Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět na všechny články

Čtěte, jak připravit lyže nebo snowboard na novou sezonu

  • 1 minuta čtení
Jak připravit lyže nebo snowboard na novou sezónu_UVODKA
Zimní sezona se pomalu hlásí o slovo. Také už se nemůžete dočkat, až na horách napadne první sníh? Než se to stane, můžeme zbývající čas využít k tomu, abychom vytáhli lyžařskou nebo snowboarďáckou výbavu a nechali si ji pořádně zkontrolovat a seřídit. Předejdeme tak zbytečným úrazům a nebudeme pod sjezdovkou ztrácet čas čekáním ve frontě na servis.

Nechme to na profesionálech 

Nejdůležitější součást vybavení, u které musíme mít jistotu, že bude perfektně fungovat, je vázání. Problém s vázáním by pro nás mohl mít fatální následky, proto bychom jeho seřízení neměli podceňovat. My Češi jsme sice národ kutilů, ale v tomto případě se rozhodně vyplatí nechat to na odbornících.

„Určitě doporučuji zajít s lyžemi do profesionálního servisu, kde vám na přístrojích zkontrolují vypínací síly vázání,“ říká servisman Michal Kučera.

Co se týče lyží i snowboardů, doporučuje Michal pro bezpečnější a příjemnější jízdu také před sezonou nabrousit hrany a navoskovat, případně nastrukturovat skluznici. Obojí nám zvláště na prudkém a zledovatělém svahu pomůže lépe ovládat lyže nebo snowboard a snáze provádět složitější manévry. S ostrými hranami a hladkou skluznicí navíc nejenže lyžujeme bezpečněji, ale také se méně nadřeme. To oceníme především, když hodláme na sjezdovce strávit celý den a nechceme se už kolem oběda úplně utavit.

Vybavení, o které se staráme, vydrží déle 

Spolu s lyžemi a snowboardy bychom samozřejmě měli každou sezonu před první lyžovačkou zkontrolovat i ostatní vybavení. Boty, helmy, hůlky, brýle nebo rukavice se sice neopotřebovávají tak jako hrany a skluznice, ale stejně bychom se měli přesvědčit, že nám stále dobře poslouží. Že boty a brýle nikde netlačí, rukavice nejsou prodřené nebo děravé a hůlky drží, když se do nich opřeme. Dříve nebo později samozřejmě také budeme stát před rozhodnutím, jestli to které vybavení vydrží ještě jednu dvě sezony, nebo už se vyplatí uvažovat o výměně.

„Když člověk jezdí rekreačně, vyráží na svah párkrát za rok a nepotrpí si na nejnovější modely, vydrží mu výbava klidně deset let. Čím častěji však jezdíte, tím víc se zlepšujete a stoupají tedy i vaše nároky na vybavení,“ vysvětluje Michal Kučera.

Každopádně platí, že životnost a funkčnost lyžařského nebo snowboarďáckého vybavení můžete prodloužit tím, že se o ně dobře staráte. Že ho po návratu ze svahu otřete a necháte vyschnout, skladujete ho v uzavíratelném obalu a přepravujete ho tak, aby nedošlo k jeho poškození.

Minutka ze svahu: Výzbroj lyžaře

['id']

Pro zobrazení obsahu je nutné povolit cookies sociálních sítí.

Kooperativa podporuje bezpečnost ve skiareálech

V rámci dlouhodobé spolupráce se skiareálem Špindlerův Mlýn nás potkáte právě i na letošním skiopeningu, který bude větší než kdy jindy! Stavte se mezi koncerty do Kooperativa zóny, kde si můžete nechat zkontrolovat svou zimní výbavu, nebo se pobavit s našimi kolegy z projektu BANAL FATAL o správném používání helmy a páteřáku, nebo si třeba i vyzkoušet monoski a zasoutěžit si o dárky.

O týden později – 16. 12. 2023 – nás uvidíte i na Ještědském skiopeningu.

Těšíme se na vás!