Psychická onemocnění
I když výskyt duševních onemocnění každoročně roste, je stále tabuizován a část nemocných si z důvodu studu neřekne o odbornou pomoc.
V České republice onemocní duševní chorobou více než pětina obyvatel ročně. Mezi nejčastější duševní poruchy patří neurózy a úzkosti. Následují poruchy nálad a zhruba čtyři procenta osob zažijí těžkou depresi. Od roku 2020 se nárůst počtu pacientů ještě výrazněji zvýšil, a to včetně mladých lidí a dětí.
Vliv na duševní onemocnění má způsob výchovy, mezilidské vztahy, existenční starosti, mimořádné životní události v podobě ztráty blízkého apod. Některé duševní nemoci mohou mít genetický základ, jiné mohou vzniknout jako následek úrazu či traumatu nebo mohou být způsobeny dlouhodobým stresem či návykovými látkami.
V dnešní uspěchané době, kdy zažíváme každodenní tlak na výkon, úspěch nebo výborné společenské postavení, není divu, že většina z nás žije v permanentním stresu. Dlouhodobý stres a vypětí můžou vyústit ve stav tzv. vyhoření, poruchy spánku, sociální fobii, ale může se projevit i jako fyzické onemocnění.
Pokud jsme schopni identifikovat, co nás stresuje, je dobré spouštěče stresu, tzv. stresory, minimalizovat, najít si čas na duševní hygienu, věnovat se svým koníčkům, dopřát si kvalitní spánek, vyčlenit si čas na fyzické aktivity, zdravě se stravovat a provozovat činnosti, které nám dělají radost. Pokud míváme často poruchy nálad, schází nám energie k běžným každodenním činnostem, zažíváme mimořádně náročné životní období, máme poruchy spánku, je zcela na místě vyhledat odbornou pomoc v podobě psychologa či psychiatra. Rozhodně není vhodné zahánět stres alkoholem nebo jídlem. Odborník dokáže náš duševní stav zhodnotit a případně předejít závažnějším komplikacím.
Každý z nás by měl vnímat své pocity, pečovat o své tělo i duši a vnímat varovné signály vyčerpání. A pokud se vážnému duševnímu onemocnění předejít nepodaří, je tu pro vás životní pojištění FLEXI.