Vukovar
Vukovar, který najdete na hranici Chorvatska a Srbska, zaujímá v chorvatských dějinách významné místo. Město ležící na Balkáně bylo během jugoslávských válek v 90. letech minulého století svědkem nejintenzivnějších a nejbrutálnějších válečných zločinů v nedávné evropské historii. Dnes sice život ve Vukovaru plyne zdánlivě normálně, ale ozvěny tragické minulosti jsou stále hmatatelné.
Geografie Vukovaru
Vukovar, kde žije přibližně 27 000 obyvatel, se nachází v severovýchodní části Chorvatska u řeky Dunaj, která tvoří hranici se Srbskem. Je pouhých 35 km vzdálen od Osijeku, čtvrtého největšího města v Chorvatsku. Do hlavního města Záhřebu je už cesta o poznání delší –přibližně 300 km. Nejbližší větší srbské město je pak od Vukovaru přibližně 80 km daleko.
Nezapomeňte na cestovní pojištění
Cestovní pojištění od Kooperativy si můžete sjednat tak, aby odpovídalo typu vaší cesty:
- turistická a pracovní cesta
- cesta se sportovními aktivitami
Vyberete si ze dvou variant – KLASIK a PLUS – liší se výší částek, které vám vyplatíme, ale také rozsahem pojištění.
Při online sjednání získáte 20% slevu.
Historie Vukovaru
Historii Vukovaru můžeme datovat až do počátku 13. století. Město zaujímalo polohu na strategickém místě na řece Dunaj a rychle se stalo důležitým přístavem a centrem dění v regionu. V průběhu následujících staletí byl Vukovar pod nadvládou různých říší a království, včetně Uherského království, Osmanské říše, Habsburské monarchie, Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, Jugoslávie a nakonec nezávislého Chorvatska.
Obléhání Vukovaru
Obléhání Vukovaru je významnou kapitolou v dějinách města. Na jaře roku 1991 došlo k prvním násilnostem a město obklíčila jugoslávská armáda. Převážně srbské vojsko zahájilo v srpnu plnohodnotné obléhání. Přestože obránci města – malá skupina necelých dvou tisíc vojáků s lehkou výzbrojí – čelili velké početní převaze čítající 36 000 srbských vojáků, město dokázali bránit neuvěřitelných 87 dní. Bitva skončila dobytím Vukovaru jugoslávskou armádou a jeho prohlášením za srbské město.
Obléhání si vyžádalo vysoký počet obětí, o život přišlo přibližně osm tisíc lidí, převážně civilistů. Město prošlo rozsáhlou destrukcí – 99 % z něj bylo zničeno a jednalo se o první takový případ v Evropě od druhé světové války.
Masakr ve vukovarské nemocnici
Během obléhání Vukovaru došlo k několika případům extrémní brutality, přičemž jedním z nejznámějších byl útok na místní nemocnici. Přestože byla nemocnice zřetelně označena červeným křížem, čelila více než 800 napadení, než byla nakonec v listopadu 1991 dobyta. Mnoho zraněných bylo zabito přímo na nemocničních lůžkách, jiní byli odvezeni do nedaleké vesnice Ovčara, kde byli mučeni a nakonec popraveni.
Bitva u Vukovaru sice znamenala zlom ve válce o nezávislost Chorvatska, město však zůstalo pod srbskou kontrolou až do roku 1998, kdy bylo mírově připojeno k Chorvatsku. Dnes je Vukovar symbolem odporu a je přezdíván a oslavován jako hrdina mezi chorvatskými městy.
Příjezd do Vukovaru
Do Vukovaru snadno přicestujete autobusem, a to hned z několika míst, včetně Záhřebu, Nového Sadu a Osijeku. Využít můžete také vlakové spoje ze Záhřebu s přestupem ve městě Vinkovci, vzdáleném půl hodiny jízdy od Vukovaru. Díky své centrální poloze je město oblíbenou zastávkou také pro ty, kteří cestují autem.
Zajímavosti a možnosti aktivit ve Vukovaru
Přestože je to právě nedávná historie Vukovaru, která sem láká návštěvníky, město nabízí také řadu atrakcí pro milovníky dávnější dějin i pro příležitostné turisty. V Eltzově zámečku, barokním paláci z 18. století, se nachází městské muzeum, které vás s historií města seznámí.
Centrum města je sice menší, ale o to živější a životem pulzující. Když přecházíte po mostě Jeana-Michela Nicoliera, vyhledejte pohledem charakteristické značky na zemi – označují přirozenou hranici mezi dvěma oblastmi na Balkáně – Slavonií a Syrmií.
I přes viditelné pozůstatky války život ve Vukovaru pokračuje a rozkvétá. Spolu s místními obyvateli se můžete procházet po pěších ulicích, posedět si v kavárnách nebo se kochat na břehu řeky. A možná vám zrak spočine na některé z mnoha budov, které dodnes nesou šrámy z války svědčící o těžké historii města i o jeho odolnosti.
Františkánský klášter
Františkánský klášter s kostelem svatého Filipa a Jakuba je jednou z nejcennějších památek Vukovaru. Součástí po válce obnoveného kláštera je i třetí největší kostel v Chorvatsku. Návštěvníci se odtud mohou kochat panoramatickým výhledem na Dunaj a památníkem se jmény těch, kteří přišli o život během bitvy o Vukovar.
Zničená vodárenská věž
Kousek od kláštera stojí zničená vodárenská věž, symbol hrdinské bitvy, který se během obléhání stal více než 600krát terčem útoku. Dnes je chráněnou památkou a dojemnou připomínkou těchto těžkých dní.
Pamětní centrum vlastenecké války
Pamětní centrum vlastenecké války, které se nachází kousek od centra města, je věnováno uchovávání památky na válečné konflikty. V centru jsou vystavena vojenská vozidla z války a prohlédnout si zde můžete dvě kryté výstavy o srbských koncentračních táborech a bitvě o Vukovar.
Vukovarská nemocnice
Jen těžko byste si při pohledu na dnes fungující zdravotnické zařízení uměli představit, jak mrazivou historii v sobě ukrývá. Během obléhání byl suterén nemocnice přeměněn na úkryt pro zraněné a nemocniční personál. Dnes tento prostor slouží jako památník a muzeum a umožňuje návštěvníkům poznat brutální podmínky, které zde během obléhání panovaly.
Pamětní centrum Ovčara
Několik kilometrů za městem se nachází Pamětní centrum Ovčara, místo, kde bylo 20. listopadu 1991 zabito 261 osob nesrbského původu. Tyto osoby byly odvedeny z vukovarské nemocnice a zmasakrovány. Pamětní centrum slouží jako připomínka této hrůzné události a uctění památky obětí.
Návštěva Vukovaru je dojemným zážitkem. Město je se svou tragickou minulostí a probíhající obnovou svědectvím lidské odolnosti a síly naděje. Návštěvníky ze všech koutů světa při procházce jeho ulicemi vybízí k zamyšlení, porozumění a pocitu sdílené lidskosti.