Děkujeme, že se zajímáte o prevenci. Připojte se k nám a pomozte šířit povědomí o prevenci rakoviny prsu. Přispějte do sbírky a podpořte dobrou věc.
Preventivní prohlídky garantované státem
Do tzv. primární prevence, tedy zdravého životního stylu, spadá:
- vyvážená pestrá strava, dostatečný pitný režim skládající se především z vody
- dostatečný, pravidelný a kvalitní spánek
- pravidelný pohyb a odpočinek
- eliminace stresu a naslouchání vlastnímu tělu
- zanechání kouření, omezení konzumace alkoholu
- očkování proti infekčním onemocněním (povinná – hexavakcína, MMR, nepovinná – očkování proti HPV, meningokokovi, klíšťové encephalitidě a dalším)
Sekundární prevence spočívá v navštěvování preventivních prohlídek a screeningových programů – tak můžeme odhalit spoustu onemocnění včas.
Na jaké preventivní prohlídky a vyšetření máte nárok?
Preventivní prohlídky a jejich obsah jsou dané vyhláškou Ministerstva zdravotnictví. V ČR je takto stanovená preventivní prohlídka u praktického lékaře, u lékaře pro děti a dorost, u zubaře a u gynekologa. Odborníci dále doporučují absolvovat prevenci u dermatologa a urologa.
V České republice funguje také 5 screeningových programů
Screening rakoviny prsu
Každá žena od 45 let 1× za 2 roky má nárok na mamografické vyšetření, mladší ženy si mohou nechat prsa preventivně vyšetřit jako samoplátkyně (lékař zvolí nejvhodnější metodu, většinou do 40 let ultrazvuk a od 40 let mamograf) – seznam akreditovaných mamocenter najdete na mamo.cz
Screening rakoviny děložního čípku
Každá žena na něj má nárok 1× ročně v rámci preventivní prohlídky u gynekologa, provádí se tzv. cytologického stěru z děložního čípku.
Screening rakoviny tlustého střeva
Mezi 50–54 lety se provádí 1× ročně TOKS (test okultního krvácení do stolice), nebo 1× za 10 let koloskopie, nad 55 let pak 1x za 2 roky TOKS, nebo 1× za 10 let koloskopie.
Screening rakoviny plic
Týká se lidí ve věku 55–75 let, kteří vykouří 20 a více cigaret denně – praktický lékař je pak pošle na specializované vyšetření k pneumologovi.
Screening rakoviny prostaty
Od roku 2024 se nově provádí také screening rakoviny prostaty. Provádí se zjištěním hladiny PSA (prostatického specifického antigenu) v krvi u mužů nad 50 let u praktického lékaře nebo urologa.
Jaké jsou nejčastější příznaky rakoviny a co dělat, pokud se projeví u vás nebo ve vašem okolí, vám pomůže zjistit rozcestník prevence rakoviny.
Pokud měl někdo ve vaší rodině onkologický nález, zajímejte se, na jaké preventivní prohlídky máte nárok vy.
Rakovina prsu
Mutace BRCA genů zvyšuje riziko rozvoje rakoviny prsu, ale také rakoviny vaječníků a dalších orgánů. Poraďte se se svým gynekologem či praktickým lékařem o možnostech genetického testování v případě, že se u vás v rodině vyskytla/ne rakovina prsu či vaječníku.
Kritéria pro testování jsou:
Pokud do kritérií nespadáte, můžete se na testování objednat jako samoplátci. Cena testu se pak pohybuje okolo 1 200 až 2 000 Kč.
Pokud jde obecně o nádorová onemocnění v rodině (opět se bavíme o třígeneračním rodokmenu), u jednotlivých případů není třeba hned provádět konkrétní vyšetření, vždy je důležité předat tuto informaci ošetřujícímu lékaři v rámci odebírání rodinné anamnézy. Ten pak zhodnotí rizikovost a potřebu navazujících vyšetření. Věříme, že každý lékař vykonává svoji odbornost podle svého nejlepšího vědomí a posledních platných doporučení. Máte-li ale pocit, že vás lékař nevyslechl dostatečně nebo vám něco není jasné, nebojte se znovu zeptat a nenechte se odbýt. Vždy máte také možnost se obrátit na jiného lékaře a říct si tak o pomoc a druhý názor.
