Ptali jsme se expertů, jak to udělat, abychom se přinutili běhat pravidelně, a to i tehdy, když se nám zrovna nechce a venku to také není žádná hitparáda. Potěšilo nás, když jsme se od nich dozvěděli, že to jde i bez desítek kilometrů týdně a intenzity hraničící s infarktovými stavy.
Nižší intenzita + konzistence = více radosti
Lepší než se jednou za měsíc zbláznit, uběhnout dvacet kilometrů a druhý den se nehnout, je běhat pravidelně v menších dávkách. Podle odborníků je jedním z nejčastějších problémů, proč pověsíme běžecké boty na hřebík, že běháme moc. Moc rychle nebo moc často a nejhůř obojí. Zároveň roste riziko zranění i o několik desítek procent. Řešením je tzv. zone 2 training (trénink v zóně 2), což je běh v rozmezí 60 až 70 % maximální tepové frekvence. Při tomto tempu bychom měli být schopní spolu konverzovat a pravděpodobně nám napoprvé bude připadat hrozivě pomalé.
Jenže právě takový běh zkracuje dobu potřebnou na regeneraci. Místo toho, abychom se úplně odrovnali, se jen mírně unavíme a za den až dva můžeme jít znovu na věc. Pomalý běh může mít navíc srovnatelné výsledky s tím rychlejším, protože prodlužuje naši aerobní a kardiovaskulární vytrvalost téměř stejně jako častý a intenzivní běh. Jen je větší pravděpodobnost, že u něj vydržíme.
Zkušený trenér radí, jak běhat v zimě
- Nemáte-li běžecké boty s hřeby nebo nesmeky, je dobré na namrzlém a kluzkém terénu prudce nezrychlovat ani nezpomalovat. Prostě běžet konstantní rychlostí jako když jedete v zimě autem.
- Nepodlehněte obecně rozšířenému mýtu, že v zimě se člověk tolik nepotí, takže nemusí pít. I v zimě je potřeba doplňovat tekutiny. Ideálně teplými nápoji nebo čistým vývarem, který nejen zahřeje a zavodní ale také jím doplníte minerály.
- Oblékejte se tak, abyste před tím, než vyběhnete, pociťovali mírný chlad. Rozbíhejte se zvolna a celou dobu držte konstantní tempo běhu. Generujete tím dostatek vnitřní energie a nepromrznete.
- Po běhu nezůstávejte venku, co nejrychleji se osprchujte a převlečte do suchého. Na závěr běhu (posledních 5 minut) zvolněte, abyste trošku vychladli a po osprchování se již nepotili.
Ochránit se před nečasem
Představme si, že jsme při běhu úplně svobodní. Nemusíme řešit venkovní teplotu a srážky, prostě vyběhneme a o počasí se nestaráme. S kvalitním a dobře navrstveným oblečením to nemusí být jen zbožné přání. Začneme základní vrstvou, která odvede pot od těla, následuje izolační vrstva, která nás udrží v teple, a vše zakončíme vnější vrstvou, která nás ochrání před větrem a deštěm. A samozřejmě nezapomínáme na kvalitní běžecké boty, které nám poskytnou potřebnou stabilitu i v kluzkém terénu.
Každý výběh se počítá
Možná to na začátku v kolotoči práce–rodina–koníčky půjde trochu ztuha. I dvacetiminutovka před snídaní nám však přinese radost a užitek a vyhneme se výčitkám, že jsme dneska vynechali. Když budeme zkoumat pružnost našeho diáře, možná zjistíme, že trénink vtěsnáme do obědové pauzy nebo si zvykneme běhat do práce či z práce. S trochou kreativity určitě najdeme možnosti, jak si z běhu udělat životní styl i v dnešní hektické a zrychlené době.
Top 5 nejlepších běžeckých aplikací do mobilu nebo chytrých hodinek
-
Map my Run by Under Armour
-
Nike Run club
-
Runkeeper
-
Runtastic
-
Sportstracker
* Všechny stáhnete na Google Play i v App Store.
Nejlepší běžecké boty roku 2023
Sportovní blog Sportovna představil seznam nejlepších bot na silnici i do terénu.
Sdílejte článek: