Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět na všechny články

Jak poznáme sinice, kde se můžeme koupat u jezu a na co dalšího myslet na přírodních koupalištích

  • 1 minuta čtení
Koupaní_přiroda
Taky už vás to nebaví na přeplněných koupalištích a rádi byste vyrazili k vodě někam do přírody? Pojďme si říct, jak poznáme, jestli je voda vhodná ke koupání, kde a jak se bezpečně koupat, nebo jak se při téhle činnosti chovat šetrně k přírodě.

Podle čeho vybírat 

První věc, která by nás měla zajímat, je kvalita vody. Určitě se vyplatí nejdřív zabrousit na stránky příslušné krajské hygienické stanice. Ty pravidelně odebírají vzorky na sinice a chlorofyl-a z nejnavštěvovanějších přírodních koupališť, zveřejňují svá doporučení, a mohou dokonce vydat i zákaz koupání v daném místě.

Aktualizované informace o kvalitě vody vycházející z měření hygienických stanic nabízí například portál Koupací vody. Jestliže tam své místo ke koupání nenajdeme, nezbude než se spolehnout na vlastní oči a nos. Než do vody vlezeme, přesvědčíme se, že voda nezapáchá a že se na povrchu netvoří zelená vrstva sinic.

Sinice vs. řasy

To, že je voda zelená, nemusí nutně znamenat, že se v ní nedá koupat. Záleží na tom, jestli za to můžou zdraví škodlivé sinice (Cyanobacteria), nebo řasy. Poznáme to podle toho, že sinice se drží na povrchu a vytvářejí povlak u břehu, kam je zažene vítr. Když nabereme vodu do PET lahve a počkáme několik minut, uvidíme v případě sinic nahoře zelenou vrstvu.

Chlorofyl-a

Hlavní molekula zeleného barviva buněk, která zodpovídá za fotosyntézu. Nachází se v každém fotosyntetizujícím organismu od suchozemské rostliny po řasy a sinice.

Na co si dát pozor u jezů a lomů

V tekoucí řece a v lomu vyhloubeném ve skalách bývá výrazně méně sinic a chlorofylu-a než ve stojatých vodách. Dá se v nich proto koupat i v době, kdy rybníky a jezera už takzvaně kvetou. Musíme si tady však pohlídat jiná úskalí. V řece bývá nejlepší koupání v blízkosti jezu, bezpečné je to však až za tzv. vývarovou linií. Tak se nazývá rozhraní, kde už voda není zpěněná, protože z jezu normálně odtéká a nevrací se zpět pod něj. Podle stavu vody to může být pět až osm metrů od hrany jezu. Koupání nad jezem se nejen nedoporučuje, ale je přímo zakázáno. Voda nás totiž snadno může strhnout dolů pod jez.

V lomu bychom si zase měli dát pozor na skákání do míst, kde jsme předem neprozkoumali, jak je tam hluboko. Na dně tady mohou číhat velké kameny a kusy skály, o něž bychom se mohli ošklivě poranit. Je dobré myslet i na to, že voda v lomu bývá obvykle studenější než v rybníku nebo jezeře a neměli bychom do ní skákat rozpálení. Jinak můžeme dostat křeč nebo infarkt, případně i ztratit vědomí.

Podle statistik projektu České asociace paraplegiků BanalFatal! bylo v roce 2022 zapříčiněno 6 % všech úrazů páteře skokem do vody.

S respektem k přírodě

Při koupání bychom se stejně jako při jakékoliv jiné činnosti v přírodě měli chovat ohleduplně. Samozřejmostí je, že tady po sobě nenecháváme žádné odpadky, snažíme se co nejméně poničit vegetaci a pokud možno příliš neplašit zvěř. Na přírodu bychom měli myslet, i když vybíráme opalovací krém. Ten by totiž v sobě neměl skrývat chemikálie, které škodí rybám a vodním organismům. Používáme proto ekologické opalovací krémy, které neobsahují oxybenzon a octinoxát. Jako alternativu můžeme zvolit krémy s minerálními filtry, které jsou k životnímu prostředí šetrnější.

A když už jsme u ekologie, jestliže hledáme udržitelnější způsoby koupání, pojďme vyzkoušet biotopy. Jsou to umělé nádrže, které udržují vodu čistou pomocí přírodních filtračních systémů, takže nepotřebují chemikálie. Navíc jsou navrženy tak, aby byly přátelské k přírodě a poskytovaly domov místním rostlinám a živočichům.

Do rybníku blízko vesnice radši ne

Malebné rybníky vypadají sice v české krajině romanticky, ale těm blízko vesnic bychom se radši měli vyhýbat. V minulých desetiletích totiž většina chalup měla z žumpy načerno udělaný odvod do trativodu nebo do kanálu. Tento odpad potom končí právě v nejbližším rybníce.