V našich krajích dlouho panovala představa, že se nordic walking hodí hlavně pro seniory nebo lidi po úrazu, kteří se při chůzi neobejdou bez opory. Ve skutečnosti se této činnosti může věnovat úplně každý a na každého také bude mít příznivé účinky. Zpevňuje například svaly v horní části těla a uvolňuje napětí v zádových oblastech. Také zvyšuje pohyblivost páteře a oproti běžné chůzi méně zatěžuje klouby. V kombinaci s hůlkami při chůzi zapojujeme devadesát procent svalů v těle a spálíme až o šedesát procent více energie než bez nich.
První byli závodníci na lyžích
Než se nordic walking dostal do povědomí veřejnosti, prošel celkem zajímavou historií. Nejprve sloužil jako součást letní přípravy závodních běžců na lyžích především při tréninku v horách. V devadesátých letech minulého století se o něj začali zajímat vědci, kteří potvrdili jeho pozitivní účinky na lidský organismus. První hole na nordic walking určené turistům se objevily na trhu v roce 1997 a o deset let později si to už s nimi v Evropě vykračovalo přes tři miliony lidí. K nám se tento sport dostal až v roce 2004, kdy zde byla založena pobočka oficiální světové organizace pro nordic walking.
Vybrat správné hole
Výhodou tohoto sportu je, že ho lze provozovat téměř za každého počasí a kromě počáteční investice do výbavy i s minimálními náklady. Žádné speciální boty nejsou potřeba, nejlépe nám stejně poslouží normální tenisky na běhání. Hole stojí od několika stovek po několik málo tisíc korun, jen bychom si měli dát pozor, abychom si je nespletli s trekovými. Ty jsou určeny do drsnějších horských terénů s neustálým stoupáním a klesáním. Poznají se podle toho, že mají u držadla poutko a většinou jsou nastavitelné. Hole na nordic walking jsou místo poutka opatřeny speciální rukavičkou, bývají také mnohem lehčí než jejich horské příbuzné. Další rozdíl spočívá v hrotu, ten trekový bývá tupý, zatímco ten na nordic walking se ostře zabodává do země. S výběrem holí dobře poradí třeba na stránkách Škola chůze.
S instruktorem po boku
Chůze s holemi není složitá. Jestliže však chceme využít všechny její přínosy a opravdu provětrat 90 % svalů v těle, je lepší začít se zkušeným instruktorem. Naučíme se tak chodit správně a nezafixujeme si zlozvyky, jichž bychom se později těžce zbavovali. Zábavné jsou třeba skupinové pochody s průvodcem, kde poznáme novou partu lidí a užijeme si nové zážitky. Introvertnější povahy si samozřejmě mohou domluvit individuální lekce.
Jak na nordic walking poradí třeba toto video na YouTube kanále Fakultní nemocnice Olomouc:
Stezka Kooperativy na Ještědu
Vyzkoušet nordic walking můžete třeba na Kooperativa – nordic walk stezce. Vede nádhernou přírodou ještědského hřebene a je značená přehlednými informačními cedulemi, takže se tu neztratíte.
Sdílejte článek: