Profíci vědí, proč cvičí
Zatímco v reálném sportu se zdravotní rizika liší podle toho, jaký druh zrovna provozujeme, v tom elektronickém jsou stejná, ať hrajeme e-fotbal, League of Legends, Dotu 2, nebo třeba Counter-Strike. Úrazy tu téměř nehrozí, mohli bychom si však zadělat na problémy dlouhodobějšího rázu. Určitě bychom proto měli pravidelně cvičit, abychom předešli problémům se zády a krční páteří. Zároveň nám to také pomůže podávat lepší e-sportovní výkony. „Každý den ráno cvičím a dělám různá protažení. Cítím se potom daleko líp, probudí mě to a mám energii na celý den,“ říká český reprezentant v e-fotbale a jeden z našich nejznámějších hráčů Jan „Emerickson“ Krupička.
Dobrá židle je základ
Stejně jako do patřičně nadupaného počítače s dobrou grafickou kartou a monitorem se všem e-sportovcům vyplatí investovat i do kvalitní židle. Po hodinách strávených hraním nám za to naše záda poděkují. „Mám herní židli DX Racer, ale momentálně přemýšlím ještě o nějaké speciální, jelikož si uvědomuji, že je to pro moje tělo důležité,“ vysvětluje Emerickson. Zrovna tak bychom neměli šetřit na myši, ta herní je sice o něco dražší, ale díky ergonomičtějšímu tvaru šetří naše zápěstí a karpální tunely.
4 rady fyzioterapeuta české e-fotbalové reprezentace Martina Janouška
- Nepodceňujte důkladné rozcvičení a zahřátí (warm up) před tím, než usednete k monitoru. Aktivace velkých i malých svalových partií je pro hráče e-sportu stejně potřebná jako pro ostatní sportovce.
- Naučte se správně sedět. Ergonomická pozice těla a patřičné nastavení sedačky a ovládacích prvků mají, podobně jako například v moto sportu, zásadní vliv na váš dlouhodobý a kvalitní výkon.
- Pravidelně sportujte a cvičte, abyste si udržovali flexibilitu páteře a velkých i malých kloubů v těle. Aktivní pohyb pozitivně působí na celé tělo a zdravotní odolnost se hodí i při e-sportu.
- Nezapomínejte na kvalitní odpočinek, který vám umožní, aby tělo a mysl byly opakovaně schopné stoprocentních výkonů.
Pozor na viry a nelegální servery
Specifickým rizikem spojeným s e-sportem je také kyberkriminalita. Měli bychom se pohybovat jen na originálních herních serverech a dávat si pozor, aby se nám někdo prostřednictvím trojských koní nebo jiných virů nedostal do počítače a neukradl nám přístupové údaje k herním účtům. Tedy měli bychom mít nainstalovaný osvědčený a pravidelně aktualizovaný antivirový program, používat jen legální software, neklikat v e-mailech na podezřelé přílohy nebo pochybné odkazy a vůbec celkově dodržovat pravidla bezpečného chování v kyberprostoru.
Hráč musí být i zdatný influencer
Nejlepší borci si ve světě vydělají e-sportem v přepočtu na koruny přes sto milionů. Ti u nás sice zatím jen něco přes milion, ale i v Česku už se dá v tomto odvětví uvažovat o profesionální kariéře. Zeptali jsme se Jana „Emericksona“ Krupičky, co musí dobrý hráč splňovat, aby se e-sportem mohl živit: „V e-sportu už se neklade důraz jen na hraní, ale také na schopnost marketingově působit na sociálních sítích a streamovacích serverech, jako je například Twitch.tv. Když tohle hráč splňuje, s velkou pravděpodobností se e-sportem dokáže uživit. V Česku je to ve většině případů spíše přivýdělek nebo brigáda. Ve světě hráči se spojením hraní a marketingu umějí lépe pracovat, proto se tam jejich výdělky pohybují v úplně jiných částkách.“
Kooperativa nově podporuje mistrovství ČR v e-fotbale EA FC
Dlouhodobě se snažíme pomáhat předcházet nepříjemným událostem, protože prevence je pro Kooperativu zkrátka stěžejní. Podle nás je důležité se jí věnovat jak v reálném životě, tak v online prostoru, protože obojí je v dnešní době neodmyslitelně propojené. Proto jsme se stali partnery e-sportovního MČR FC 24 a v rámci Kooperativa FAKTORU oceníme hráče, který bude mít za celou sezonu nejvíce přihrávek, nejméně faulů a žlutých a červených karet. Na první pohled by se mohlo zdát, že e-sport a gaming nemají s pojišťovnou moc společného, ale opak je pravdou. Vrcholoví e-sportovní hráči věnují tréninku desítky hodin týdně a stejně jako v případě profi sportovců je i pro ně důležitá kvalita vybavení, správná technika, ale i fyzická a psychická rehabilitace. To všechno jsou oblasti, ve kterých právě prevence hraje důležitou roli, aby se předešlo zraněním.
Jak vypadá playoff virtuálního fotbalu
Sdílejte článek: