Jíst ořechy a nestresovat se v práci. Co všechno pomáhá proti útoku chřipky?
- 1 minuta čtení
Nejlepší je samozřejmě chřipku vůbec nedostat
To se hůř dělá, než říká. Existují ale základní opatření, která nám mohou pomoct.
1) Vyhnout se nemocným
Chřipka se šíří kapénkami, tedy když na nás někdo vir tzv. prskne. Základní ochrana je proto nepřijít do styku s nemocným člověkem. To je složité, když do práce často cestujeme MHD nebo si naše dítě sem tam přinese vir ze školky.
- Tip: Zkusme se vyhnout nakaženému, poprosme ho, ať raději zůstane doma. Nepůjčujme si sluchátka a jiné předměty, které běžně používáme, v případě dětí hlavně hračky
2) Mýt si ruce dostatečně dlouho
V období rozpuku chřipkových a dalších infekčních chorob bychom měli dbát hlavně na správnou hygienu. Používat dezinfekci s minimálně 60 % alkoholu. A také se pokusit nedotýkat se obličeje.
3) Dostat do sebe vitaminy a hodně pít
Jako nejlepší se dlouhodobě ukazuje:
- Vitamin C (citrusy, jahody, kiwi, paprika, brokolice). Pomáhá tvorbě bílých krvinek, jejich šíření tělem a tím imunitnímu systému.
- Vitamin B6 a B12 (maso, vnitřnosti, mléko, kapusta, zelí, špenát, ořechy). Skvělé pro imunitu ještě více než vitamin C.
- Vitamin D (losos, makrela, žloutky, mléko a sluníčko). Pomáhá bojovat proti bakteriím a virům.
- Zinek (maso, luštěniny, semena, zase ořechy, celozrnné produkty). Má přínosy nejen pro imunitu. Lékaři ho poslední dobou doporučují i k rychlejšímu uzdravení, když už vás nějaký vir skolí.
- Antioxidanty (bobule, zelenina a ovoce a opět ořechy). Jsou přírodní reakcí na toxiny (tedy jedovaté látky) v životním prostředí.
- Probiotika (jogurty, kefíry, tvrdé sýry). Podporují zažívání a imunitu.
- Dostatečný příjem tekutin, nejlépe vody. Ideální je 30–40 ml na kilogram váhy. U dospělého vážícího 80 kg to je nejméně 2,4 litru (pozor, počítá se i voda z jídla).
4) Chodit běhat, do sauny a dobře spát
Dobrou prevencí je pohyb. Chůze, běh, plavání, jízda na kole nebo jakékoliv jiné cvičení pomáhají také zlepšovat krevní oběh a tím účinně šířit imunitní buňky po těle. Ideální je 30 minut každý den nebo delší pohyb několikrát týdně.
- Riziko nakažení lze snížit i saunováním. A neocenitelný je kvalitní spánek: v noci se totiž imunitní systém obnovuje.
5) Nenechat se rozhodit šéfem
Nejen kvůli chřipce je dobré omezit stresovou zátěž. Ať už dáváme přednost procházce a klidu, nebo si pomáháme meditacemi, hlubokým dýcháním či jógou. A občas pomáhá nebrat si výčitky šéfa v práci tak osobně.
6) Vynechat svařák
Navzdory širokému přesvědčení na chřipku nezabírá svařák. Ani grog. Ostatně všechny horké tekutiny spíše zmírňují příznaky, než že by chřipku léčily. Zdravý životní styl je základ a imunitní systém pochopitelně nijak nevylepšuje kouření nebo pití alkoholu.
Největší chřipkové epidemie u nás i ve světě
- Španělská chřipka (1918–1920)
Nakazila se jí 1/3 všech lidí na zeměkouli. Život stála asi 40 milionů lidí, tedy víc než první světová válka. Neobvyklé bylo, že jí podléhali hlavně mladí a zdraví jedinci. „Španělská“ se jí neříká proto, že by vznikla ve Španělsku nebo tam napáchala největší škody, ale šlo o první zemi, která o ní informovala. - Asijská chřipka (1957–1958)
Stála životy až 2 miliony lidí. Šlo o kombinací lidských a ptačích virů. Nákaza se rozšířila ve dvou vlnách, první zasáhla hlavně děti, druhá seniory. Už tenkrát se kolem ní rojily konspirační teorie, např. že virus vznikl následkem jaderných pokusů v Tichomoří. Mrtvých bylo méně než u španělské chřipky, svět už byl na pandemii lépe připraven. - Největší epidemie v historii Česka (listopad a prosinec 1995)
V novodobém Česku během největší chřipkové epidemie podle odhadů zemřelo kolem 6 tisíc lidí, většinou je chřipka dovedla k zápalu plic nebo infarktu. Nemocnice se rychle zaplnily, školy tenkrát poslaly děti na vánoční prázdniny už 13. prosince.
