Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět na všechny články

Společné hraní na PlayStationu a Xboxu může zlepšit vztahy v rodině. Existují i hry plné pohybu

  • 1 minuta čtení
400_24_Hry_na_Xboxu_PS
Ruku na srdce, kdy naposledy jsme si s dětmi opravdu hráli nebo jim jinak věnovali plnou pozornost? Třeba už je to nějaký ten pátek a mezitím se vkrádá pocit, že nás potomci začínají ignorovat. O puberťácích ani nemluvě. Moderní hry na konzolích mohou být cestou, jak se k nim zase přiblížit. Navíc, kdo říká, že při hraní nemůžeme spálit pár kalorií a přitom se pobavit jako rodina?

Základní pravidlo, které často dětští psychologové zmiňují, zní: Pokud si chceme udržet dobré vztahy s našimi dětmi anebo zlepšit už narušené vztahy s ratolestmi, měli bychom se zajímat o to, co mají rády. A ke světu dnešních dětí hry na počítači nebo nejrůznějších konzolích často patří.

Co PC hry u dětí mohou rozvíjet?

- strategické a logické myšlení
- rychlé rozhodování a reflexy
- plánování a předvídání důsledků
- kreativitu a prostorovou orientaci
- komunikaci a spolupráci s dalšími hráči, např. i z jiných kultur
- zvládání stresu, prohry a frustrace
- angličtinu
- efektivní řešení problémů

Jakýkoliv potenciální negativní vliv můžeme minimalizovat, pokud budeme aktivně sledovat obsah her a stanovíme vhodná omezení, třeba čas strávený hraním. 

Nemusí to být jen sezení u počítače

Když se řekne „počítačové hry“, většina lidí se představí to stejné: sezení před monitorem. Je skvělé, když spolu rodiny podnikají také výlety, sportovní aktivity nebo například hrají deskovky. Moderní konzole, jako je například PlayStation, Xbox nebo Nintendo Switch ale nabízejí i desítky pohybových her.

Chvíle, kdy se snažíme s dětmi vyhrát pingpongový turnaj, nás sbližují a otevírají prostor komunikaci, která je s dospívajícími potomky často komplikovaná. Místo „Jak bylo ve škole?“, po čemž obvykle zazní klasické „Dobrý“, můžeme nenuceně probírat strategie nebo jak porazit soupeře. 

Hraní her je zkrátka příležitostí, jak si být blíž – nejen fyzicky, ale i emocionálně. Navíc děti ocení, když vidí, že jsme ochotni jít do něčeho, co je baví. A když ratolesti uvidí, jak se rodiče snaží ovládnout virtuální tenis nebo taneční parket, rozhodně se u toho i zasmějí. 

Od lepší fyzičky po rozvoj nejrůznějších dovedností

Hraní pohybových her není jen zábavou. Donutí nás tančit na populární hity nebo se pořádně zapotit u různých cvičení. A to ani nemluvíme o ryze sportovních hrách, kde trénujeme nejen svaly, ale i výdrž. Nakonec známým faktem je, že pravidelný pohyb zlepšuje fyzické zdraví a zároveň psychickou pohodu. 

Hry zaměstnávají i hlavu. Rychlé reakce, strategické myšlení nebo koordinace rukou a nohou – to všechno při hraní trénujeme. Ať už jde o přesné míření v bowlingu, nebo vyhýbání se překážkám v dobrodružné hře, i náš mozek dostává zabrat. A když k tomu přidáme týmovou spolupráci s dětmi, máme ideální recept na zábavu, která má smysl. 

Jak vybrat hru a herní příslušenství?

  • U některých pohybových her nám budou stačit jen ovladače (pro společné hraní se hodí dva). K většině pohybových her ale bude třeba speciální vybavení jako kamery pro snímání pohybů nebo VR brýle pro intenzivnější zážitek.
  • Když si nejsme jistí výběrem hry a dalšího příslušenství, nejlepší je zamířit do specializované prodejny. Popřípadě si najít komunitu hráčů na internetu a poptat se tam.
  • Předem si rozmysleme, o jakou hru máme zájem. Chceme tančit do rytmu hudby jako Michael Jackson? Dopřát si pořádnou dávku tréninku při boxu, kardio cvičení nebo tenisu? Nebo toužíme být v roli hrdiny v akčních hrách?

Tipy, jak si hraní užít na maximum

Aby bylo hraní her opravdu zábavou, a ne zdrojem hádek, je dobré si na začátku domluvit pár zásad.

1) Nastavme si jasná pravidla

Každý hráč by měl mít svůj prostor zazářit. Proto je důležité dohodnout se, kdo a kdy bude hrát, a jasně stanovit střídání. Například u tanečních her může jeden tančit a druhý hodnotit pohyby, u sportovních her se zas mohou hráči střídat podle jednotlivých disciplín. 

Zapomínat bychom neměli ani na vymezení času, který věnujeme zábavě. Například hodinová herní seance může být ideální. Všichni si zahrají, ale přitom zbyde čas i na jiné aktivity a samozřejmě také na domácí úkoly. 

2) Vytvořme si bezpečné prostředí

Předtím než herní konzoli zapneme, je čas na malou revizi obýváku. Máme kolem sebe dost prostoru? Nestojí poblíž žádné křehké dekorace nebo skleničky? V zápalu hry pravděpodobně dojde na nečekané skoky, švihy a další akrobatické vsuvky, takže opatrnost je namístě. A pokud hrajeme s menšími dětmi, tak to platí dvojnásob. 

3) Zapojme celou rodinu

Hry dokážou propojovat generace. Příkladem mohou být situace, kdy babička válí bowling na Xboxu proti vnukovi nebo táta zkouší porazit dceru v tanci. Takové chvíle se jistě zapíšou do rodinných vzpomínek na dlouhá léta. Hlavní je motivovat každého člena rodiny, aby se zapojil. A pokud se někdo zdráhá, můžeme přidat i malou odměnu. 

Jak poznat závislost na PC hrách?

Nezáleží tolik na čase stráveném hraním. Zásadní je, zda jsme schopni fungovat v reálném světě, pracovat či chodit do školy. Myslíme často na hraní? Cítíme se podráždění nebo smutní, když nehrajeme? Daří se nám včas konzoli odložit? Máme zájem i o jiné koníčky? Stávají se hry únikem ze špatné nálady? Ohrožujeme tím vztahy s blízkými?

Kooperativa je partnerem sportu i esportu

  • Už druhou sezónu jsme se spojili s MČR FC 25, nejvyšší tuzemskou esportovou soutěží ve virtuálním fotbale. 
  • Profesionální esportoví hráči musejí stejně jako profi sportovci věnovat tréninku desítky hodin týdně a pamatovat také na správnou techniku a kvalitu vybavení, aby zabránili zraněním. I v esportu je důležité dbát na prevenci. 
  • V rámci Kooperativa FAKTORU oceníme i letos nejpoctivějšího hráče. Účastník, který bude mít na konci sezóny nejvíc přihrávek a nejméně žlutých a červených karet, získá trofej a finanční odměnu.

Zjistit více: https://www.koop.cz/esport