Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Kooperativa

Mýty a fakta o zdraví

Odhalte s námi nejčastější mýty o zdraví. Uvěřili jste některému z nich také?
kosti
1. MÝTUS

Mám těžké kosti, proto vážím hodně

Hmotnost kostí bez vazů a chrupavek se pohybuje v rozmezí 1,95–3,7 kg v závislosti na pohlaví a věku jedince.

Nadváha a obezita výrazně poškozuje kosterní systém. Pro posílení kostí jsou vhodné sporty s vysokou zátěží jako posilování nebo také běh a tanec.

preventivka
2. MÝTUS

Když mě nic nebolí, tak na preventivní prohlídky nemusím

Většina chronických a závažných onemocnění se neprojevuje od počátku bolestmi. Vysoký krevní tlak, ztučnění jater, cukrovka, počátek onkologického onemocnění, to vše dlouho probíhá bez bolestí.

Preventivní prohlídky jsou hrazeny z veřejného pojištění a dokážou odhalit vážné nemoci již v počátku.

Z pojištění FLEXI také uhradíme náklady na preventivní vyšetření, která nejsou hrazena ze zdravotního pojištění. Pro více informací klikněte sem.

obezita
3. MÝTUS

Obezitu máme v rodině. Nemá smysl se snažit, nic s tím neudělám

I když můžeme být geneticky náchylnější k obezitě, genetika se kromě jiného podílí i na rozložení tuku v organismu, tak hlavní příčinou obezity je nadměrná a většinou i nevhodná skladba jídelníčku a nedostatek pohybu.

Obezita se přenáší hlavně způsobem chování, tzv. sociální dědičností. Při zdravém životním stylu a optimálním příjmu energie, včetně pohybu, si můžeme zdravou váhu bez problému udržet.

cviceni
4. MÝTUS

Na cvičení nemám čas

Není nutné se hýbat jen v tělocvičně. Každá pohybová aktivita během dne se počítá. I zařazení kratších procházek má smysl, stejně jako cvičení doma u televize.

Pohyb nám pomáhá odbourávat stres, prospívá našemu srdci i lymfatickému systému.

S životním pojištěním FLEXI můžete mít slevu až 5 % za zdravý životní styl a další benefity.

terapie
5. MÝTUS

Je toho na mě moc, ale na terapie chodí jen blázni

Nikdy dříve jsme nebyli vystavení tolika informacím jako dnes. Jsme přímo naprogramovaní více vnímat negativní zprávy, o které poslední dobou není nouze. Psychické vyčerpání se může projevit v podobě nespavosti, podrážděnosti, hormonální nerovnováhy a vyústit v různá chronická onemocnění.

Udělat si čas na sebe či vyhledat pomoc odborníka je zcela v pořádku a můžeme tím předejít celkovému zhoršení našeho stavu, a to jak psychickému, tak fyzickému.

Pokud si v dané situaci nevíte rady, mohou také pomoci naše konzultační a asistenční služby MAJÁK+.

dítě a obezita
6. MÝTUS

Moje dítě z tloušťky vyroste, není potřeba to řešit

Obezita u dětí vede k rychlejšímu nástupu puberty, hormonální nerovnováze, psychickým problémům. Téměř 80 % dětí se potýká s problémy s váhou i v dospělosti. To vede k řadě zdravotních problémů.

Děti přebírají naše zvyklosti, proto je potřeba změnit stravovací návyky celé rodiny. Společná příprava zdravého jídla a rodinné sportovní aktivity vedou ke zlepšení nejen životního stylu, ale i k utužení vzájemných vztahů.

zdrave je drahe
7. MÝTUS

Zdravé jídlo je drahé

Kvalitní potraviny sice bývají dražší než průmyslově zpracovávané, ale pokud odbouráme z našeho jídelníčku pochutiny, sladké nápoje, rychlé občerstvení a alkohol, účtenka v obchodě nás jistě mile překvapí.

Důležité je mít plán, a pokud si jídlo budeme připravovat doma, tak výrazně ušetříme. Kvalitní potraviny jsou navíc investice do zdraví celé rodiny.

diety nefunguji
8. MÝTUS

Diety na mě nefungují. Když zhubnu, tak vždy naberu ještě více

Většina diet je založena na velmi nízkém kalorickém příjmu s vyloučením některých skupin potravin, což je dlouhodobě neudržitelné.

Stravovací styl by pro nás měl být dlouhodobě udržitelný a hubnutí pomalé. Postupné, menší změny v životním stylu bývají trvalejší a mají obrovský efekt.

piju jen na zizen
9. MÝTUS

Piji jen, když mám žízeň

Voda je pro náš život nezbytná. Je součástí každé tkáně, včetně kostí a tvoří více než polovinu tělesné hmotnosti. Každý den naše tělo ztratí asi 2,5 litru vody.

Žízeň je již známka dehydratace, proto je potřeba doplňovat tekutiny průběžně během celého dne. Ideální nápoje jsou voda, ovocné a bylinné čaje a potraviny bohaté na vodu jako ovoce, zelenina a polévky.

alkohol neskodi
10. MÝTUS

Alkoholu nepiji moc, to mi nemůže uškodit

Během a po konzumaci alkoholických nápojů musí tělo přednostně metabolizovat alkohol na úkor ostatních metabolických procesů. Průměrný muž vážící 85 kg odbourává 0,2 dcl vína cca 2,5 hod a 60kg žena odbourává stejné množství alkoholu přibližně 4 hodiny.

Při redukci hmotnosti se alkohol stává nepřítelem. S požitým alkoholem stoupá chuť k jídlu a obsahuje tzv. prázdné kalorie.