3. Opravdu musím být stále na příjmu?
Pravidelné nicnedělání a odpoutání se od práce je důležité, aby si odpočinulo tělo i hlava. Dlouhodobé přetěžování totiž může vést k nemoci nebo vyhoření. K oslabení organismu a tím pádem i k vyšší pravděpodobnosti onemocnění, vyšší únavě či zhoršení metabolismu vede také dlouhodobý stres, který vyvolává například neustálá kontrola pracovních e-mailů a pocit, že musíme být nonstop na příjmu. Mít možnost se od práce odstřihnout je tedy nezbytné pro naši celkovou fyzickou i psychickou pohodu.
🧠 Co to znamená pro mě:
Zvažte, jestli je opravdu nutné, abyste byli neustále na příjmu na všech firemních kanálech. Opravdu je potřeba mít je nainstalované ve svém soukromém telefonu nebo počítači (případně ty pracovní nosit s sebou domů) a být dostupný/á i během dovolené?
💡 Návody a tipy:
- Stanovte si a v rámci týmu jasně komunikujte, v jakou hodinu či dobu si přejete se odpojit (např. po pracovní době, na dovolené, v době oběda, na vzdělávání či kurzu).
- Dohodnuté offline hodiny či dny opravdu dodržujte a respektujte je také u kolegů a kolegyň, byť to z počátku bývá těžké.
- Pomoci vám může třeba odpojovací rituál, kterým každý den zakončíte pracovní dobu (například si uklidíte pracovní stůl, nebo se projděte domů pěšky).