Před jízdou
Projít si itinerář
Než se vydáme na cestu, naplánujeme si trasu předem. Mobilní aplikace nebo weby nám ukážou nejrůznější uzavírky silnic i příhodná místa k občerstvení a spočítají i délku jízdy.
Pořádně se vyspat
Před delším řízením bychom si měli dostatečně odpočinout. Pozor především na delší spánkový dluh, předchozí noc se snažíme spát alespoň 7–8 hodin.
Zkontrolovat auto
Náš vůz bude muset spolykat pořádnou porci kilometrů, proto se ujistíme, že je v dobré kondici. Zkontrolujeme světla, tlak v pneumatikách i hladinu oleje a kapaliny v chladiči i v nádržce ostřikovače.
Občerstvení s sebou
Připravíme si s sebou nějaké občerstvení, abychom nemuseli stavět u pumpy, kdykoliv někdo v autě dostane hlad nebo žízeň. Hodit se budou i hygienické ubrousky nebo gel na mytí rukou.
Během jízdy
Zůstat hydratovaní
Měli bychom se během cesty vyvarovat konzumace těžkých jídel a dbát na dostatečný příjem tekutin. Už lehká dehydratace má na výkon řidiče stejný vliv jako alkohol v krvi ve výši okolo 0,8 promile.
Zastavovat a střídat se
Při dlouhých cestách je důležité dělat pravidelné přestávky (alespoň po dvou hodinách), abychom se protáhli, nechali odpočinout oči a vyvětrali kabinu vozu. Když to jde, měli by se řidiči za volantem střídat.
Využívat moderní technologie
V případě, že máme vůz s tempomatem, vyplatí se ho na dlouhých cestách používat. Stejně jako třeba funkce hlídání jízdního pruhu nám usnadní řízení, takže se tak rychle neunavíme.
Poslouchat hudbu nebo podcasty
Zvlášť noční jízdy, kdy všichni ostatní v kabině spí, bývají náročné na udržení pozornosti. Chce to hlídat si, abychom neměli v autě přetopeno, a raději si pustit hudbu nebo oblíbený podcast, aby se nám méně klížily oči.
Sdílejte článek: