100 tisíc smluv elektronicky
Vlastnoruční digitální podpis smluv v Kooperativě již využívá většina obchodních míst
V minulém týdnu Kooperativa dosáhla významné mety, pomocí vlastnoručního digitálního podpisu její poradci sjednali již 100 tisíc smluv. Nejvíce, přes 34 tisíc smluv klienti digitálně podepsali v rámci cestovního pojištění, v povinném ručení využili klienti digitální podpis u 30 tisíc smluv.
Překvapivě nejpokrokovější jsou klienti na severní Moravě, kteří pomocí digitálního podpisu podepsali téměř 14 tisíc smluv, naopak nejmenší zájem o nové technologie Kooperativa zaznamenala v západních Čechách, kde klienti digitálně podepsali 5 tisíc smluv.
„Zaznamenali jsme velmi pozitivní ohlasy, jednoduchost podpisu smlouvy pomocí digitálního zařízení oceňují nejen mladší klienti. Vyhovuje jim zejména rychlost i to, že si neodnášejí desítky listů papíru, ale všechny potřebné dokumenty jim přijdou v elektronické podobě pomocí e-mailu,“ hodnotí zkušenosti s novou technologií Jindřich Skrip, vedoucí projektu biometrického podpisu v Kooperativě.
První smlouvy podepsané pomocí vlastnoručního digitálního podpisu Kooperativa sjednala v rámci pilotního projektu v listopadu 2014. V roce 2015 postupně vybavila zařízením pro digitální podpis prakticky všechny obchodní místa. V rámci interní sítě pojišťovacích poradců pak Kooperativa registruje 40% podíl smluv podepsaných pomocí vlastnoručního digitálního podpisu.
Kooperativa používá řešení Signosoft, které pro skupinu VIG ČR realizuje společnost Pražská softwarová. Tuto technologii používá v ČR například telekomunikační operátor O2. Evropská i česká legislativa je s dynamickým biometrickým podpisem plně v souladu. Vyhovuje i uchování jeho důležitých charakteristik. „Zkoumaný podpis můžeme i s odstupem času přehrát jako zpomalený film. To je velmi užitečná funkce pro hodnocení posloupnosti psacích tahů, pro hodnocení směru a rychlosti psacího pohybu. V tomto ohledu poskytují biometrické podpisy více spolehlivých informací pro zkoumání pravosti, než klasické podpisy psané na papír, u kterých bývá obtížné takové informace spolehlivě zjistit,“ představuje vysoké bezpečnostní standardy Jindřich Skrip.