Co dělat, když se chci pojistit na Slovensko?
I na Slovensku potřebujete cestovní pojištění. Cestovní pojištění KOLUMBUS kryje náklady na léčebné výlohy až do výše 10 milionů korun a zahrnuje i vysokohorskou turistiku do 3 000 m n. m., která je častým cílem cest na Slovensko.
Za výhodnou cenu si můžete sjednat úrazové pojištění, pojištění přerušení cesty nebo si pojistit věci umístěné ve stanu nebo přívěsu. Můžete si pojistit i nadstandardní asistenční služby ke svému autu, krátkodobě opuštěnou domácnost nebo rizikovější sporty.
Formulář sjednání cestovního pojištění vás provede krok za krokem všemi možnostmi.
Jaké osobní a cestovní doklady budete potřebovat na cestu na Slovensko?
Občanům České republiky stačí pro cestu na Slovensko, jakožto do členské země Evropské unie, platný průkaz totožnosti. Další informace o cestovních dokladech pro děti nebo pro případ cesty se zapůjčeným vozem najdete zde.
Cestujete autem?
Pokud cestujete na Slovensko autem, bude se vám hodit asistenční služba HOLIDAY. V případě poruchy či nehody vozu nebo nemožnosti řídit z důvodu úrazu či vážného onemocnění řidiče zajistíme následující pomoc:
- práci mechanika po dobu 1 hodiny zdarma
- ubytování pro řidiče i spolucestující (pokud je reálná šance opravy vozidla do 48 hodin)
- odtah vozidla do autoservisu (do vzdálenosti 50 km)
- odtah vozidla do místa bydliště nebo autoservisu v místě bydliště, a to do vzdálenosti 3 000 km (nepodaří-li se opravit vozidlo do 48 hodin)
- zapůjčení náhradního vozidla na 5 dní zdarma
- přeprava cestujících z místa výskytu nepojízdného vozidla do autoservisu nebo do místa ubytování, případně na nádraží nebo letiště do limitu 25 EUR
- zajištění náhradního řidiče na cestu zpět do místa bydliště
- telefonické tlumočení při jednání s policií nebo autoservisem
- zprostředkování finanční hotovosti v případě nouze do výše 1 000 EUR
- úschova nepojízdného vozidla na střeženém parkovišti až na 7 dní
Cestujete za turistikou?
Pokud cestujete na Slovensko za turistikou, nemusíte se speciálně připojišťovat. Vysokohorská turistika do 3 000 m n. m. je automaticky zahrnuta v ceně základního pojištění. Pokud se vydáte na via ferraty (do stupně C), sjíždět řeky na raftu (do 3. stupně obtížnosti) nebo chcete vyzkoušet například canyoning, je důležité myslet na připojištění aktivních sportů.
Co když ztratíte doklady?
Nevíte, na koho se obrátit, pokud ztratíte cestovní nebo osobní doklady? Navštivte Velvyslanectví České republiky v Bratislavě na Hviezdoslavově náměstí 8. Podrobné informace najdete na jejich webových stránkách pod tímto odkazem.
Kam volat, když bude nejhůř?
Pro občany České republiky, kteří se v Rakousku ocitnou v nouzi či ohrožení života, je zřízena nouzová telefonní linka: 0043-67684964615. Tuto linku využívejte ve večerních a nočních hodinách či o víkendech. V pracovní době (8:00 až 17:00) můžete od pondělí do pátku volat na telefonní linku Velvyslanectví ČR: 0043(01)89958111.
Bezpečnostní doporučení
Ministerstvo zahraničních věcí provozuje Dobrovolnou registraci občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD). Stačí se zaregistrovat, správně si nastavit e-mail či telefonní číslo a v případě ničivého tornáda či sociálních nepokojů přijde SMS. Díky této službě se vyhnete nepříjemným událostem, stejně jako v případě sjednání cestovního pojištění.
Tip
Někdy se to tak sejde, že si z dovolené přivezete kromě veselých vzpomínek i nějaký ten šrám. Zvažte proto sjednání úrazového pojištění.