Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Kooperativa
|Zdraví

Jak podpořit imunitu na podzim?

Co je vlastně imunita? Imunita je schopnost těla rozpoznávat patogeny, bránit jejich vniknutí do organismu a zajišťovat jejich likvidaci.

brooke-lark-nTZOILVZuOg-unsplash-20220906-150400.jpg

Patogeny jsou cizorodé látky, jejichž invazi jsme vystaveni každý den, způsobují nejrůznější nemoci, nejčastěji se jedná o bakterie a viry.

S příchodem podzimu se zvyšuje riziko bakteriálních i virových onemocnění. Ať už se jedná o infekce močových cest, rýmu, kašel, záněty horních cest dýchacích, angínu, nebo všem známou chřipku. Chladné podzimní počasí je právě pro různé patogeny ideální, jejich šíření nahrává například nástup dětí do školek a škol, častější pobyt v uzavřených prostorách nebo méně slunečního svitu.

Prevence je nejlepší způsob, jak se v podzimním období chránit před nejrůznějšími nemocemi či infekcemi.

  • Doplňte vitamíny a antioxidanty

Buňky imunitního systému vyžadují velké množství potravin bohatých na antioxidanty a vitamíny: v jídelníčku by neměly chybět například brambory, kysané zelí, čerstvá zelenina a ovoce. Tyto potraviny obsahují velké množství vitamínu C, antioxidantů a karotenoidů (barevná zelenina a ovoce).

Minerály zinek a selen jsou také důležité pro imunitní systém, najdete je například v oříškách, semínkách nebo některých druzích masa.

  • Dopřejte si pobyt na sluníčku.

Pouhých 10 až 15 minut pobytu na sluníčku každý den vám nejen zlepší náladu, ale poskytne i dostatek vitaminu D, důležitého vitamínu pro podporu imunity.

Nízká hladina vitamínu D může být rizikovým faktorem pro oslabenou imunitu. Pokud jste často nemocní, nechte si zkontrolovat hladinu „déčka”, dopřejte si pobyt na slunci nebo doplňte vitamín D ve formě doplňku stravy.

  • Dostatečný a nerušený spánek

Kvalita a délka spánku má zásadní vliv na imunitní odolnost. Nedostatečný spánek (spánková deprivace) je spojován s oslabenou imunitou, s tím souvisí i častější infekce nebo záněty.

  • Omezte pití alkoholu

Alkohol má negativní účinky na většinu našich buněk, včetně těch imunitních.

  • Vyhněte se stresu

Chronický, nezvládnutý stres zvyšuje uvolňování zánětlivých cytokinů. Pokud jste vystaveni dlouhodobému stresu, zvyšuje se riziko vzniku zánětu.

Zkuste cvičení, která pomohou zvládat stres, nebo se obraťte na odborníky, kteří vám pomohou.

  • Pravidelně cvičte

Nejpřirozenějším pohybem pro podporu imunity je chůze venku nebo turistika. Pobyt venku vám zlepší náladu a pomůže odbourat nahromaděný stres.