Co dělat, když se chci pojistit do Chorvatska?
Oblíbená turistická destinace se pyšní téměř 2 000 kilometrů dlouhým pobřežím a více než sedmdesátkou ostrovů, kterou omývá blankytně modrá voda vyzývající ke koupání. Většina českých turistů jezdí do Chorvatska výhradně za letní dovolenou a pro tyto případy se nejvíce hodí naše jednorázové cestovní pojištění KOLUMBUS. Pokud se chystáte pouze na opalovačku k moři, pravděpodobně si vystačíte se základní variantou KLASIK. Když třeba šlápnete na ostrý kámen, léčebné výlohy vám pokryjeme až do výše 10 milionů Kč. V případě, že víte, že se do Chorvatska chystáte za organizovaným sportem nebo kvůli horské turistice, zvažte pojištění PLUS. U něj je horní hranice plnění až 100 milionů Kč.
Jaký doklad mi stačí k vycestování do Chorvatska?
Jelikož je tento stát členem EU již skoro deset let, stačí Vám k jeho návštěvě platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Rozhodnete-li se vycestovat do sousedního Srbska či Bosny a Hercegoviny, postačí Vám při kontrole také občanský průkaz a/nebo pas.
Cestujete autem?
Není tajemstvím, že se Češi rádi vydávají do Chorvatska svými osobními vozy. Tropické teploty mohou ovšem občas zkomplikovat nebo zcela znemožnit cestu, pokud se Vaše auto porouchá. V případě, že si k našemu cestovnímu pojištění KOLUMBUS pořídíte také asistenční službu HOLIDAY, nenecháme Vás napospas osudu na zahraniční dálnici. V ceně připojištění je nepřetržitý telefonický servis v češtině, příjezd a práce mechanika do 60 minut zdarma či odtah vozidla (do 50 km). Ani pokud se s někým ťuknete při pojíždění v koloně, nemusíte si dělat starosti. Postaráme se například i o telefonické tlumočení při jednání s policií nebo autoservisem.
Vodní aktivity
Stovky kilometrů vodní plochy lákají do Chorvatska nadšence plachtění, potápění ale i vodního lyžování. Klidný vítr a relativně malá vzdálenost mezi ostrovy jsou mimo jiné důvody, proč se do plachtění pouští i méně zkušení „námořníci“. Řízení lodě v Chorvatsku je však podmíněno vlastněním platného průkazu, anebo musí zařízení ovládat kapitán s potřebnou dokumentací. Potápění a vodní lyžování spadá do kategorie Aktivních sportů, které je potřeba si připojistit k našemu cestovnímu pojištění KOLUMBUS.
Extrémní sporty
Fandové čtyřkolek si v Chorvatsku také mohou užít pořádnou porci zábavy, jen by neměli zapomenout na vhodné připojištění. Čtyřkolky totiž stejně jako zmiňované vodní aktivity spadají mezi Aktivní sporty, jejichž krytí je vyjmuto z pojištění KOLUMBUS KLASIK i PLUS. Rafting je v pojištění chápán jako sport stejné kategorie, s podmínkou maximálně 3. stupně obtížnosti včetně s přiměřenou výstrojí a za účasti odborného instruktora. Chorvatsko má mnoho skalnatých hor, kde se dá vyzkoušet tzv. zipline, česky se mu říká lanový skluz. Osoba je připoutaná na kladce visící na ocelovém laně třeba nad kaňonem a gravitace se pak postará o tu správnou jízdu. Než se však do skluzu pustíte, ověřte si, zda se na něj a další adrenalinové sporty vztahuje naše pojištění, případně je nutné jej pojistit individuálně.
Kam se mám obrátit, pokud se vyskytne problém?
Kdykoliv můžete zavolat na naši asistenční linku (+420 266 799 779), která funguje sedm dní v týdnu. Naši operátoři Vám ochotně pomohou či poradí. V Záhřebu se nachází české velvyslanectví, jehož úřední hodiny jsou od 7:45 do 16:15. Mimo tyto časy je k dispozici nouzová linka (+385 916 121 533).
Je pro vstup do Chorvatska nutné očkování nebo test?
Vstup na území země není podmíněn prokázáním bezinfekčnosti. Obyvatelé všech států, včetně České republiky, jsou tedy osvobozeni od veškerých proticovidových opatření. Pro aktuální informace doporučujeme před vycestováním sledovat webové stránky Ministerstva zahraničích věcí ČR.
Bezpečnostní doporučení
Chorvatsko, stejně jako většina evropských zemí, spadá v mezinárodním srovnání do kategorie bezpečných států. Nehledě na to doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí dobrovolnou registraci v systému DROZD, aby Vás mohli na poskytnuté telefonní číslo informovat pracovníci ministerstva v případě živelní katastrofy či náhlému bezpečnostnímu ohrožení.