Migrace a optimalizace datových center Kooperativy je hotová
Byla to pěkně dlouhá cesta. Na jejím začátku stála pečlivá analýza současného stavu IT prostředí a potřeb, které jsme museli naplnit. Z analýzy vyrostla strategie, která řešila osud stávajících datových center Kooperativy i potřebné nové technologie k nasazení. Pak přišly stovky stran dokumentace s popisem požadavků a technických řešení, smršť výběrových řízení, čekání na dodávky HW a poté nespočet hodin při nasazování a ladění nových technologií, které zakončily náročné testy.
Autor
Tomáš Říha, vedoucí IT Operations v Kooperativě
Další kapitolou byla příprava provozovaných aplikací a služeb na migraci a zjištění potřebných závislostí. Samotná migrace znamenala sérii fyzických migračních akcí s desítkami přepravních boxů, kilometry datových kabelů, tisíce zapojených portů, ale především mnoho nocí a víkendů při převodu aplikačního provozu na moderní softwarově definovanou IT infrastrukturu v nových DC. Na konci téhle štreky dnes stojí tři datová centra Kooperativy – dvě sídlí na nových adresách, ve špičkově vybavených housingových centrech, a díky zásadně zmodernizované IT infrastruktuře přinášejí spoustu příležitostí pro další rozvoj a modernizaci naší práce.
Datové centrum (DC) je objekt, ve kterém najdete výpočetní servery, disková úložiště, komunikační a bezpečnostní technologie, které dohromady tvoří propracovaný systém umožňující provoz informačních systémů firem. DC musí zajistit maximální dostupnost a zároveň bezpečnost a ochranu dat. Každá větší firma má taková DC minimálně 2. Kooperativa jich měla díky historickému vývoji 6. Nacházely se v prostorách, které přestaly vyhovovat zvyšujícím se technologickým nárokům, úrovní poskytované dostupnosti, bezpečnosti a energetické efektivnosti.
Ukázka jedné z migračních akcí
3 roky, 3 datová centra
Abychom znovu získali vyhovující podmínky, spustili jsme téměř před 3 lety projekt Redesign DC. Cílem bylo optimalizovat počet DC, dokončit konsolidaci infrastruktury, která byla historicky roztříštěna do řady lokalit, ale především zajistit flexibilní a výkonnou IT infrastrukturu, která dokáže flexibilně a efektivně reagovat na nově přicházející business požadavky. To nejdůležitější je dnes úspěšně za námi!
Migrační koncert napříč týmy
Redesign DC vyžadoval dlouhodobou koordinovanou akci týmů IT Kooperativy, AIS Servis, aplikačních správců, externích dodavatelů a dalších zúčastněných stran. Důležitou roli ve vedení projektu a organizaci celé migrace hrála externí společnost IT4F s.r.o. Spolupráce s týmem Josefa Duška a koordinace činností byly klíčové pro dosažení hladkého průběhu celé migrace.
Některé migrační akce si vyžádaly součinnost až 200 expertů! Musím hrdě konstatovat, že to byl migrační koncert a já si nesmírně cením nasazení, profesionality a pečlivosti všech zapojených.
Díky nim byl průběh migrace bezchybný a dopad na naše obchodní aktivity minimální možný. Dokonce se nám podařilo zrychlit řadu migračních akcí proti původnímu plánu. Horká fáze migrace tisíců serverů a dalších služeb, množství HW i linek z původních šesti DC trvala pouhé 4 měsíce, během kterých proběhlo přibližně 33 migračních akcí. Zahrnovaly migraci aplikačního provozu i fyzického HW.
„Pro migraci virtuálních serverů jsme masivně využívali nástroj VMware HCX, který zajistil předreplikaci dat VM a následně plně automatizoval přesun serverů z původních datových center do nového prostředí včetně síťové virtualizační vrstvy NSX. Díky tomu jsme byli schopni migrovat stovky serverů současně. Během doslova pár hodin jsme tak mohli provést migraci serverů včetně všech potřebných aplikačních testů. Řada migrací tak mohla proběhnout v nočních hodinách běžných pracovních dnů,“ vysvětluje Jan Vyvážil, vedoucí odboru virtualizace, compute & storage.
Co nám dokončení migrace do této chvíle přineslo
Nová primární a sekundární DC Kooperativy dnes sídlí v Praze a zajišťují provoz všech našich aplikací. Třetí DC najdete v Pardubicích a slouží k řešení nestandardních situací a k uložení dat. Optimalizace celé IT infrastruktury a provozu našich DC už přináší (a ještě přinese) řadu výhod, zejména:
Migrace v číslech
Abyste si dokázali představit, co takový přesun DC obnáší, máme pro vás pár čísel.
Migrační akce během migračního procesu: 33 Nákladní auta použitá pro převoz HW: 12 Přepravní boxy pro převoz HW: 98 Hodnota převáženého HW: 500+ mil Kč Hodnota nově pořizovaného HW: stovky mil Kč. Migrované virtuální servery: 2 300+ |
Migrované další služby: 1000+ Zapojené porty HW zařízení: 3 300 Použité napájecí kabely: 1 200 Použité datové kabely: 5 500 Zapojené konektory: 11 000 Instalované a dokumentované LAN a SAN porty: 5 400 Počet stran dokumentace: 1 100+ |
Co nás čeká dál?
Dokončili jsme důležitou fázi modernizace IT společností skupiny VIG ČR. V projektu Redesign DC nás ale čekají další kroky. Například zavedení DR procesů (disaster recovery proces) tak, aby naplno využily možností nových DC, standardizace poskytovaných IT služeb, ale také vyklizení prostor původních serveroven v kancelářských budovách, kde mohou vzniknout nová pracovní místa nebo zasedačky.
Věřím, že vše půjde stejně hladce a kolegové napříč týmy budou stejně skvělí, jako dosud. Jejich práce na tomto projektu má totiž dlouhodobý pozitivní dopad na bezpečné a stabilní fungování celé naší společnosti.