Od října platí dvě novinky u povinného ručení. Jedna nám život usnadní, druhá zkomplikuje
- 1 minuta čtení
Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (jinak povinné ručení) už letos zaznamenalo několik změn. Navýšily se limity minimálního krytí a pojištění musíte mít od dubna například na segwaye, elektrokoloběžky a další drobná vozidla, která splňují zákonné limity. S jakými novinkami se musí řidiči vypořádat od 1. října 2024?
Sjednání povinného ručení a nutnost zaplacení
Jak to bylo dříve?
Klient si sjednal pojištění od vybraného data a následně měl například 14 dní na zaplacení. Když pojištění v termínu uhradil, platilo mu od data, které si vybral. V případě neuhrazení částky pojišťovna smlouvu stornovala a je to, jako by řidič nebyl vůbec pojištěný.
Jak je to nově?
Pojistné nově musíme uhradit ještě předtím, než nám pojištění začne platit. Uzavřít smlouvu můžeme s:
- okamžitou platností (pojištění platí okamžitě po sjednání), což se hodí především při prodeji, koupi nebo přepisu vozu
- odloženým počátkem, který je vhodný při změně pojistné smlouvy
Smlouvu pak můžeme uzavřít dvěma způsoby:
- digitálním podpisem
- zaplacením pojistného
Pokud se smlouvu rozhodneme uzavřít digitálním podpisem, můžeme ji klidně podepsat na tabletu nebo chytrém telefonu v pohodlí domova. Pokud preferujeme raději osobní kontakt, můžeme využít kteroukoliv pobočku pojišťovny nebo smlouvu podepsat s obchodním zástupcem třeba v kavárně. Pojišťovny návrh smlouvy přijmou v okamžiku podepsání. Následně obdržíme od pojišťovny v pojistné smlouvě podklady pro platbu pojistného včetně QR kódu a musíme dodržet datum splatnosti.
Druhou variantou vzniku smlouvy je zaplacení pojistného přes online platební bránu (například platební kartou) rovnou při sjednání pojištění nebo do data uvedeného na pojistné smlouvě. Opět je nutné dodržet datum splatnosti.
Co když se nám nepodaří zaplatit hned pojistku, která má začít platit v daný den? V případě, že smlouva z jakéhokoli důvodu nevznikne (např. proto, že nemáme dost prostředků na účtu a platba neproběhla nebo si nevyzvedneme vozidlo od prodejce) je potřeba sepsat novou smlouvu.
TIP: Nenechávejme finanční záležitosti na poslední chvíli. Nebudeme muset urgentně řešit, když dojde k technickým potížím nebo nebude možné použít tzv. okamžitou platbu.
Zelenou kartu nemusíme vozit s sebou
Už dříve bylo možné mít doklad uložený jen v mobilu. Nově není třeba řešit zelenou kartu vůbec. Začalo fungovat vyhledávání v evidenci pojištěných vozidel České kanceláře pojistitelů. Policisté tak hned zjistí, zda má řidič pojištění v pořádku. Kontrola bude probíhat online, stačí mít u sebe jen průkaz totožnosti, třeba ten elektronický.
Pozor, novinka platí jen na území České republiky. Do zemí EU je nadále potřeba mít u sebe zelenou kartu, od roku 2025 bude stačit digitální verze. V zemích mimo EU je třeba mít u sebe zelenou kartu vždy fyzicky.
Dálniční známky budou dražší
Poslední změna se netýká povinného ručení, ale řidiče bude určitě zajímat taky. Od roku 2025 se bude zvýšení cen všech druhů dálničních známek poprvé řídit podle jasně daných pravidel, a to podle indexu růstu spotřebitelských cen a meziroční změny délky dálnic v provozu. Elektroauta a vozidla na vodík jezdí i nadále zdarma.
Sdílejte článek: