Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět na všechny články

9 mýtů o doplňcích stravy. Odhalte pravdu o céčku, multivitaminech i kolagenu

  • 1 minuta čtení
391_25_Doplnky_stravy
Češi konzumují doplňky stravy ve velkém. Podle některých studií dokonce dvakrát častěji, než je evropský průměr. Zatímco třeba Italové a Španělé dbají na zdravý životní styl, my sáhneme po tabletce. Víme ale, jak doplňky stravy správně užívat, abychom si neublížili? Pojďme vyvrátit některé mýty. Věříte jim taky?

1. Mýtus: Nejlepší je multivitamin

„Vezmu si jeden prášek a mám vystaráno!“ Zní to jako snadné řešení našich zdravotních trápení, ale s multivitaminy to tak jednoduché není. Doplňujeme totiž i látky, které nepotřebujeme. Dodáváme je v nízkém množství a někdy i v nevalné kvalitě. A některé kombinace (např. vápník a železo) se dohromady ani podávat nedoporučuje. Řada studií ukazuje, že tento multikoktejl tělu nedodává to, co potřebuje, a je lepší užívat vybrané vitaminy jednotlivě. 

2. Mýtus: Doplňky stravy jsou stejně hlídané jako léky

„Doplňky nejsou léčiva a nejsou tak přísně kontrolovány. Proto mohou mít buď nižší účinnost, nebo může docházet ke kontaminaci,“ upozorňuje lékařka Zuzana Hajšmanová z organizace Loono. Léky musí procházet před uvedením na trh přísnými testy a prokázat, že jsou kvalitní, bezpečné a účinné. U suplementů se hlídá jen to, že nezpůsobují zdravotní problémy. 

Jaký je rozdíl mezi léky a doplňky stravy?

Léky slouží k léčbě či prevenci konkrétních onemocnění. Většinou jsou vázané na předpis a mohou je vydávat jen kvalifikovaní lékárníci (kromě volně prodejných). Léky prochází přísným schvalováním, který zajišťuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Na obalu by měl být nápis „léčivý přípravek“ nebo „doplněk stravy“.

3. Mýtus: Všechny vitaminy jsou stejné

Není céčko jako céčko. Existují velké rozdíly jak ve složení, tak ve způsobu, jak se vstřebávají. Vždy se poohlížejme po výrobcích, které se nebojí ukázat původ vitamínů, dbají na přírodní složení a dávky aktivní látky. Některé produkty obsahují vedle prospěšných látek konzervanty, které zabraňují jejich rychlému zkažení, ale také sladidla, plnidla, barviva, regulátory kyselosti a další látky. To platí třeba i u vitaminů pro děti.

4. Mýtus: Vitaminů není nikdy dost

I zde platí, že všeho moc škodí. A můžeme se jimi předávkovat. Například vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E a K) se mohou v těle hromadit a vyvolat toxické reakce. Nadbytek céčka zase může vyprovokovat tvorbu ledvinových kamenů, zažívací potíže nebo vyrážku. Je proto důležité, aby se vitaminy užívaly v doporučených množstvích.

5. Mýtus: Když nezvládám jíst ovoce a zeleninu, doženu to vitaminy

Doplňky stravy by nikdy neměly být naší první volbou. Potraviny obsahují i další látky, jako je vláknina, antioxidanty nebo enzymy, přesně v takovém složení, které umí naše tělo nejlépe využít. Vitaminy a minerály v doplňcích mu naopak dodáváme ve vysokých koncentracích. Pokud nejsou dobře vstřebatelné, tělo je z většiny vyloučí. 

6. Mýtus: Suplementy nejsou vůbec potřeba 

Pro zdravého člověka s vyváženou stravou nejsou nutné. Někdy se nám ale všechny živiny z jídla doplnit nedaří. Důvodem mohou být alergie nebo třeba stravovací omezení. Své o tom vědí lidé s bezlepkovou dietou nebo alergií na laktózu. Vegani by neměli zapomínat na B12. A pozor, někdy nám některé látky mohou chybět kvůli nemoci.

Jaké vitaminy a další látky potřebujeme?

Děti: zvýšený přísun vápníku, fosforu, fluoru a vitaminu D
Senioři: A, E, C, selen a zinek – pomáhají v boji proti rakovinotvorným buňkám
Vegani: B12, riboflavin, vitamin D, kyselinu listovou, železo, vápník a jód

Vápník a vitamin D – prevence osteoporózy
Draslík a železo – proti anemii

7. Je úplně jedno, kdy si vitaminy dáme. Hlavně že si na ně vzpomeneme

Záleží na druhu. 

  • Vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E, K) je třeba brát před jídlem, během něj nebo těsně po něme. Jejich vstřebávání navíc podporují potraviny jako ořechy, vejce, plnotučné mléko, avokádo či olivový olej. 
  • Céčko a další vitaminy rozpustné ve vodě můžeme užívat kdykoliv.
  • Béčko u některých lidí zvyšuje energii, nedoporučuje se brát večer. 
  • Do multivitaminů se někdy přidává i kofein. Vhodné je brát je ráno nebo v poledne s jídlem.

8. Mýtus: Když si budu dávat kolagen, nebudu mít vrásky

Zatím žádná studie na lidech jednoznačně neprokázala, že kolagen, který užíváme ústně (jako tabletky, prášek rozmíchaný s vodou apod.), pomůže naší pleti. Naopak může skončit v chrupavkách, kostech, svalech, šlachách, nehtech, vlasech nebo nevyužitý. V prevenci vrásek funguje spíš ochrana před sluncem a lokálně používat tzv. retinoidy (látky vycházející z vitaminu A, tedy vitaminu mládí a krásy).

9. Mýtus: Při chřipce mě zachrání vitamin C

„Při viróze hned letím pro céčko.“ Neexistuje studie, která by jednoznačně ukázala, že opravdu pomáhá. Jedni odborníci říkají, že vitamin C je dobrý jen v prevenci. Další tvrdí, že možná společně se zinkem snižuje intenzitu a dobu trvání nemoci a urychluje rekonvalescenci.

Jak se bránit chřipce a jiným virózám? Přečtěte si v našem článku