1) Své sny si nechme pro sebe 🌙
Nutit dítě do něčeho, co bychom v dětství chtěli dělat sami, se nevyplácí. Dítě má vlastní priority, zájmy a vlastnosti odlišné od našich. Berme ho tedy do party při rozhodování a volme podle toho, co je dobré a zajímavé pro něj, ne pro nás.
2) Mysleme na dostupnost a vlastní čas ⏰
Trávit celý týden taxikařením pro drobotinu touží málokdo. Proto je dobré vybírat z takových možností, které jsou snadno dostupné a bezpečné na dojezd.
3) Testováním nic nezkazíme 🔎
Je skvělé, když si děti na začátku roku zkusí hned několik kroužků, aby zjistily, co je může nadchnout. Řada aktivit nabízí úvodní hodinu zdarma, u jiných se dá domluvit s vedoucími.
4) Nepřeplňujme dítěti rozvrh 🗓️
I když se nám líbí kroužků víc, měli bychom si dát pozor, abychom dítěti neorganizovali jeho čas příliš. Je dobré dát mu důvěru a některé dny v týdnu ho prostě nechat dělat, co chce. Každé dítě se potřebuje trochu nudit, stimuluje to jeho kreativitu. Samozřejmě když celé ty volné dny nestráví u displeje.
5) Domluvme si pravidla 🤝
Stejně jako my, ani dítě nemá vždycky náladu na předem naplánovanou činnost. Je dobré si s ním však na začátku jasně říci, že po dobu, na kterou je kroužek zaplacený, na něj musí pravidelně chodit. Když platba vyprší, může si zvolit něco jiného.
6) Nebojme se střídání 🔀
Když má letos náš potomek chuť chodit na klavír, zatímco loni poskakoval na krav maze, nic se neděje. Podle psychologů je důležité, aby děti měly možnost v mládí vyzkoušet co nejvíce různých aktivit. Mají tak šanci zjistit, co jsou jejich silné stránky.
7) Poptejme se na vedoucího ❓
Na většině kroužků je spíše než jejich téma důležitější to, kdo je vede. I když aktivita vypadá na papíře skvěle, arogantní nebo lhostejný vedoucí děti odradí. Proto je dobré zajít na první hodinu také a případně se o vedoucím a o tom, jak kroužek funguje, zkusit dozvědět víc od jiných rodičů.
8) Využijme kamarádů 🧍
Pro děti bývá velmi důležité, kdo chodí na aktivitu s nimi. Když se jim nebo nám povede domluvit dvojici, trojici, nebo dokonce partu kamarádů, která bude chodit společně, bývá napůl vyhráno. Někdy stačí se už předem poptat známých, kam chodí jejich ratolesti, s nimiž se naše dítě zná. Můžeme tak narazit na zájem, který by nás samotné nenapadlo vyzkoušet a který přitom bude pro dítě přínosem a bude ho bavit.
9) Nenechme se hned odradit ❌
I když má dítě prokazatelný talent, neznamená to, že ho zájmová aktivita „v oboru“ bude bavit a naplňovat. Naopak to, že na něco talent hned od začátku nemá, neznamená, že ho to bavit nebude a že nevynikne. Existuje spousta olympioniků, okolo kterých začínaly mnohem větší talenty, ale oni nakonec zvítězili díky zájmu a píli. Totéž platí pro hudebníky a další umělce.
Rodiče či pěstouni v prokazatelně složité finanční situaci mohou kromě pomoci státu a svého sociálního pracovníka využít podporu formou grantů nadačních fondů různých institucí. Informace o možnostech čerpání, včetně odkazů na formuláře žádostí o podporu, najdete například na stránkách nadace Naše dítě nebo projektu Darujme kroužky dětem.
10) Kroťme svá očekávání 🤩
Zdaleka ne každé dítě bude vrcholových sportovcem, klavírním virtuosem nebo slavným malířem. Kroužky tu nejsou proto, aby vyráběly šampiony, ale aby pomohly rozvoji osobnosti dítěte. A to se podaří, i když ho zaujmou jen dočasně, nebo z něj udělají amatérského fandu.
11) Nebojme se říci si o peníze 💸
Zdravotní pojišťovny přispívají na různé sportovní či preventivní aktivity většinou od 1 000 do 2 000 Kč. Není důvod, abychom všechny drahé kroužky platili sami, když je můžeme dětem částečně hradit z pojištění. O možnostech stojí za to informovat se u své pojišťovny.
12) Září není jediná možnost ✅
Řada klubů a oddílů nabírá nové členy během celého roku. Nevybereme-li si s dítětem vhodný kroužek hned v září, určitě se to dá dohnat.
13) Zkontrolujme další aktivity oddílu 🧐
U sportovních kroužků je dobré zvážit, zda rodinný program unese i turnaje nebo soutěže. A dobré je myslet i na léto – pořádá kroužek letní tábory nebo akce? Být na příměstském táboře nebo soustředění s dětmi, které potomek už zná a mezi které patří, je mnohem snazší než začleňování do nového kolektivu.
14) A zlatá rada na závěr: Zapojujme se! 🙌
Nejlepší způsob, jak dítě namotivovat do kroužku, je zajímat se o něj. Chodit na turnaje, poslouchat hraní na nástroj, povídat si o zajímavostech, fandit či se přidat v tréninku. Případně pomoci v kroužku s organizací, zapojit se jako rozhodčí a podobně. Motivace dětí a jejich zájem pak raketově roste. Navíc jde o super strávený čas, na který budete po letech společně rádi vzpomínat.
Sdílejte článek: