V jakém věku začít?
Začít s dětmi lyžovat můžeme už mezi třetím a čtvrtým rokem. U mladších dětí je ale potřeba zvážit, zda už jsou na lyžování připravené. „Dítě pod tři roky rychle ztrácí motivaci, chce si jít hrát,“ upozorňuje lyžařský instruktor Luděk Novák. Začít s lyžemi později není žádný problém. Základem je, aby dítě zvládlo držet rovnováhu.
Luděk Novák
Přes 5 let působí jako instruktor v lyžařské škole JEŠTĚD SKI SCHOOL. Sjezdovému lyžování se věnuje více než 40 let, závodně běžkoval. Asi 30 let žil a lyžoval v Alpách.
Lyže po bradu, hůlky nechme stranou
Vedle vhodného oblečení potřebuje dítě na lyžování správné vybavení.
Jak vybrat lyže? Délka lyží by měla dosahovat po bradu. Kupovat dítěti delší lyže, aby mu vydržely i na další sezonu, se nevyplatí. Delší lyže se hůře ovládají a dítěti byste lyžování mohli znechutit. Ani příliš krátké lyže nejsou ideální. „Malé lyžičky jsou lépe ovladatelné, ale dítě se na nich nic nenaučí,“ upozorňuje instruktor. Vhodnou volbou, pokud nelyžujeme často, je využít služby půjčoven – lyže bude mít dítě přesně na míru a správně seřízené.
Co se ještě hodí pro děti na lyžování?
- Helma – Měla by být naprostou nutností. V některých státech je navíc ze zákona povinná. Přilba musí dítěti dobře sedět a být lehká.
- Páteřák – Dobře nás ochrání při nárazu nebo pádu na záda. Absorbuje část nárazu a zbytek rozprostře do větší plochy.
- Lyžařské brýle – Hodí se v případě sněžení, mlhy a větru, své uplatnění najdou i za slunečného počasí.
Co naopak děti při učení nevyužijí, jsou lyžařské hůlky. Hlavně malým dětem se pletou, ruší je od soustředění a navíc se s nimi mohou i zranit.
Seznamujeme se s lyžemi
Máme výbavu i nadšení. Můžeme na sníh. Na svah zatím nepůjdeme. „Začínáme na rovině, aby se děcka seznámila s tím, jak se na lyžích stojí,“ vysvětluje instruktor Novák.
Cviky na rovince:
- Rozcvička: Pérujeme v kolenou a poskakujeme. Nejdříve bez lyží, v samotných v lyžácích.
- Stoupneme si s nohama asi 10 cm od sebe, střídavě zvedáme nohy nebo se nakláníme do stran.
- Nasadíme 1 lyži a chodíme do oblouku. Poté lyže vystřídáme.
- Nakonec nazujeme obě lyže. Pro dítě je to obrovská změna a nezvyk. Pokud to dítěti nejde, zkusíme to znovu s jednou lyží.
Pluh na mírném svahu
Když dítě na lyžích obstojně stojí, přejdeme na mírný kopeček mimo sjezdovku.
- Nejprve naučíme dítě plužit. Děláme pizzu. Malé dítě neví, co je to trojúhelník, ale tvar rozkrojené pizzy si dokáže představit. Jako rodiče kontrolujeme, že tlačí do vnitřních hran a vnější jsou ve vzduchu. Naučí se tak brzdit. „Základem je jezdit před dítětem pozadu. Dítě se nesmí dívat na svoje nohy. Musí koukat na vás,“ radí instruktor Novák. Zároveň nám nemůže ujet.
- Několikrát v pluhu a rovně s dítětem sjedeme mírný kopeček.
- Přejdeme k zatáčení. Malé děti si pletou pravou a levou. „Zatlač na levou“ je povel, který dítě zmate. Opět proto jedeme pozadu těsně před dítětem a ukazujeme mu, na kterou nohu má zatlačit a kam se naklonit.
- Postupně dítě naučíme dávat lyže blíž k sobě a zatáčet tak, že zatlačí na jednu nohu a druhou nadlehčí.
Až toto natrénujeme, vyrážíme poprvé na sjezdovku (volíme mírnou), kde začínáme znovu od začátku. Bude to pro něj velká změna. Poprvé s ním proto sjedeme rovně v pluhu.
JEŠTĚD SKI SCHOOL
Kooperativa je nově hrdým partnerem lyžařské a snowboardové školy JEŠTĚD SKI SCHOOL. Ta nabízí výuku pod vedením profesionálních instruktorů v dětském FunParku s 2 posuvnými pásy, dětským vlekem poma a nejrůznějšími atrakcemi. Ti zkušenější se mohou s instruktorem vydat na rodinnou sjezdovku Efecta Nová Skalka.
Popruhy ne, s hůlkami opatrně
Popruhy, kterými k sobě dítě přivážeme, aby nám neujelo, Luděk Novák silně nedoporučuje. „Dítě ví, že popruhy ho udrží a nemusí brzdit. Když je nemá, ztratí zábranu,“ vysvětluje instruktor. Děti se podle něj navíc nejlépe učí tak, že napodobují rodiče. To nejde, když jedeme na popruhu za nimi.
Pokud neumíme jet pozadu, jedeme vedle dítěte a kontrolujeme ho našimi hůlkami. Vždy je držíme rukojetí na straně dítěte, aby nemohlo spadnout na ostrou špičku.
Tip instruktora
„Dítě musí mít z lyžování radost,“ to je podle Luďka Nováka to nejdůležitější.
Aby dítě lyžování bavilo:
- Střídáme cviky: jednou sjedeme s rukama nahoru, potom s rukama na kolenou nebo předstíráme, že máme v rukou volant…
- Děláme přestávky a včas skončíme, únava na zábavě nepřidá.
- Dítě musí samo chtít, do lyžování ho nenutíme.
Kdy a proč volit lyžařskou školu
Pokud chceme ulehčit sobě i dětem, využijeme lyžařskou školu. Solidní základy v ní dítě podle Luďka Nováka získá už během dvou lekcí. Ideální je dát dětem mezi lekcemi pauzu.
Jaké jsou výhody lyžařské školy?
- Děti se učí od zkušených profesionálů.
- Instruktorům děti věnují větší pozornost než rodičům a učí se rychleji.
- Lyžování je zábava díky mnoha pomůckám (volanty, tunely, skokánky, lyžařský pás, slalom…).
Když se nám seknou lyže a úraz je na světě
Někdy stačí chvilka nepozornosti a máme zaděláno na problém. Životní pojištění FLEXI nám pomůže v případě snížení nebo úplného výpadku příjmu při úrazu a nemoci.
https://www.koop.cz/pojisteni/pojisteni-osob/rizikove-zivotni-pojisteni-flexi
Sdílejte článek:
Pokračujte ve čtení
Jak si připravit běžky na klasiku i bruslení. Užitečné rady od reprezentanta Michala Nováka
Reprezentant v běhu na lyžích Michal Novák radí, jak mazat běžky na mokrý sníh
Na skialpech se vyhnete přeplněným sjezdovkám i běžkařským stopám
Reprezentantka v běhu na lyžích Katka Janatová doporučuje nejlepší trasy u nás i ve světě