
Potvrzuje to Jonáš Javorský (esport_johny), mladý talent a ambasador Kooperativy v e-sportu: „Moji rodiče do toho, co dělám, vůbec nevidí. Přestože se jim snažím dávat informace,“ přiznává.
Jak do světa online hraní, kde jsou naše děti jako doma, proniknout? Na co si dát pozor a o čem si s potomky promluvit?
Kyberšikana v online hrách
Online střílečka Counter-Strike a strategická akční hra League of Legends jsou založeny na spolupráci více hráčů. To na jednu stranu podporuje schopnost komunikace a koordinace. Zároveň se děti a teenageři v rámci online hraní setkávají ve vypjatých situacích s jinými, někdy i úplně neznámými lidmi. Což s sebou nese riziko nevhodného chování nebo kyberšikany.
Hry mohou mladé rozvíjet, někdy ale přinášejí i nebezpečné chvíle. „Pamatuju si, jak jsem s kamarády hrával Counter-Strike, a tam bývalo chování některých hráčů v chatu opravdu nepříjemné,“ říká youtuber a druhý z Kooperativa e-sport ambasadorů Vojta Mikulík (THE TOP). „A ještě horší to bylo u League of Legends.“
„Je pravda, že Counter-Strike bývá drsný,“ doplňuje Jonáš Javorský. „Ale i ve fotbalové EA FC, které se hlavně věnuju, mi občas soupeř, když prohraje, napíše do zpráv něco ošklivého.“
Jak potomky ochránit? Proberme s nimi, jak se chovat v online světě. Sledujme, s kým hrají. Vysvětleme jim, že ne každý, kdo se v chatu tváří mile, to s ním myslí dobře.
Jak se chovat v online světě
- Nikdy nikomu nesdělovat své celé jméno, adresu ani telefon.
- Nepsat cizím lidem osobní zprávy, neposílat fotografie.
- Na nevhodné chování jiných hráčů upozornit rodiče.
- Nekupovat nic bez konzultace s rodiči.
- Neklikat na neznámé odkazy.
- Chovat se k ostatním slušně.
Holky to v herním světě mají těžší
Zvlášť náročné to mívají hráčky. „Když se v hlasovém chatu u hraní Counter-Striku objevil holčičí hlas, reakce často byly, že ženská patří do kuchyně a podobně,“ říká Jonáš Javorský. Někdy až toxické prostředí pak stojí za tím, že vrcholově se hraní her věnuje jen minimum žen (naši ambasadoři si nevzpomněli ani na jednu).
Pozor na peněženku
Řadu online her už si dnes zahrajeme zadarmo. Platíme až během hraní za nejrůznější předměty, odemčení speciálních funkcí nebo levelů. Mladí si přitom často neuvědomují, že utrácejí skutečné peníze. Případně neznají zdravou míru. Jde o tzv. mikrotransakce, od 5 do stovek eur.
Jak dohlédnout na utrácení?
- Mluvme s dítětem o hodnotě peněz a o tom, proč není nutné utrácet za virtuální předměty.
- Přes funkci „rodičovská kontrola“ lze nastavit maximální měsíční limit na digitální platby.
- Zjistěme si, zda a jak fungují reklamace nebo vrácení peněz u konkrétní platformy.
Množí se kyberpodvody
Samostatnou kapitolou jsou kyberpodvody. Jak nám potvrdili naši ambasadoři, i v českém e-sportu občas dochází ke krádežím herních účtů. A následnému rozprodání hráčem nashromážděných herních předmětů, hráčů nebo virtuální měny.
V případě fotbalové EA FC útočníci zpeněžují hráče, vzácné karty, herní balíčky nebo virtuální měnu, tzv. FC Coins. Tyto položky jsou často výsledkem dlouhodobého hraní nebo nákupů za reálné peníze – a mají vysokou hodnotu jak herní, tak finanční. Škody tak v případě krádeže účtu mohou jít až do statisíců korun.
Jak předcházet podvodům?
- Zkusme dětem vštípit základní kyberbezpečnostní pravidla.
