Na lyže do zahraničí každoročně vyráží tisíce Čechů. A i když se často snažíme být na sjezdovkách opatrní, ne vždy se vyhneme kolizím a zraněním. V takovém případě máme jediný cíl – sebe nebo jinou zraněnou osobu dostat k lékaři.
Pokud neznáme místní jazyk a situace je nepřehledná, můžeme udělat chybu a nechat se odvézt do nevhodného zdravotnického střediska. Jak tomu předejít? Nenechme se přemluvit spolupracovníky soukromých klinik, tzv. lovci nehod, kteří mají za cíl tato zařízení zásobit klienty. Ti sice odejdou ošetření, ale zaplatí za to nepřiměřeně vysokou částku.
Jakým praktikám se vyhnout?
- Lovci nehod využijí nepřehledné situace a nechají turisty podepsat, že za nehodu mohou oni. I když to tak často není.
- Doporučí zraněnému předraženou soukromou kliniku v lyžařském středisku.
- Lékaři zraněným někdy provádějí zbytečné zdravotní zákroky nebo trvají na hospitalizaci, i když není potřeba.
- V extrémních případech trvají na operacích, které mohou zdraví i uškodit. Např. u poraněných kolenních nebo ramenních vazů se míra poškození ukáže až po několika dnech. Unáhlená operace není nejlepším řešením.
Jak se na takovou situaci předem připravit?
Základem je mít domluvené cestovní pojištění a v případě problému se obrátit na asistenční službu. Ideální je mít číslo hned po ruce. Buďto napsané na kartičce v peněžence, nebo v mobilu.
Asistenční služba zařídí vše potřebné – ošetření v kvalitních nemocnicích, překlady, právní pomoc i případný převoz zpět do České republiky. Jen za minulou zimu takto v zahraničí pomohli 5000 Čechům.
Podívejte se, kde najdete nejlepší lyžovačku v okolí českých hranic
Hledání lékaře na vlastní pěst je lepší se vyhnout. Pokud bychom skončili například v drahé soukromé klinice, s níž nemá pojišťovna dohodu, nakonec bychom nejspíš za ošetření zaplatili ze své kapsy. A to i v případě, že cestovní pojištění máme sjednané. Pojišťovna tuto částku proplatit nemusí. Když nás naopak ošetří v zařízení, kde je péče plně kryta z cestovního pojištění, a budou po nás chtít úhradu na místě, asistenční služba to zařídí za nás.
Při srážce na sjezdovce nese lyžař odpovědnost za škodu, kterou způsobí ostatním. Některé země (např. Itálie) proto vyžadují povinné pojištění odpovědnosti. To se vyplatí i tam, kde není nutností. Vyhneme se tak zbytečným nákladům.
Jak se připravit na lyžovačku v zahraničí?
- Domluvme si kvalitní cestovní pojištění. Ujistěme se, že máme dostatečný limit plnění a že se pojištění vztahuje na aktivity, které máme v plánu.
- Ověřme, že je součástí cestovního pojištění také pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou jiné osobě. Nemáme? Zařiďme si ho navíc.
- Napišme si číslo na asistenční službu do mobilu nebo na papírek do peněženky.
- Po nehodě nikomu nic nepodepisujme ani neplaťme. Viník nemusí být vždy jasný.
- Telefonicky se obraťme na asistenční službu. Ta nám vyhledá zdravotnické zařízení a poradí s dalšími kroky. Česky hovořící operátoři jsou k dispozici 24 hodin denně 7 dní v týdnu.
- Na asistenční službu se můžeme obrátit i v případě, když potřebujeme odbornou konzultaci, například při rozhodování o nutnosti operace.
- V případě potřeby platby za ošetření v zahraničí si vždy od lékaře vyžádejme lékařskou zprávu a účet na uhrazenou částku. Doklady si uschovejme pro svoji pojišťovnu.
Jak naučit děti lyžovat? Přečtěte si rady od zkušeného instruktora
Když vám ujede hrana, je tu cestovní pojištění od Kooperativy
Kromě pojištění léčebných výloh je u cestovního pojištění možné připojistit také balíček, který obsahuje pojištění úrazu, zavazadel a právě zmíněné odpovědnosti. To nás chrání v případě, že někomu způsobíme škodu na zdraví nebo majetku během cesty či pobytu v zahraničí. Pojištění se sjednává bez spoluúčasti. Tento balíček doporučujeme připojistit všem klientům. Více informací zde.
Sdílejte článek: