Pomáháme obcím začít s obnovou krajiny a podporujeme legislativní změny
Probíhající změna klimatu povede ke stále častějšímu řádění přírodních živlů, jejichž intenzita se bude zvyšovat.
Některé regiony v Česku změnu pociťují už nyní v podobě sucha, které způsobuje vysychání studní a další problémy. V následujících letech se dají čekat také stále silnější přívalové deště, které budou častěji způsobovat záplavy – a to i v místech, kde voda doteď nepůsobila problémy.
Jako pojišťovna bychom mohli stávajícímu zhoršování stavu krajiny nečinně přihlížet a pouze s rostoucím rizikem zvyšovat ceny pojistného. To však nechceme, protože věříme, že pojištění nemá být luxusním zbožím, ale široce dostupnou službou.
V roce 2022 jsme spustili Prevenční program pro odolnější krajinu, skrze který:
Víme totiž, že zdravá krajina je nejlepší ochranou lidí a majetku před živly.
Vyhnout se akutním problémům za 10 let znamená začít už dnes pracovat na jejich řešení
Proti suchu i záplavám se dá účinně bránit šetrnými a relativně nenáročnými prostředky, které zvyšují schopnost krajiny přirozeně zadržovat vodu. Například výsadbou alejí, obnovou remízků a zatravněných ploch, případně budováním tůní a mokřadů.
Potřebných krajinných prvků ale zatím není dost.
Má to 3 hlavní důvody:
- Zastupitelstva většiny obcí nemají kapacitu věnovat zdraví volné krajiny pozornost a její obnovu nepovažují za prioritu.
- Když už se nějaká obec do obnovy krajiny pustí, většinou narazí na nedostatek vhodných pozemků v obecním vlastnictví.
- Využití soukromých pozemků zase vyžaduje zdlouhavá jednání s jejich vlastníky a zemědělci, kteří na nich hospodaří.
Vybudovat potřebná opatření v katastru jediné obce tak může trvat i 10 let. S obnovou krajiny je proto nutné začít dávno předtím, než se sucho a záplavy stanou akutním problémem.
Hledáme 100 000 lidí, kteří chtějí žít ve zdravé krajině
Nadace Kooperativy finančně přispívá na činnost neformálního sdružení Koalice pro krajinu, které tvoří organizace a odborníci pracující v oblasti ochrany biodiverzity a obnovy krajiny. Cílem uskupení je prosadit potřebné systémové změny v nakládání s krajinou za účelem zvýšení její pestrosti, podpory biodiverzity a ekologické stability.
Pomáháme šířit online petici, která českou vládu vyzývá k vyčlenění 10 % zemědělské půdy pro přírodu. Takový krok by zásadním způsobem usnadnil a urychlil proces obnovy krajiny. Koalice chce do roku 2026 nasbírat 100 000 podpisů. Přidáte se? Zabere to méně než minutu.
Sdružujeme aktivní obce a odměňujeme je bezplatným informačním servisem
Díky finanční podpoře Nadace Kooperativy se jakákoli obec může stát přidruženým členem Koalice pro krajinu a přispět k prosazení jejích cílům. Na oplátku získá:
- pravidelná doporučení na otevřené grantové a dotační výzvy, které se dají využít pro aktivity spojené s obnovou krajiny,
- pravidelné informace o připravovaných legislativních změnách spojených s obnovou krajiny na evropské i národní úrovni,
- možnost průběžně sledovat a zapojit se do jednání s politiky o podpoře obnovy krajiny,
- možnost konzultovat postup obnovy krajiny v katastru obce,
- příležitost sdílet zkušenosti a rady s dalšími obcemi.
Vybraným obcím pomáháme nastartovat proces obnovy krajiny
Než se obec pustí do realizace konkrétních opatření, potřebuje vědět, jaká jsou v okolní krajině zranitelná místa a jakými opatřeními předejít problémům a škodám.
Za tímto účelem Nadace Kooperativy každý rok otevírá grantovou výzvu, v rámci které obcím financuje studie proveditelnosti od krajinářských spolků Voda, lidé, krajina a Krajinohled.
Každý rok takto Nadace podpoří až 10 obcí.
Fungování programu rok za rokem
2023: Postup vpřed brzdily majetkoprávní vztahy
V druhém roce se do programu zapojilo celkem 6 dalších obcí: Vamberk, Stříbro, Vilémov, Lešná, Dačice a Horní Rožínka.
Do programu jsme zapojili dva nové partnery: krajinářský spolek Krajinohled, který zpracoval studii proveditelnosti v obci Stříbro, a organizaci Nadace Partnerství. S tou jsme v obcích, které v roce 2022 získaly studii proveditelnosti, zkoušeli urychlit proces realizace navržených opatření pořádáním veřejných setkání s občany. Bohužel se ukázalo, že taková podpora obcím nedokáže pomoct s překonáním systémových překážek.
Na základě této zkušenosti jsme navázali partnerství s neformálním spolkem Koalice pro krajinu, jehož cílem je právě odstranění těchto systémových překážek.
Cílem pro rok 2024 je ve spolupráci s Koalicí přitáhnout k tématu obnovy krajiny pozornost co největšího počtu obcí.
2022: Pilotní provoz prevenčního programu
V prvním roce se do programu zapojilo celkem 7 obcí: Vejprnice, Rynoltice, Počátky na Vysočině, Loštice, Lipová – lázně, Kunovice a Švábenice. Dokončit úvodní studii proveditelnosti se povedlo ve všech kromě Švábenic, které do programu vstoupily později a fázi přípravy studie zahájily až ke konci roku.
Cílem pro rok 2023 bylo ve spolupráci s partnery programu zahájit jednání s majiteli pozemků, domluvit se s nimi na realizaci opatření a zahájit projektovou přípravu.