Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Kooperativa

Od vitamínu A až po zinek – doplňky stravy a jejich užívání

Podle průzkumů jsou doplňky stravy v naší zemi velmi oblíbené, téměř polovina Čechů je pravidelně užívá. Ročně jsme schopni za doplňky stravy utratit v rozmezí 500–10 000 Kč.

Co jsou doplňky stravy?

Doplňky stravy by neměly nahrazovat běžnou, pestrou stravu, ale jak již z názvu vyplývá, měly by jídelníček doplňovat. Pokud ve vašem jídelníčku chybí některé potraviny nebo skupiny potravin, jako je například maso, živočišné produkty nebo některé druhy ovoce či zeleniny, je dobré se poradit s lékařem nebo lékárníkem, které doplňky stravy jsou pro vás vhodné. Doplňky stravy si své místo najdou také u aktivních sportovců, u starších osob nebo nastávajících maminek.

Možná se snažíte bojovat s nedostatkem vitamínů nebo chcete snížit riziko některých nemocí, případně vám jde jen o zlepšení svého zdraví, ať už je důvodem pro užívání doplňků stravy cokoliv, zjistěte, které doplňky stravy jsou vhodné.

Které doplňky stravy jsou vhodné do jídelníčku zařadit?

Vitamíny skupiny B

Vitamíny skupiny B neboli B komplex je soubor 8 vitamínů, které jsou rozpustné ve vodě. Většina z nás „béčka” nepotřebuje doplňovat, existuje ale několik skupin, které by vitamíny skupiny B užívat měly.

  • Vegani (vitamín B12)
  • Těhotné ženy (převážně B9)
  • Osoby s nadměrnou konzumací alkoholu
  • Starší lidé
  • Sportovci

Vitamín C

Během období, kdy na nás útočí různé virové infekce, což obvykle bývá během jarních a podzimních měsíců, můžete zařadit vitamín C, který přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání a udržuje normální funkce imunitního systému. Nebo zvyšte každodenní konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny.

Vitamín D

Od podzimu do jara nám jako většině Středoevropanů schází vitamín D, který primárně získáváme ze slunečního záření. Vitamín D je důležitý pro imunitní systém, pro správnou funkci svalů a pro správnou mineralizaci kostí. 

Omega-3 mastné kyseliny

Pokud nejste milovníky mořských plodů a nekonzumujeme tučné ryby alespoň 2x týdně, zařaďte do jídelníčku i omega3 mastné kyseliny, které mají blahodárný účinek pro mozek, pomáhají udržet hormonální rovnováhu a působí v těle protizánětlivě.

Hořčík

Magnézium neboli hořčík je velmi důležitý pro mnoho tělesných funkcí. Jeho dostatek ocení nejen sportovci, ale i ostatní. Protože hořčík se podílí na snižování krevního tlaku, reguluje činnost svalů, kontroluje hladinu cukru v krvi, zlepšuje kvalitu spánku a udržuje správný srdeční tep. Pokud chcete doplnit hořčík běžnou stravou, zařaďte si do jídelníčku například banány, avokádo, semínka, ořechy nebo luštěniny.

Zinek

Zinek je stopový prvek, jehož příznivé účinky jsou známy po dlouhá století. Pro správné fungování lidského těla je důležitý a nepostradatelný. Účastní se metabolismu všech buněk a podporuje aktivitu enzymů. Mimo jiné má zásadní vliv i na imunitní systém. Výborným zdrojem zinku jsou například mořské plody, mléčné výroby, semínka a celozrnné výrobky.

Zdroj: https://www.vzp.cz