Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět na všechny články

Horké počasí dokáže řidičům celkem zavařit. Máme pár tipů, jak si cesty v parnu zpříjemnit

  • 1 minuta čtení
Rizeni_v_horku_UVODKA
Cestovat autem v letních vedrech není zrovna příjemné. Snadno se za volantem cítíme unavení, méně soustředění a můžeme mít také při řízení pomalejší reakce. Určitě bychom si proto měli hlídat pitný režim a klimatizací regulovat teplotu v autě. Máme pro vás však i další tipy, jak ve zdraví přežít jízdy v parném počasí.

Žabky patří k vodě

Než si vůbec sedneme za volant, měli bychom se zamyslet, v jakém obutí se chystáme řídit. Na rozdíl od profesionálních řidičů, pro něž platí předpisy o bezpečnosti práce, nám žádný zákon nebo předpis nezakazuje vzít si plážovou obuv. Proč však riskovat, že noha v žabce sklouzne z brzdového pedálu, když zrovna tak můžeme obout lehké mokasíny nebo jiné pevné boty z prodyšného materiálu, případně i s otvory. Nemusí být od věci mít v létě v zavazadlovém prostoru připravené na řízení klidně i nějaké starší letní boty, které už běžně nenosíte.


V horku je lepší zavřít okna

Jestli nemáte zrovna nepřekonatelnou averzi vůči klimatizaci, je lepší nechat za jízdy okna zavřená. Chladivý vzduch proudící kabinou vozidla sice navodí momentální pocit tepelné pohody, ale může řidiči způsobit akutní zánět dutin, středního ucha nebo spojivek, navíc hrozí i následné prudké bolesti zátylku nebo angína. Nicméně pozor i na příliš ohulenou klimatizaci, rozdíl mezi vnější teplotou a tou v autě by za parného léta neměl být příliš velký. Jinak hrozí nachlazení.

Teplota v autě zaparkovaném 60 minut na přímém slunci

Venkovní teplota: 38 °C

Palubní deska: 70 °C

Volant: 53 °C

Kabina: 47 °C

Sedadla: 51 °C

Používejte správné sluneční brýle

Při běžném používání si to sice neuvědomujeme, ale zdaleka ne všechny sluneční brýle jsou vhodné pro řízení auta. Příliš tmavá skla brýlí, stejně jako jejich výrazné barevné zabarvení mohou například zmást řidiče při sledování světel na semaforu nebo koncových světel auta jedoucího před ním. Zrovna tak mohou zkreslit vnímání dopravního značení nebo ztížit vaši orientaci ve složitější dopravní situaci.

Pokuta za černé fólie na předních oknech

Ochránit interiér vozu před slunečním zářením se dá použitím tmavých fólií na oknech. Je to však povoleno pouze na zadních oknech, za ztmavení předních bočních oken u nás hrozí bloková pokuta až 2 000 Kč, ve správním řízení až 2 500 Kč. Zadní boční okna zatmavit můžete, lepší variantou než fólie se přitom zdají být boční vytahovací záclonky, za ty si však většinou musíte při koupi auta připlatit. Levnější alternativu představují sluneční clony upínané přísavkou na sklo.

V bikinách za volant?

Komplikace by mohly nastat na dovolené v určitých zemích, kde je zakázána jízda za volantem s nahou horní částí těla. Z těch evropských je to Černá Hora, problém by to byl samozřejmě v arabském světě. Je tu však ještě jeden důvod, proč v bikinách nebo plavkách nejezdit. V případě aktivace bezpečnostních pásů totiž na holé kůži vzniká tzv. třecí teplo, které může způsobit i dost závažné popáleniny. Nemluvě o havárii, kdy nechráněná pokožka může být zasažena střepy a kousky kovu nebo plastu.

Videa k tématu