Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Kooperativa

Jak by se měly stravovat školkové děti?

Děti v období mezi 3. až 6. rokem věku stále rychle rostou a vyvíjejí se. Proto bychom jejich výživě měli věnovat zvýšenou pozornost. Ve stravování školkových dětí bychom se měli zaměřit především na pravidelnost, pestrost stravy a samostatnost, která rozvíjí motorické schopnosti dětí.

Správný vývoj dítěte zaručí strava s dostatečnou energetickou hodnotou a správným poměrem základních živin – bílkovin, tuků, sacharidů, doplněných o vlákninu, vitamíny a minerální látky.

Sacharidy by se měly podílet na celkovém denním energetickém příjmu z cca 50–60 %. Základ dětského jídelníčku by měly tvořit: rýže, těstoviny, brambory, luštěniny, ovoce, zelenina a pečivo. Malým dětem nezařazujte do jídelníčku celozrnné potraviny vzhledem k vysokému podílu vlákniny. Děti předškolního věku by měly denně přijmout jen kolem 10 g vlákniny.

Další důležitou živinou jsou bílkoviny. Bílkoviny jsou základní stavební kameny každé buňky, děti by jich měly denně zkonzumovat přiměřené množství s přihlédnutím k věku. Jak nedostatečný, tak nadbytečný příjem bílkovin může s sebou nést určitá rizika. Ideální denní dávka bílkovin pro děti předškolního věku je cca 1–1,5 g na kilogram tělesné hmotnosti. Celkové množství by mělo tvořit 12–15 % celkového energetického příjmu. Dětem pravidelně do jídelníčku zařazujte libové kuřecí maso, králičí maso, ryby, hovězí maso a vajíčka a v dostatečné míře i mléčné výrobky, které by stále měly tvořit významnou část jejich jídelníčku.

Poslední důležitou makroživinou jsou tuky, ty by v dětském jídelníčku měly být zastoupeny z 25−30 %. Vhodné jsou obzvláště nenasycené mastné kyseliny, které jsou důležité pro správný vývoj mozku. Nenasycené mastné kyseliny se vyskytují v mořských rybách, vejcích, semínkách a ořechách.

Nezapomínejte ani na ovoce a zeleninu, ty by děti měly mít v každé porci. Ovoce a zelenina jsou důležitými zdroji vitamínů, minerálů a vlákniny.

A jak by měl jídelníček dětí vypadat?

Děti by v tomto období měly jíst 5x denně v pravidelnou dobu. Pro vyvíjející se organismus je pravidelnost důležitější než u dospělého člověka. Snídaně by měla pokrýt 20 % celodenní stravy, dopolední svačina cca 5–10 % denního energetického příjmu, oběd 35–40 %, odpolední svačina 10 % a večeře 20–30 % celodenní stravy.

Ke snídani jsou vhodné mléčné výrobky a pečivo se zeleninou, k obědu připravte dětem třeba těstoviny s rajčaty a kuřecím masem, k odpolední svačince děti ocení jogurt s ovocem a k večeři dětem připravte například zeleninové rizoto se sýrem.

Životní pojištění je tu i pro děti

Náhoda občas umí pořádně zatočit s jistotami, a proto je dobré myslet na životní pojištění i u dětí.