový pozdrav slunci nebo krátkou rozcvičku. Pohyb naše tělo rozproudí a dobře naladí.

4) Dejme si na čas – Rozcvička, zdravá snídaně a šálek kávy hezky v klidu? Zní to jako fata morgana? Všichni víme, že rána mohou být hektická a plná stresu. Hlavně když vypravujeme i děti. Zkusme si přivstat, abychom ráno mohli začít v klidu. 

5) Odměňme se – Vstát dříve nemusí být snadné. Naplánujme si proto za svůj brzký ranní výkon odměnu. 

6) Večerní příprava – Ráno se neponese ve znamení chaosu, když si některé věci připravíme už večer – oblečení, věci do práce či do školy, obilnou kaši ke snídani. 

7) Změňme pohled na vstávání – Když se na ranní vstávání budeme dívat jako na nepříjemnou povinnost, dobře se nám vstávat nebude. Přemýšlejme o ránu raději jako o příležitosti, jak začít den dobře. 

Co pomůže ráno dětem?

  • Naplánujme si předem denní rituály. Jasná struktura dá dítěti pocit jistoty a bezpečí.
  • Příprava na ráno začíná před spaním. Večer zkontrolujme úkoly, připravme oblečení.
  • Pořiďme či vyrobme si plánovače činností. Děti bude bavit odškrtávat splněné úkoly.
  • Nezapínejme televizi. Pohádky kdyžtak nechme na víkendová rána, kdy loudání nevadí.

TIP na konec: Nechme zodpovědnost na dětech. Od 3 let si samy zvládnou vybrat, zda se nejdřív oblečou, nebo nasnídají. A jaké oblečení si vyberou. Hlídejte jen, zda se hodí do daného počasí.

Kortizol je známý jako hormon, který se vyplavuje při stresu. A většinou ho máme až moc. Věděli jste ale, že kortizol nám pomáhá ráno vstávat? Jeho dostatečně vysoká hladina je pro ranní bezproblémové vstávání důležitá. Jak ho dostat do rovnováhy? Pomůže vitamin C, B5, omega-3 mastné kyseliny, magnesium, lékořice, zdravý životní styl a naučit se zvládat stres.

Co funguje muzikantovi, běžkařům a našim dalším ambasadorům

Karel Holas, člen kapely Čechomor
„Teplý čaj a svižná procházka s našimi psy.“

Michal Novák, reprezentant ČR v běhu na lyžích
„V chladných dnech nebo když mě trápí nějaké nachlazení, mi pomáhá zázvorový čaj s cayenským pepřem, citronem a medem. Je to taková stimulační bomba. Běžně si ale vystačím s vyšším kalorickým příjmem kvůli zvýšenému výdeji energie v zimě a případně dobrou kávou. Pak samozřejmě takový základ jako nepodcenit oblečení na pobyt venku.“

Katka Janatová, reprezentantka ČR v běhu na lyžích
„Nejprve si připravím teplý nápoj, většinou černý čaj s mlékem nebo zelený čaj. Hned ráno roztáhnu závěsy, abych pustila dovnitř co nejvíc denního světla. K snídani si často připravuji kaši s jablky, která mě zahřeje a dodá energii na celý den. Když je venku málo slunce, občas využívám červené světlo, které mi pomáhá zlepšit náladu a podpořit produktivitu.“

Šimon Sedlařík, Kooperativa NBL sports director
„Ať už v chladných, nebo teplých dnech mi pomáhá dát si budík na 5:50 a po šesté se probrat na běžeckém oválu. Člověka běh probudí daleko víc než káva, a ještě má dobrý pocit, když sedí přes den v kanceláři, že už pro sebe něco málo udělal.“

Jakub Hanuš, obchodní a marketingový manažer Špindlerův Mlýn a Ještěd
„I v chladných dnech mě paradoxně nejvíce pomáhá ranní studená sprcha. Nastartuje celé tělo a dodá potřebnou energii do práce! Do ranní rutiny samozřejmě patří i kvalitní káva. “

Tomáš Pravenec, ředitel Petr Čech Sport, pořadatel závodů Kolo pro život
„Ranní rituály se snažím dodržovat celý rok stejně, nezávisle na počasí. Sklenice vody, krátká studená sprcha a buď sport na rozproudění organismu, nebo pořádná snídaně (příjemnější varianta). A samozřejmě dobrá káva.“