Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Kooperativa
|Společenská odpovědnost|Tiskové zprávy

Bezpečně na dovolenou

Každoročně vyrážejí miliony Čechů po vlastní ose strávit alespoň část své dovolené do zahraničí. Jak takový zahraniční pobyt prožít bezpečně a pohodově? Platforma VIZE 0 společně s Českou kanceláří pojistitelů a Global Assistance připravily pro české motoristy souhrn potřebných informací, které byly představeny na tiskové konferenci 19. června 2023 v centrále Kooperativy. Najdete je také na www.platformavize0.cz v sekci témat – Cesta autem do zahraničí.

DSC_7329_ok-20230626-152017.jpg

Všichni, kdo vyrážejí na zahraniční letní dovolenou, se těší na prožití příjemných dnů. Bohužel se však při cestě do příslušného cíle mohou objevit nečekané problémy. Kdo se na cestu i pobyt náležitě připraví, výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že dovolená proběhne podle jeho představ.

„V rámci škod z povinného ručení evidujeme v zahraničí za rok 2022 celkem 7 028 nehod, což je 3,7 % všech škod včetně těch na českém území,“ říká Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů a dále radí: „Před cestou do zahraničí si zkontrolujte, jestli máte vytištěnou tzv. zelenou kartu, která prokazuje, že máte v pořádku povinné ručení na vozidlo. V digitální podobě ji budete moci mít na cesty mimo ČR až v roce 2025. Navíc v případě nehody na ní naleznete potřebné telefonní číslo na asistenční služby.“

Před cestou autem do zahraničí vždy doporučujeme zkontrolovat technický stav vozidla, zejména kola a kapaliny. „Dále je vhodné zkontrolovat povinnou výbavu vozidla, vybavit se dostatečným množstvím reflexních vest (v závislosti na počtu cestujících) a předem se informovat o platné legislativě v oblasti provozu na pozemních komunikacích v zahraničí. Každý, kdo jede autem do zahraničí, by si před cestou také měl zkontrolovat parametry pojistné smlouvy a měl by si zajistit kvalitní asistenční služby s odpovídajícími parametry a finančními limity. Finanční náklady na zajištění například odtahu v zahraničí jsou totiž několikanásobně vyšší než v České republice,“ upozorňuje Aleš Marcol ze společnosti Global Assistance. Uvedená společnost se ročně postará o několik tisíc řidičů, kteří potřebují pomoc v zahraničí. 

Je třeba pečlivě naplánovat, kudy a kdy vyrazíme do cílové destinace. Počítejme s možnými dopravními komplikacemi. V náležité kondici musí být náš automobil. A samozřejmě též řidič. Nesnažme se jet tzv. na jeden zátah. Unavený řidič je velmi nebezpečný, riziko zavinění nehody mnohonásobně vzrůstá. V časovém předstihu zkontrolujme platnost všech potřebných dokladů. Dobré je vědět i to, co a za kolik budeme v zahraničí tankovat. Rozhodně se vyplatí seznámit se i s výší a také způsobem úhrady poplatků za používání dálnic, některých tunelů či mostů. Buďme připraveni i na možnost závažnější poruchy vozidla, zdravotní komplikace někoho z cestujících a také na možnou dopravní nehodu. V takovém případě se po celé Evropské unii dovoláme policistům, zdravotníkům i hasičům na jednotném telefonním čísle 112.

„Obecně pak v případě jednání s dopravními policisty zachovejme chladnou hlavu. Rozhodně se vyvarujme jakýchkoliv invektiv či dalšího nevhodného chování. V řadě států za to hrozí přísné tresty. A pozor také na agresivitu vůči ostatním účastníkům silničního provozu. Zahraniční policisté si takového jednání pozorně všímají a nekompromisně je trestají,“ upozorňuje Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Motoristé v tomto čase často hledají na různých webových portálech, kde najít relevantní informace k jejich cestám do zahraničí. „Pokud je najdou, tak si u nás ověřují, zda jsou pravdivé, protože často je možné dohledat i protichůdné informace,“ uvádí Libor Budina z Platformy VIZE 0. Typicky nejčastěji se jedná například o to, zda je povinný hasičský přístroj u osobního vozidla v Polsku. Ten je sice povinný pro registrovaná vozidla v Polsku, ale pro ty zahraniční neplatí díky Vídeňské úmluvě, jelikož se jedná o výbavu vozidla nikoliv řidiče. Dále se jedná o elektronické dálniční známky v Rakousku zakoupené on-line. Rozšířila se polopravda, že i krátkodobá elektronická dálniční známka platí až od 18. dne od zakoupení. Nicméně toto pravidlo platí pouze u ročních dálničních známek při zakoupení soukromým spotřebitelem. Další dotazy se týkají emisních plaket, přepravy domácích mazlíčků, třetí registrační značky na nosiče kol a také řízení skútru do 125 cm s automatickou převodovkou.

Společná rodinná dovolená je nesporně i náročnou emoční událostí, kdy se mění fungování celého rodinného systému. Celkově dochází ke zvýšení stresové zátěže. To může vést k emočnímu diskomfortu, který se projeví v náladě celé rodiny. „Pokud se začne blbá nálada blížit ke kritické hranici, raději si udělejte pauzu, oddychněte si, usmějte se na sebe – a slibte si, že takto to bude po celou dovolenou. A proč vlastně ne? Prožíváme přece jedny z nejkrásnějších dní roku, tak proč si to pořádně neužít,“ radí Lenka Čermáková, akreditovaná dopravní psycholožka.