Výběr správného místa
Na spaní pod širým nebem si nejprve najdeme vhodné místo. Nejlépe suché a pokud možno rovné, měli bychom myslet také na případné záchytné body pro uvázání plachty, kdyby pršelo. Dáme si pozor na spaní pod vetchými stromy, kterým by mohly spadnout větve. Usínat za zurčení potůčku vypadá sice jako z pohádky, ale raději se uvelebíme dál od vodních toků, protože okolo nich bývá vlhko a spousta komárů. Měli bychom si také na webových stránkách dané obce či oblasti nebo v místním informačním centru zjistit, zda na vybraném místě není zakázáno tábořit, aby nás místo zpěvu ptáků ráno nebudil hajný s flintou.
Co si vzít s sebou
- Spací pytel: Při výběru spacáku záleží na tom, při jakých teplotách budeme venku spát. Teplotní komfort udávaný výrobcem by měl o pár stupňů přesahovat venkovní teplotu.
- Karimatka: Abychom se vyspali v pohodlí a teple, potřebujeme pěnovou nebo nafukovací karimatku. Měla by být co nejlehčí, zároveň nás ale musí dobře izolovat od studené nebo vlhké země. Pod karimatku doporučujeme ještě dát vodotěsnou folii. Dobře poslouží třeba levné, lehké a proti protržení odolné stavební folie z polyethylenu (např. DuPont Tyvek Single).
- Plachta/přístřešek: Chtěli jsme sice nocovat pod širým nebem, ale kdyby začalo pršet, hodí se mít plachtu nebo celtu s provazem na upnutí, abychom z nich mohli postavit improvizovaný přístřešek. Dobře poslouží třeba tarp zavěšený na nordic walking hůlkách.
- Oblečení: Oblečeme se do několika vrstev, které lze podle potřeby přidávat nebo odkládat. Raději si přibalíme i čepici a rukavice, kdyby nám byla zima na hlavu nebo na ruce.
Spacák nehřeje
Spacák nehřeje, ale udržuje naše vlastní teplo. Když si do něj vlezeme prochladlí, může nám být i v tom sebeteplejším zima. Před spaním bychom se proto měli trochu zahřát. Můžeme si pomoci lahví s ohřátou vodou, kamenem zahřátým od ohně nebo hřejivým sáčkem.
Jídlo a pití
Když jdeme do přírody mimo civilizaci potřebujeme si vzít s sebou dostatek jídla a pití. Nejlepší jsou dehydrovaná nebo vymrazovaná lehká ale výživná jídla, která nezaberou moc místa a snadno si je připravíme. Také bychom neměli podcenit zásoby vody, nebereme ji totiž jenom na pití ale i na vaření a základní hygienu. Na webu i v aplikaci Mapy.cz se vyplatí podívat, jestli není v okolí studánka s pitnou vodou, kde bychom si vodu mohli nabrat.
Přinášíme tipy na dehydrovaná a vymrazovaná jídla, která snadno nakoupíte online. I pod širákem se dá královsky najíst
Kuřecí Tikka Masala s rýží basmati
Hovězí guláš s bramborem
Losos s těstovinami
Kokosová ovesná kaše s borůvkami, fíky a chia semínky
Kešu nasi
Dbáme na bezpečnost a respektujeme přírodu
Při nocování v přírodě musíme samozřejmě také dbát na bezpečnost. Oheň rozděláváme nejméně padesát metrů od lesa a sto metrů od stohu sena, ohniště ohraničíme kameny a po ruce máme vodu nebo písek na uhašení. Samozřejmě si také zkontrolujeme, jestli pro danou oblast není v dobu, kdy tam přebýváme, zakázáno rozdělávat oheň. Jinak může dojít k podobné tragédii jako v případě Českého Švýcarska v roce 2021.
V místech, kde se mohou vyskytovat velké šelmy (medvědi, vlci), nenecháváme potraviny vedle spacáku, uložíme je v dostatečné vzdálenosti. Máme s sebou lékárničku se základním vybavením včetně termoizolační fólie. Hodit se určitě bude i repelent, čelovka, lahev na vodu, ešus, nůž, příbor a polní lopatka. Pamatujme, že v přírodě jsme jen návštěvníci. Udržujme ji čistou, odnášejme po sobě veškeré odpadky a respektujme místní flóru a faunu, ať se máme kam vracet.
Stanování vs. bivakování
Pro stanování a bivakování (spaní pod širákem nebo improvizovaným přístřeškem) platí obecná nařízení o chování v přírodě daná Zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Konkrétní pravidla pro určité území pak ještě mohou upravovat místní vyhlášky a nařízení správy chráněných oblastí. Například v národních parcích a chráněných krajinných oblastech nelze v první zóně stanovat ani bivakovat mimo vyhrazená místa. Ve druhé zóně už nám ale bivakování na jednu noc správce obvykle toleruje. Stanovat se ale nesmí ani tam.
Sdílejte článek:
Pokračujte ve čtení
14 novinek pro řidiče i rodiny. Co se změní v roce 2025
Společné hraní na PlayStationu a Xboxu může zlepšit vztahy v rodině. Existují i hry plné pohybu
Začněte chladný den s chutí. Tipy na ranní rituály i snídaně, které vás zahřejou
Infrasauna je super pro děti, kardiaky i lidi, kteří nesnáší horko. A pomáhá jako klasická sauna