Jak může při závažných zdravotních potížích pomoct infolinka MAJÁK?
Při závažných zdravotních potížích může být nápomocna zdravotní a sociální infolinka MAJÁK. Zjišťovali jsme možnosti další léčby, kdy by mohlo dojít k minimalizaci rozsahu tělesného poškození a na jaké příspěvky by klient mohl mít nárok.
Mladý 19letý muž
byl zasažen bleskem při bouřce. Došlo k srdeční zástavě a mnoha popáleninám. Léčba a rehabilitace trvala mnoho měsíců. Klient je kvadruplegik s poruchami chůze, rovnováhy, zraku a dalšími problémy. Celkové trvalé následky těžkého poranění dosáhly 83 %. Klient měl sjednané pojištění trvalých následků úrazu na pojistnou částku 600 000 Kč se 4násobou progresí. Celkem jsme z pojištění trvalých následků vyplatili 1 992 000 Kč.
Zdravotní dotaz nám zodpověděl lékař:
Jaké jsou v současné době nejlepší existující metody léčby stavů po takové události, jež by alespoň minimalizovaly rozsah postižení, které klientovi lékaři předvídají?
Základem bude určitě dlouhodobá rehabilitace a též samozřejmě kvalitní péče o rány (popáleniny), aby se předešlo druhotným infektům, odkladu rehabilitace, vzniku proleženin a mnoha dalších komplikací. Dále lze doporučit:
- péči psychologa i psychiatra (popřípadě i farmakoterapie),
- experimentální metody rehabilitace – například elektronická stimulační zařízení (s použitím různých forem elektrických proudů a elektromagnetického pole, například TENS proudy, elektrostimulace, elektrogymnastika),
- aplikaci ultrazvuku či techniky pneuven – mikromasáž, prohřívání a uvolnění svalů, působí proti otokům, vyživuje tkáně,
- operaci šedého zákalu,
- home care službu (zajistí buď praktik, nebo ošetřující lékař při propuštění z nemocnice), domácí zdravotní péči (například pomoc s převazy, dohled nad aplikací léků atd.) a rehabilitaci doma.
32letý klient
byl na dovolené v Itálii sražen řidičem rychle jedoucího auta, který se nevěnoval řízení. Úraz zanechal vážné mozkové a duševní poruchy s 90% trvalými následky. Klient zůstal na vozíku, má problémy s řečí, pamětí, dvojitým viděním a mnoho dalších problémů, kdy potřebuje pomoc při hygieně i oblékání.
Klient měl sjednané pojištění trvalých následků úrazu se čtyřnásobnou progresí ve variantě:
od 0,5 % tělesného poškození na pojistnou částku 400 000 Kč.
od 10 % tělesného poškození na pojistnou částku 600 000 Kč.
Celkem jsme z pojištění trvalých následků vyplatili 3 600 000 Kč.
Také u něj jsme nejdříve jsme zjišťovali možnosti léčby.
Dá se nějak lékařsky ovlivnit k lepšímu stav klienta po takovém úrazu? Existuje nějaká terapie, která by snížila rozsah poškození míchy, resp. měla nějaké regenerační účinky?
Lékaři doporučili tyto postupy:
- léčbu na spinální jednotce – v ČR existují čtyři (Praha, Liberec, Brno, Ostrava) a jsou specializované na komplexní péči pacientům s poškozením míchy, poté rehabilitační spinální jednotky při rehabilitačních ústavech (např. Kladruby, Hrabyně, Košumberk),
- experimentální léčbu, jako např. epidurální elektrickou stimulaci míchy, při které stimulátory k ovládání svalů paží a nohou umožní lidem s poraněním míchy stát, chodit, dosáhnout a chytit se; dále trénink robotické chůze ke znovuzískání chůze po poranění míchy,
- případně využití kmenových buněk (je zatím stále ve fázi výzkumu), podpůrnou péči psychologa a psychiatra.
Vše je nutné indikovat s ohledem na schopnosti pacienta s kognitivním postižením.
U obou klientů jsme kromě konzultace s lékaři zjišťovali i možnosti, které mají k usnadnění dalšího života s výrazným pohybovým i kognitivním postižením. Sociální pracovníci v obou případech doporučili podobné postupy:
- Zažádat si o příspěvek na péči, který jim umožní platit si pečovatelku docházející k nim domů, případně nahradí příjem rodinného příslušníka, který by tuto péči zastával sám.
- Požádat ošetřujícího lékaře o předepsání kompenzačních pomůcek (pak je hradí zdravotní pojišťovna).
- Podat u místního úřadu práce žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku (jako je schodolez, úpravy bytu, vozu).
- Podle finanční situace případně zažádat i o příspěvek na bydlení nebo o příspěvky na školní pomůcky dětí.
- Zažádat o průkaz osoby se zdravotním postižením a dávku na mobilitu – také u úřadu práce.
- S průkazem lze pak na sociálním odboru obecního úřadu žádat o parkovací průkaz umožňující parkování na místech pro invalidy a také o parkovací místo u odboru dopravy obce s rozšířenou působností.
Pokud by klient chtěl získat příspěvek na něco, co pojišťovna ani stát nehradí, může využít pomoc některé z nadací, které vypíšou sbírku apod. (například Nadace ADRA, Konto Bariéry).
V případě, že nejde vyřešit bezbariérovost bytu, lze požádat o byt zvláštního určení či sociální byt, kde by byla již bezbariérovost řešena. Protože neexistuje zákon o sociálním bydlení, řeší tyto situace každá obec dle svého uvážení a je potřeba informace získat přímo v místě bydliště.
Pokud to zdravotní stav klientů v budoucnosti dovolí, lze při všech stupních invalidity vykonávat pracovní činnost (klidně jen například na dvě hodiny denně, týdně, …) a pobírání invalidního důchodu tím nebude nijak ohroženo.