Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět na všechny články

Jiří Welsch dnes pomáhá růst basketbalovým talentům

  • 1 minuta čtení
Jiří Welsch dnes pomáhá růst basketbalovým talentům_UVODKA
V šestnácti letech naskočil do české nejvyšší basketbalové ligy, ve dvaadvaceti už hrál jako teprve druhý Čech v historii nejlepší ligu světa, americkou NBA. Po konci profesionální kariéry začal Jiří Welsch pracovat ve vedení českého basketbalu, kde mimo jiné předává své zkušenosti nejnadějnějším českým juniorům.

Mezi projekty, o které se během svého angažmá v České basketbalové federaci staráte, patří i CZ ACADEMY. Můžete ji v krátkosti představit?

Jedná se o projekt, který by měl cílit na rozvoj talentovaných basketbalistů v nějakých řekněme nadstandardních podmínkách českého mládežnického sportu. Snažíme se rozvíjet jejich potenciál a vychovávat z nich budoucí reprezentanty a obecně lidi, kteří budou v životě úspěšní.

Kolik máte aktuálně v programu hráčů a jak s nimi pracujete?

Po dvou letech fungování jsme se konečně dostali do původně zamýšleného stavu, kdy máme v akademii patnáct hráčů. Pracujeme s nimi na každodenní bázi, na rozvoji jejich herních dovedností, kondice i osobního rozvoje.

Zastavme se chvíli u toho osobního rozvoje. Připadá mi, že tento aspekt se dost dlouho v českém sportu při výchově mládeže opomíjel. Jak přesně to v CZ ACADEMY probíhá?

Máme v našem realizačním týmu specialistu Viktora Kusteina, který se na mentální přípravu a rozvoj mladých hráčů zaměřuje na každotýdenní bázi. V prvním roce s členy akademie pracoval jako se skupinou, dělal s nimi různé workshopy a prezentace na vybraná témata. V současné chvíli už jsme přešli na formu osobních konzultací, kdy Viktor s kluky pravidelně sedí a řeší s nimi jejich konkrétní potřeby. Zároveň ale také probírají témata, která jsme si předem stanovili, jako jsou například nastavování cílů, motivace nebo práce se stresem.

 Jak moc se změnila práce s mládeží od doby, kdy jste vy sám byl ve věku, v jakém jsou nyní vaši svěřenci?

Myslím, že se změnila hodně, a to nemluvím pouze o tom našem programu. V tzv. sportovních centrech mládeže v klíčových českých klubech už například fungují kondiční trenéři, kteří dohlížejí na fyzický rozvoj těch kluků, což za mě téměř vůbec nebylo. Zlepšilo se také vzdělání trenérů a jejich větší zaměření na jednotlivé segmenty sportovního výkonu. U nás v CZ ACADEMY například hodně usilujeme o individuální přístup, protože ne každý hráč má stejné potřeby. Ačkoliv jsou všichni přibližně ve stejném věku podle roku narození, jejich biologický věk může být různý, stejně jako třeba mentální vyspělost a herní předpoklady.

Učíte také mladé hráče, jak pečovat o své tělo a předcházet úrazům?

V našem pravidelném týdenním programu je pondělí den, kdy kluci společně s fyzioterapeutkou pracují právě na různých kompenzačních cvičeních a na dalších cvičeních, jejichž cílem je prevence zranění. O stravu se nám stará nutriční expertka Zuzka Šafářová, sestavuje hráčům jídelníček na celý týden a je jim k dispozici pro osobní konzultace, když třeba bojují se ztrátou váhy, zvýšeným procentem tělesného tuku, sníženou imunitou nebo když už jsou třeba nemocní.

Dochází v basketbalu k hodně zraněním?

V každém sportu k nějakým dochází. V basketu určitě nejvíc trpí kotníky a kolena. Paradoxně k poranění kolenních vazů dochází častěji v nekontaktních situacích při dopadání nebo odrážení než v kontaktu s protihráčem. Poměrně častá bývají i svalová zranění, protože jde o sport náročnější na rychlost, dynamiku, agresivitu a sílu.

 

Vám se během profesionální kariéry vážnější zranění vyhýbala. Bylo to díky nějaké speciální přípravě před zápasem?

Myslím, že jsem měl hlavně štěstí. Když jsem hrával, protahovali jsme se před sportovním výkonem na zemi, což se ale dneska neukazuje jako úplně ideální. V posledních letech se před výkonem spíše přechází na různé formy dynamického strečinku a pohybové aktivace. Ten statický strečink pomáhá spíš až po výkonu stejně jako masáže nebo vířivka na uvolnění svalů. Já jsem ale masáže ani vířivku nikdy neměl rád. Vždycky jsem se radši naložil do kádě se studenou vodou a ledem.

 

Jaké máte plány na nejbližší roky a čeho byste chtěl s kluky z CZ ACADEMY dosáhnout?

Mandát mi stejně jako ostatním členům vedení České basketbalové federace končí až v roce 2027, kdy také bude Praha hostit mistrovství světa mužů do devatenácti let. Jako hostitelé turnaje na něm máme zajištěnou účast a naším společným cílem je využít projektu CZ ACADEMY k přípravě hráčů a týmu tak, aby na této vrcholné mládežnické akci uspěli.

Podívejte se na nejlepší momenty z Jiřího působení v NBA

['id']

Pro zobrazení obsahu je nutné povolit cookies sociálních sítí.