Když už chřipka udeří
Každý z nás to někdy zažil. Dítko kašle nebo jedeme na podzim nacpaným autobusem. A za pár dní náhle nastoupí horečka, bolesti těla, suchý kašel a slabost. Chřipka. Virové onemocnění dýchacích cest.
Co radí lékaři?
Většinou se dozvíme, že lehká forma chřipky sama odezní do 1 až 2 týdnů. Stačí zůstat v posteli, hodně pít, vzít si paralen nebo ibalgin. Pozor ale, na rozdíl od nachlazení, které se s chřipkou často zaměňuje, může tenhle vir rozjet závažnější komplikace: zápal plic, zánět mozkových blan i problémy se srdcem. Ročně na chřipku v Česku zemře 1500 lidí, nejčastěji senioři.
Lékaři proto často jako prevenci doporučují očkování. Jak to s ním je?
- Vakcína se každý rok proměňuje, aby odpovídala aktuálně se šířícím kmenům virů.
- Nežádoucí účinky jsou vzácné a mírné, očkovat se tak mohou děti už od 6 měsíců i těhotné ženy.
- Očkování se doporučuje alespoň seniorům a lidem se zhoršenou imunitou.
- Častý mýtus: Člověk se vakcínou sám nakazí. Přitom vakcína už dnes obsahuje jen usmrcené viry.
- Nové vakcíny pro daný rok se na trhu objevují vždy v září.
- Imunita po očkování přetrvává 6–12 měsíců.
- Vakcína začíná fungovat 14 dní po aplikaci, očkovat je nejlepší před chřipkovou sezónou.
- Pojišťovny ji proplácejí jen lidem nad 65 let a dalším ohroženým skupinám.
Očkování proti chřipce
Už při pandemii španělské chřipky se lékaři a lékárníci snažili nasadit leccos. Od pouštění žilou přes podávání kyslíku až po všechny možné tehdy existující léky. Nic nezabíralo.
Očkování pomocí oslabeného viru začalo v USA po druhé světové válce. Neschválená vakcína se nicméně používala už od 30. let v americké armádě. K výraznému zdokonalení očkování přispěla každá další pandemie (asijská, hongkongská, prasečí chřipka).
Aktuálně vědci pracují na univerzální vakcíně, která se nebude muset každoročně měnit a mohla by vydržet více let. Zatím ale nedošlo ke klinickému testování na lidech.
Co radily už naše prababičky?
Ne všichni jsou příznivci očkování. Spousta lidí vyčkává, a jakmile chřipka zaútočí, vezme si zmíněný prášek. Nebo se naopak vydá přírodní cestou.
Jako prevenci příznivci přírodní medicíny často užívají kozí kolostrum, rybí tuk nebo echinaceu. Nechybí ani šípkový čaj nebo přírodní probiotika v podobě fermentované zeleniny a zakysaných mléčných výrobků.
A jaké jsou nejlepší babské rady, když už chřipka zaútočí? Na bolest hlavy nahřátou cibuli v sáčku přiloženou na zátylek. Na horečku ponožky namočené v jablečném octu či tvarohové zábaly na čelo a chodidla. A na kašel teplé mléko s česnekem nebo třeba křen s medem. A k tomu čaj z jitrocele, fenyklu, černého bezu nebo lipových květů.
Alternativou můžou být i homeopatika. Nejznámější je asi oscillococcinum, které ulevuje od horečky, bolestí hlavy, zimnice, bolesti svalů a únavy.
Sdílejte článek:
Pokračujte ve čtení
Infrasauna je super pro děti, kardiaky i lidi, kteří nesnáší horko. A pomáhá jako klasická sauna
Průvodce materiály do nevlídného počasí: Kdy se hodí softshell, gore-tex nebo merino
Posviťme si na běh ve tmě. Jak si zajistit bezpečí na každém kroku?
Nevzdávejme se kola ani na podzim. Jak si užít jízdu i v chladnějším počasí?