Dozvědět se nepříznivou diagnózu je pro pacienta i jeho blízké velký šok. Psychoterapeutka a výkonná ředitelka organizace Pro Gaudia Pavla Doláková zodpověděla nejčastější dotazy spojené s touto nečekanou životní situací.
Ve videu jsou odpovědi rozdělené po kapitolách, můžete mezi nimi snadno překliknout.
Pomoc pro vážně a dlouhodobě nemocné pacienty a jejich blízké
Pokud si vy nebo někdo ve vaší rodině prochází onkologickým nebo jiným závažnýma dlouhodobým onemocněním, spoustu praktických informací, rad a podpory naleznete také u různých pacientských organizací. Jejich přehledný seznam najdete na Jsem víc než moje nemoc, které provozuje organizace PRO Gaudia.
Rozcestník organizace pomáhá a podporuje všechny, kteří se kvůli nemoci dostali do těžké životní situace. Na webu najdete odkazy na pacientské organizace, poradnu, články a rozhovory s odborníky a také inspiraci v příbězích pacientů, kteří možná řeší podobnou situaci jako vy.
Jste nemocní, pečujete o někoho blízkého a nevíte, co dál a kam se obrátit?
Vyberte si, v jaké oblasti potřebujete pomoct:
Co můžete udělat navíc
Některé kliniky nabízejí možnost komplexních preventivních programů, kde můžete absolvovat širokou škálu vyšetření často během jednoho dne na jednom místě ke zjištění vašeho celkového zdravotního stavu. Objednání na vyšetření probíhá plně v režii zájemce skrz webové stránky kliniky nebo telefonní kontakt, není potřeba mít žádanku od praktického lékaře. Frekvenci navazujících vyšetření doporučuje každá klinika individuálně. Tato služba není hrazená zdravotním pojištěním, náklady si tedy zájemci platí sami, a to většinou od 10 000 Kč výše. Pojišťovny na tato komplexní vyšetření nepřispívají, mají ale vlastní fondy prevence, kde si můžete zažádat o příspěvky na sport, očkování nebo různá další jednotlivá vyšetření.
Žádná diagnóza by neměla být překážkou v návštěvách preventivních programů a screeningových prohlídek. Proto trpí-li pacient onemocněním jednoho orgánového systému, nemělo by se opomíjet vyšetřování těch zbývajících. Např. pacientka s rakovinou střev by dále měla navštěvovat screeningové vyšetření prsu atd.
Aplikace Preventivka
Mějte své zdraví pevně v rukou. Mobilní aplikace Preventivka od Loono vám sdělí, na jaké preventivní prohlídky byste měli chodit a pohlídá jejich termíny.
Přidat si do ní můžete i své vlastní prohlídky u dalších specialistů, jako například na alergologii, endokrinologii či dentální hygienu. Připomene vám také samovyšetření prsou, varlat i kůže a naučí vás správnou techniku.
Potřebujete vyhledat specialisty ve vašem okolí? Žádný problém. Preventivka vám spolu s tím poskytne i ověřené a srozumitelné informace o prevenci závažných nemocí.
Aplikace je dostupná pro iOS i Android zcela zdarma.
Věděli jste, že...
V životním pojištění FLEXI je jedinečný bonus CESTA KE ZDRAVÍ, který pomůže s uhrazením preventivních vyšetření.
Pokud půjde klient na preventivní vyšetření, které není hrazeno ze zdravotního pojištění, tak mu jednou za pět let proplatíme až 3 000 Kč.
Bonus je automaticky zdarma k pojištění invalidity, vážných onemocnění, trvalých následků nemoci a trvalých následků úrazu.
Příspěvek na prevenci, limit 3 000 Kč lze čerpat jednou za 5 let, v případě, kdy klient doloží, že uhradil:
Fond pro lepší život pro zaměstnance Kooperativy
V případě těžkých životních situací tu jsme nejen pro své klienty, ale také pro všechny zaměstnance a jejich blízké prostřednictvím Fondu pro lepší život. Nabízíme pomocnou ruku zejména těm, kteří se vlastními silami nemohou dostat z tíživé situace z důvodu nejen vlastního hendikepu, ať už fyzického, psychického nebo sociálního. Veškeré finanční prostředky Fondu jsou dary od zaměstnanců Kooperativy a dceřiných společností pro jejich kolegy.