Výsledky grantového řízení | Terapeutické služby pro nízkoprahová zařízení
Nadace Kooperativy podpořila v grantovém řízení terapeutické služby v nízkoprahových zařízeních pro děti a mládež částkou 1,4 milionu korun
Nadace Kooperativy vypsala v roce 2023 ve spolupráci s Českou asociací streetwork grantové řízení na téma terapeutických služeb pro Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež.
V České republice je dlouhodobý nedostatek odborných pracovníků v oblasti duševního zdraví dětí a jeho prevence. Nadace pojišťovny Kooperativa proto ve spolupráci s Českou asociací streetwork podpořila prostřednictvím grantového řízení psychoterapeutické služby pro klienty 21 nízkoprahových zařízeních pro děti a mládež na různých místech republiky. Sociální pracovníci v těchto zařízeních totiž poskytují služby dětem a mladistvým, u kterých je někdy potřeba další psychoterapeutické podpory.
Na řadu dětí a dospívajících v posledních měsících dopadá složitá socioekonomické situace v rodinách. Mnozí z nich se dodnes těžko vyrovnávají s dlouhodobým přerušením sociálních vazeb během pandemie koronaviru. Nedostatek psychiatrů a psychologů pro děti a mladistvé v České republice tyto psychické potíže ještě prohlubuje a prodlužuje.
„Jsme proto velmi rádi, že se Nadace Kooperativy rozhodla reagovat na zhoršující se situaci a že pro oblast své podpory vybrali právě klienty a klientky nízkoprahových zařízení,“ vyslovuje své poděkování nadaci Martina Zikmundová, ředitelka České asociace streetwork.
„Prevence a podpora duševního zdraví je tématem našeho zájmu dlouhodobě. Vnímáme kritický nedostatek odborné pomoci pro děti. Vypsáním grantu chceme pomoci těm, pro které jsou často služby terapeutů nedostupné,“ vysvětluje Milan Medek, ředitel Nadace Kooperativy.
Finanční příspěvky z grantového řízení, které směřují do celkem 21 nízkoprahových zařízení po celé republice, umožní zajistit mladým klientům v dostatečné míře odbornou psychoterapeutickou péči. Zařízení mohou pro tuto oblast zajistit interního terapeuta nebo pro pravidelnou spolupráci využívat externisty. „Zkušenost řady nízkoprahových zařízení ukazuje, že v jejich regionech sice působí psychoterapeuti, mnoha z nich však zdravotní pojišťovny neproplácí jejich úkony. Prostředky z grantu nyní umožní nízkoprahovým klubům využívat pro své klienty i podporu od těch terapeutů a psychologů, kteří smlouvy se zdravotními pojišťovnami nemají,“ vysvětluje Martina Zikmundová. Musí však vždy jít o psychoterapeuty, kteří mají ukončený dlouhodobý sebezkušenostní psychoterapeutický výcvik, a zkušenost z práce s dětmi.
Uspěly kluby z Prahy, Příbrami, Karviné a dalších měst.
Jedním z podpořených klubů bylo NZDM Pacifik provozované na Praze 14 Komunitním centrem Motýlek. To díky prostředkům z grantu rozšířilo svůj tým o dětského psychologa. "V posledních letech pozorujeme velký nárůst psychických problémů u sociálně znevýhodněných dětí a dospívajících, které nemají bezpečné a podpůrné rodinné zázemí. Potřeby, které tyto děti mají, bohužel již přesahují možnosti psychosociální podpory, kterou jim poskytují sociální pracovníci našeho nízkoprahového klubu," uvedli v žádosti o podporu zástupci centra.
Mezi dalšími nízkoprahovými kluby, které uspěly s žádostí o podporu terapeutických služeb byly například kluby organizace PREVENT 99 provozované v Blatné a Vodňanech, karvinský klub Online provozovaný Slezskou diakonií, jihomoravské kluby Diecézní charity Brno z Jihlavy, Tišnova a Znojma nebo NZDM Bedna Příbram a NZDM Pixla Plzeň provozované organizací Ponton, z.s. Jako častá témata, která se svými klienty řeší kluby uváděly úzkosti, stres, deprese, sebepoškozování, nárůst agresivního chování mezi dospívajícími, nestabilní rodinné prostředí, násilí ze strany rodičů i mezi nimi nebo různé druhy závislostí.
Současná situace
Dle organizace Nevypusť Duši se odhaduje, že až 60 % mladistvých s depresivní poruchou a až 80 % mladistvých s úzkostnou poruchou se nedostane včasné pomoci. Mladí lidé často řeší své problémy sebepoškozováním nebo sebevraždou. Ve věku 15-19 let je v ČR hospitalizováno pro úmyslné sebepoškození nejvíce lidí ze všech věkových skupin. Sebevražda je druhou nejčastější příčinou úmrtí mezi mladými lidmi. Čekací lhůty na odbornou pomoc jsou 4–6 měsíců a na celou Českou republiku je pouze 90 dětských klinických psychologů.
Výsledky grantového řízení naleznete na odkazu níže