- Pomozme jim vybrat bezpečné heslo a vysvětleme, proč je dobré používat dvoufázové ověření (kromě hesla také e-mail s bezpečnostním kódem).
- S potomky také proberme, že přihlašovací údaje by neměly s nikým sdílet.
Když se zábava mění v závislost
Zatímco pro některé děti je online gaming zábava, u jiných může přerůst ve skutečný problém. Herní závislost se přitom neměří na hodiny strávené u her, ale spíš podle vnějších projevů. Pokud dítě už nenachází radost v žádných jiných aktivitách, doporučuje se vyhledat pomoc psychologa.
Jak poznat herní závislost?
- Dítě nebo teenager ztrácí zájem o jiné věci.
- Reaguje agresivně, když mu omezíme hraní.
- Zanedbává školní povinnosti nebo osobní hygienu.
Hrajme se svými dětmi
Pro rodiče bývá nejjednodušší nakázat, kolik hodin může dítě denně hrát. Například na PlayStationu lze přes „rodičovskou kontrolu“ přímo určit maximální počet hodin ve všední den i o víkendu. Ideální počet hodin neexistuje. Důležité je hrát s mírou a také sledovat, jaký má hraní celkově dopad na offline život dítěte.
Psycholog Jakub Staněk, který se vlivu digitálních her na děti dlouhodobě věnuje, zároveň upozorňuje, že omezit herní čas a dál se nestarat není řešení. Rodiče by s dětmi o hraní a hrách měli mluvit. V ideálním případě hrát s nimi. A probírat s potomky situace, s nimiž se ve virtuálním prostředí setkávají. A snažit se využívat pozitivní příležitosti, které hry nabízejí.
Jak začít? Stačí děti požádat, ať nám ukážou svou oblíbenou hru a vysvětlí nám, proč je baví. Společně si taky můžeme zahrát nějaký titul, kde je k úspěchu potřeba vzájemná spolupráce.
Společné hraní může zlepšit vztahy v rodině. Zkuste pohybové hry
Důležité je, co dítě hraje
I když to dnes bývá složitější, je podle psychologa Jakuba Staňka podstatné si všímat, jaké hry vaše dítě vlastně hraje. Vliv násilných her na agresivitu dětí je podle vědců sporný. Ale i tak je dobré věnovat pozornost oficiálnímu věkovému hodnocení PEGI (Pan-European Game Information), které nám napoví, od kolika let je hra vhodná.
V čem můžou být digitální hry dětem prospěšné? Můžou:
- Přispívat k duševnímu well-beingu.
- Zlepšovat kreativitu a logické myšlení.
- Rozvíjet prostorovou představivost a další kognitivní funkce.
- Prohlubovat sociální komunikaci a koordinaci.
- Mít edukační nebo terapeutický potenciál.
Naši ambasadoři
Kooperativa je partnerem české fotbalové esportové soutěže MČR FC 25. A zvolila si i dva herní ambasadory, kteří jí v tomto světě pomáhají propagovat témata bezpečí a prevence.
Jonáš Javorský alias esport_johny
Jonáš je mladý esportový talent, který vyniká ve fotbalové hře EA FC 25 (nástupce slavné FIFY). Pravidelně streamuje na Twitchi. Mimo virtuálního fotbalu hraje stále i ten skutečný.
Vojta Mikulík alias THE TOP
Vojta je youtuber, na svém kanále tvoří videa o fotbale. EA FC 25 rád hraje a komentuje. Youtuberství a hraní mu bere spoustu času, anglicky se prý naučil výhradně z her. Ale zároveň stihl vystudovat i vysokou školu.
Sdílejte článek:
Pokračujte ve čtení
6000 kroků za den vám zlepší zrak. A zdaleka nejen to!
Jak zmírnit stres před přijímačkami? „To dáš, jsi chytrý“ radši dětem neříkejme
66 % Čechů nechodí na preventivní prohlídky. Proč? A jak na své prohlídky nezapomenout?
Ani velké písmeno a vykřičník nestačí. Jak si nastavit silné heslo, které nikdo neprolomí?