Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět na všechny články

Jak komunikujete s partnerem? Děti od nás 80 % vzorců odkoukají

  • 1 minuta čtení
391_25_Vztah_rodicu
Měli se vaši rodiče rádi a dávali si to najevo? Hádali se? Nebo jste vyrůstali v tiché domácnosti? Někdy si to neuvědomujeme, ale to, jaký mají rodiče vztah mezi sebou, ovlivňuje také jejich děti. Od mámy a táty odkoukáváme všechno. I to, jak se chovat ve vztahu s partnerem nebo partnerkou. Jak být tedy dobrým vzorem pro svoje potomky, i když vám to doma drhne?

Děti přebírají to dobré i to špatné

Děti jsou jako houby. Nasávají všechno, co kolem sebe vidí a zažívají. Uvádí se, že až 80 % toho, co se od nás rodičů naučí, odkoukají. To, jak se chováme, má tedy mnohem větší vliv, než co se jim snažíme vštípit slovy. 

„Vztah mezi našimi rodiči během dětství má v podstatě celoživotní dopad na naše chování, vnímání vztahů a schopnost vytvářet kvalitní mezilidské vztahy v dospělosti,“ vysvětluje psychoterapeutka a ředitelka Terapeutické linky Sluchátko Kateřina Novotná.

Jestliže děti vidí, jak si rodiče vyjadřují náklonnost laskavými slovy, dotýkají se a zajímají se o sebe, učí se, že je to normální. Pokud naopak vyrůstají v prostředí plném výčitek a nezájmu, hrozí, že si do svých budoucích vztahů přinesou nedůvěru a uzavřenost. Vztah rodičů má vliv i na to, jakého partnera nebo partnerku si jednoho dne vyberou.

Děti, které vyrůstají v láskyplném vztahu, kde si rodiče náklonnost vyjadřují, se učí, že svět je bezpečné místo. „Tato jistota je základní stavební kámen pro jejich schopnost zvládat stres a výzvy dnešní doby,“ doplňuje Kateřina Novotná ze Sluchátka. Potomci se tak navíc učí navazovat vlastní vztahy, zvládat emoce a nebojí se vyjadřovat své pocity vůči ostatním. A když rodiče vyjadřují lásku nejen sobě, ale i dětem, posiluje to jejich sebehodnotu.

Sluchátko

Terapeutická linka Sluchátko pomáhá všem, které něco trápí na duši. Na čísle 212 812 540 poskytuje zdarma podporu ve formě psychoterapie, a to až na 50 minut v rámci jednoho hovoru. Každý volající má navíc možnost opakovaných sezení.

Když se rodiče hádají

I hádky ke zdravému vztahu patří. Dobrý vztah neznamená vztah bez hádek. Neshody je ale dobré řešit s respektem, konstruktivně a otevřeně. „Pokud dítě vidí, že rodiče dokážou i při neshodách zůstat laskaví a respektující, učí se, že konflikty nejsou ohrožující, ale že jsou součástí zdravého vztahu,“ vysvětluje terapeutka Kateřina Novotná. Děti se tak navíc naučí, jak můžou pracovat s hněvem i jak se omluvit.

„To, jak zacházíme s vlastními emocemi, předáme svým dětem a je to jedna z nejdůležitějších dovedností pro vztahy, které se od nás mohou naučit,“ zdůrazňuje psychoterapeutka z organizace Aperio Silvie Novotná.

Je dobré posílat děti do pokojíčku, když se rodiče hádají?

Tip od terapeutky: Je hádka a hádka. Neshody k životu patří. Rozhodně není přínosné, když se děti stávají svědky vyhrocených partnerských hádek. Ratolesti velmi dobře podprahově vnímají, že se něco děje, a to i když je pošleme za dveře. Nicméně vidět, že spolu mohou rodiče nesouhlasit, a být přítomni u hledání kompromisu a udobření, že se jeden druhému umí omluvit, je v rozumné míře pro dítě a jeho komunikační vybavenost do života cenná zkušenost.

Jak být dobrým vzorem?

    1. Jednejme spolu s respektem. Naslouchejme názorům druhého. Děti se naučí, že každý má právo na svůj názor, nastavení hranic a na svůj prostor.
    2. Komunikujme otevřeně. Konflikty řešme upřímně a bez zbytečných výčitek. V případě, že se něco nelíbí partnerovi, vyslechněme si ho a neberme to hned jako útok.
    3. Projevujme si lásku. I drobnosti jako objetí či úsměv pomáhají vytvářet atmosféru důvěry a pohody. Může to ovlivnit nejen váš vztah s partnerem nebo partnerkou, ale zlepší to i celkovou atmosféru v rodině.
    4. Podporujme se. Ukazujme, že jsme tu jeden pro druhého, i když přijdou těžké chvíle.

Zní to jednoduše. Jenže rodičovství je náročná disciplína. Přes všechny každodenní povinnosti a starosti už někdy zkrátka nemáme energii si vyjadřovat lásku. Řešením může být například kurz Partnerský restart: víc než jen rodiče, který pořádá organizace Aperio.

Tip terapeutky:
Důležité je, aby na vztahu chtěli pracovat oba partneři. „V neposlední řadě je důležité starat se o to, aby se ze vztahu nevytratily radost, zábava a přátelství,“ radí Silvie Novotná z Aperia.

Aperio je bezplatná psychologická a právní podpora pro rodiny. Ať už se jedná o témata porodů, výchovy dětí, nebo rodinných vztahů. Aperio pomohlo konkrétně už 4000 rodičů, další miliony našly potřebné informace na jejich webu.

Nezdravé vzorce můžeme změnit

Největším problémem ve vztazích bývá komunikace. Často neumíme v klidu, otevřeně a konstruktivně druhému sdělit, co bychom potřebovali nebo co nám vadí. Zejména pokud to neuměli ani naši rodiče. I když si často říkáme, že se nebudeme chovat jako oni, zejména ve stresových situacích k podobnému chování sklouzáváme.

Není však potřeba dál předávat dětem naše nefunkční vzorce. Co dělat, pokud jsme sami od svých rodičů nedostali dobrý základ? Řešením může být třeba terapie. „Pokud partneři nevědí, jak začít, mají obavy či zažívají stud či nejistotou, může například jeden z nich zkusit zavolat na Terapeutickou linku Sluchátko na číslo 212 812 540 a vyzkoušet si, jak taková psychoterapie probíhá,“ radí ředitelka Sluchátka Kateřina Novotná. 

Děti dobře vidí, jak žijete. Ať už jde o vaše vzájemné vztahy, nebo zdravotní kondici. Zkuste na to myslet, než vás zastaví něco závažnějšího. Pro jistotu je tu FLEXI, životní pojištění od Kooperativy.