Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Objevily se falešné e-maily z adresy info@kooperatlva-cz.site a dalších podvodných domén (např. "team@koop-pojšťovna.site" apod.) s výzvou k platbě. Tyto zprávy nejsou od Kooperativy – jedná se o phishingový útok. Pokud jste takový e-mail obdrželi, na nic neklikejte a zprávu smažte. V případě, že jste na uvedený e-mail již reagovali zadáním Vaších platebních údajů, doporučujeme neprodleně provést jejich dočasnou blokaci u Vašeho poskytovatele platebních služeb.

Kooperativa
|Tiskové zprávy

U Kooperativy rostly pojistné podvody zejména v pojištění majetku

V roce 2013 tým specialistů v Kooperativě prověřoval celkem 2200 podezřelých případů. Z tohoto počtu bylo v cca 1300 případech prokázáno podezření na pojistný podvod. Uchráněná hodnota tak dosáhla výše 250 milionů Kč, což představuje 25% nárůst. V roce 2012 to bylo 900 případů a uchráněná hodnota dosáhla výše 200 milionů Kč.  
 
Největší výskyt pojistných podvodů je již tradičně v Praze a příhraničních oblastech (severní Morava, Mostecko, Ústecko). K nejméně problematickým regionům z pohledu pojistných podvodů patří jižní a východní Čechy. 
 
Oproti předchozím letům, kdy pojistným podvodům dominovaly podvody u pojištění motorových vozidel, přibývá podvodných jednání v oblasti pojištění majetku a odpovědnosti za škody; jedná se přibližně o stejný počet případů. Nejčastěji jsou prověřovány případy úmyslně vyvolaných požárů, a to jak u soukromých osob, tak podnikatelů. Fingovaným požárem se mnohdy lidé snaží vyřešit svízelnou finanční situaci. 
 
„Setkali jsme se případem, kdy náš klient za pomocí benzínu zapálil svůj bytový dům. Přestože se snažil vyvolat dojem, že oheň založil neznámý pachatel, neprozřetelně zajistil při odchodu domu dveře tak důkladně, že se do něj nemohli dostat ani příslušnicí hasičského záchranného sboru při následném zásahu. Když se pak vnitřním šetřením detektiva pojišťovny podařilo zjistit, že pojištěný den před požárem nemovitosti natankoval u jedné z nedalekých benzínových pump (od místa bydliště) do kanystru větší množství benzínu, musel s pravdou ven. Obdrželi jsme od něj písemné doznání, že dům úmyslně zapálil sám. A to z důvodu, že mu dali výpověď všichni nájemníci,“ představuje typický případ JUDr. Karel Hromada, ředitel Úseku interního auditu v pojišťovně Kooperativa. 
 
Zajímavý byl i případ vloupání do prodejny podlahových krytin a koupelnových doplňků. Odcizeno mělo být zboží v hodnotě cca 4 milionů Kč. „Zjistili jsme ale, že od spuštění poplachu na PCO do příjezdu hlídací služby na místo činu uplynulo jen 7 minut. Za tu dobu se mělo ztratit zboží, se kterým je nutno i za ideálních podmínek manipulovat se zvýšenou námahou, a které by se jen stěží vešlo návěs kamionu. Navíc bylo údajně vyneseno malým okénkem o rozměrech cca 40 x 50 cm. Následně vyšlo najevo, že se zaměstnanci pojištěného snažili fingovanou loupeží zakrýt schodek na zásobách,“ doplňuje Karel Hromada.      
 
Nemálo případů bylo prověřováno i souvislosti s červnovými záplavami. Zde jsme zaznamenali především případy škod, které nevznikly v souvislosti s povodněmi.