Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět na všechny články

Dlouhé cesty autem s dětmi: Co dělat, aby vám kilometry rychle ubíhaly

  • 1 minuta čtení
Auto_dlouha_cesta_Uvodka
„Už tam budem?“ patří mezi to nejčastější, čeho se od dětí během dlouhých cest v autě dočkáme. Je to první náznak toho, že je dlouhá cesta začíná zmáhat. A když přeteče jejich pohár trpělivosti, může dojít na pláč, kopání do sedadla a někdy i na žaludeční obtíže. Jak to tedy udělat, aby děti mnohahodinová jízda na dovolenou u moře co nejmíň vyčerpávala?

S jídlem a pitím opatrně

Měli bychom se vyhýbat energetickým jídlům a pitím. Taková čokoládová tyčinka a kola (nebo jiné slazené nápoje) přímo před cestou nám můžou zaručit pěkně divokou jízdu. Naše dítko získá spoustu energie a nemá ji kde vybít. Kopání do sedaček nebo hádání se se sourozencem pro něj bude ten nejjednodušší způsob, jak upustit páru. Na druhé straně i hlad nebo žízeň mohou způsobit nepohodu. Proto je důležité myslet na zdravou a výživnou svačinku. Ideálně nakrájené ovoce a zeleninu – na tom si rádi pochutnají i dospělí členové posádky. Navíc je to zdravá (a taktéž křupavá) varianta všemožných krekrů a brambůrků. Na pití stačí voda nebo vlažný (bezkofeinový a neslazený) čaj. 

Vyrazit ve správný čas a nešetřit přestávkami

Jestli chceme, aby malí pasažéři byli v klidu a část cesty prospali přizpůsobíme se jejich rytmu. Děti spánkem naberou rychle energii a tu potřebují opět někde vybít. Proto děláme častější přestávky, kdy se můžeme projít nebo si trochu zablbnout na dětském hřišti. Pokud náš potomek usne na delší dobu, po 4 hodinách jízdy bychom měli udělat přestávku alespoň sobě. Vždyť i profesionální řidiči, kteří jsou přitom na dlouhé trasy zvyklí, musí mít podle nařízení vztahujícího se na dopravce po 4,5 hodinách řízení nepřerušenou přestávku nejméně 45 minut.

Zajistit jim pohodlí a bezpečí

Nikdo z nás nemá rád, když mu celý den svítí slunce do očí nebo když se klepe zimou u špatně nastavené klimatizace. My dospělí to nějak přetrpíme, ale děti nám to dají rychle a jasně najevo. Náš vůz by měl proto mít dostatečné stínění na okna a s klimatizací bychom to neměli přehánět. Ideální teplota je sice pokojových 20–22 °C, nicméně v autě by mělo být maximálně o 3–5 °C chladněji než venku. Dětem na cestu vybíráme dostatečně pohodlné a prodyšné oblečení, aby se v něm cítily pohodlně.

Vše, co byste měli vědět o dětských autosedačkách

Před cestou a po opětovném nastoupení do auta kontrolujeme dětské sedačky, správně zapnuté bezpečnostní pásy a případnou dětskou pojistku proti otevření dveří zevnitř. Jestli dítě ještě neměří 150 cm nebo neváží 36 kg, musí sedět v autosedačce nebo na podsedáku. Dětská kostra se postupně vyvíjí a přibližně od 5 let už začíná být stavěná na to, aby dítě sedělo na podsedáku – ovšem není to ideální řešení. Odborníci doporučují zůstat u autosedačky v protisměru jízdy co nejdéle, minimálně do 4 let. Ovšem nejlépe až do 7 let. Autosedačka pro dítě do 15 měsíců (tzv. vajíčko) musí být povinně umístěna v protisměru jízdy. Odborníci v ní doporučují vozit děti až do 19 měsíců.

Jak zabavit děti v autě

  • Zapojit děti do plánování cesty 🗺️ – mají rády, když jsou součástí procesu a berou všechno víc jako dobrodružství. Můžeme jim cestou vymyslet zastávky spojené s jídlem nebo jiným zážitkem, na které se budou těšit.

  • Připravit si hravé aktivity 🏅 – slovní fotbal, poznávání značek aut, hádání zvířat nebo věcí, poznávání pohádek podle hudby, to je jen pár her, které si s dětmi můžeme během cesty zahrát. Naše oblíbená je Bláznivá posádka, kdy si každý v autě vymyslí nějaké praštěné pravidlo (kokrhat při průjezdu obcí, mávat modrým autům atd.), které musí všichni cestou dodržovat.

  • Využít technologie 📱 – tablety s hrami nebo se staženými pohádkami dokážou děti zabavit i na pár hodin. Jen bychom si u nich měli průběžně ověřovat, jestli je z dlouhého koukání do tabletu nebolí hlava, nedělá se jim špatně nebo nezapomínají pít. Doporučujeme pořídit si držák na tablet s bezpečnostní atestací nebo praktický kapsář, který se dá zavěsit za přední sedadlo a dítě v něm může mít všechno po ruce.

  • Vzít s sebou hračky 🧸 – jejich oblíbené plyšáky i nové hračky, které mohou zkoumat. U starších se vyplatí i hlavolamy. Nedoporučujeme hlasité hračky, protože nás můžou rušit při řízení, a ani tvrdé a těžké hračky, které by v případě náhlé změny rychlosti mohly dítě zranit.

Písemný souhlas

Pokud dítě cestuje do zahraničí v doprovodu jiné osoby než rodiče/zákonného zástupce (např. výlet k moři s babičkou, výjezd sportovního týmu k mezinárodnímu zápasu) je potřeba mít jejich písemný souhlas. Každé dítě včetně miminek musí mít vlastní cestovní doklad (pas nebo občanský průkaz).

Na co nezapomenout, abyste zvládli i nečekané nepříjemnosti:

  • Pytlík(y) na odpadky nebo jako pojistka při nevolnosti
  • Vlhčené ubrousky
  • Náhradní oblečení
  • Kinedryl, když se dětem dělá v autě špatně – doporučuje se podávat 60 minut před cestou
  • Cestovní doklad dítěte – i když cestujete v rámci EU (resp. Schengenského prostoru), je nutné mít ho s sebou
  • Cestovní lékárnička, kde máte s sebou základní léky i potřeby k poskytnutí první pomoci